Brooks Cycles Track League 10

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 06 Jul 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

251/EN/005/2006

Start Date:

Thu, 6th Jul 2006

Finish date:

Thu, 31st Aug 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Alex McQuade Unknown 0

1. Alex McQuade -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Kettle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jordan Hanson Unknown 0

3. Jordan Hanson -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Jordan Hanson Unknown 0

1. Jordan Hanson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Kettle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Alex McQuade Unknown 0

3. Alex McQuade -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Jordan Hanson Unknown 0

1. Jordan Hanson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Alex McQuade Unknown 0

2. Alex McQuade -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Rebecca Kettle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Alex McQuade Unknown 0

1. Alex McQuade -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Kettle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jordan Hanson Unknown 0

3. Jordan Hanson -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Billy Dean Unknown 0

1. Billy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Tommy Dean Unknown 0

2. Tommy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  George Shaw Unknown 0

3. George Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  George Shaw Unknown 0

1. George Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dack Titley Unknown 0

2. Dack Titley -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lucy Harrison Unknown 0

3. Lucy Harrison -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  George Shaw Unknown 0

1. George Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dack Titley Unknown 0

2. Dack Titley -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Tommy Dean Unknown 0

3. Tommy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Jessica Goddard Unknown 0

1. Jessica Goddard -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Tommy Dean Unknown 0

2. Tommy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Billy Dean Unknown 0

3. Billy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown

A Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tim Morris Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 mile Scratch - Results
1.  James Notley Spokes Bikeshop MTB Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A Class Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course des Primes - Results
1.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  James Notley Spokes Bikeshop MTB Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Ed Nicholson Cycling4Life - Jaguar Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tim Morris Endrick Valley Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

A Class Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Team Sprint - Results
1.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Chris Hayes Lyme RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Lambton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Philip Underwood Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kian Emadi Didcot Phoenix CC Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

B Class Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Block Handicap - Results
1.  Andrew Hewitt City of Stoke AC/Swinnerton Cy... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Adam Gray Unknown N/A 0

2. Adam Gray -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Chris Hall Unknown N/A 0

3. Chris Hall -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Philip Underwood Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ilija Kovacevic Stone Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 500m Handicap - Results
1.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Scratch - Results
1.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Joanne Mather Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Sassan Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Edward Greasley Unknown 0

2. Edward Greasley -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Robert Jones Unknown 0

3. Robert Jones -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Gray Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Jack Hardy Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Edward White Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint - Results
1.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Declan Byrne Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Gray Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Various
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
A Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
A Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
A Class Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
A Class Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
B Class Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Ladies 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Ladies Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.50)
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Youth Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

251/EN/005/2006

Start Date:

Thu, 6th Jul 2006

Finish date:

Thu, 31st Aug 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Alex McQuade Unknown 0

1. Alex McQuade -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Kettle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jordan Hanson Unknown 0

3. Jordan Hanson -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Jordan Hanson Unknown 0

1. Jordan Hanson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Kettle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Alex McQuade Unknown 0

3. Alex McQuade -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Jordan Hanson Unknown 0

1. Jordan Hanson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Alex McQuade Unknown 0

2. Alex McQuade -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Rebecca Kettle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Alex McQuade Unknown 0

1. Alex McQuade -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Kettle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jordan Hanson Unknown 0

3. Jordan Hanson -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Billy Dean Unknown 0

1. Billy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Tommy Dean Unknown 0

2. Tommy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  George Shaw Unknown 0

3. George Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  George Shaw Unknown 0

1. George Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dack Titley Unknown 0

2. Dack Titley -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lucy Harrison Unknown 0

3. Lucy Harrison -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  George Shaw Unknown 0

1. George Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dack Titley Unknown 0

2. Dack Titley -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Tommy Dean Unknown 0

3. Tommy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Jessica Goddard Unknown 0

1. Jessica Goddard -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Tommy Dean Unknown 0

2. Tommy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Billy Dean Unknown 0

3. Billy Dean -

Points: 0 | Status: Unknown

A Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tim Morris Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 mile Scratch - Results
1.  James Notley Spokes Bikeshop MTB Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A Class Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course des Primes - Results
1.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  James Notley Spokes Bikeshop MTB Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Ed Nicholson Cycling4Life - Jaguar Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tim Morris Endrick Valley Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

A Class Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Team Sprint - Results
1.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Chris Hayes Lyme RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Lambton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Philip Underwood Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kian Emadi Didcot Phoenix CC Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

B Class Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Block Handicap - Results
1.  Andrew Hewitt City of Stoke AC/Swinnerton Cy... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Adam Gray Unknown N/A 0

2. Adam Gray -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Chris Hall Unknown N/A 0

3. Chris Hall -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Philip Underwood Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ilija Kovacevic Stone Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 500m Handicap - Results
1.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Scratch - Results
1.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Joanne Mather Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Sassan Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Edward Greasley Unknown 0

2. Edward Greasley -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Robert Jones Unknown 0

3. Robert Jones -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Gray Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Jack Hardy Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Edward White Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint - Results
1.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Declan Byrne Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Gray Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Various
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 18:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 18:30
Regional C, MTB IA
A Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
A Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
A Class Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
A Class Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
B Class Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Ladies 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Ladies Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.50)
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Youth Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/06 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 06/07/06 – 19:15
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk