Event URN:
235635
Start date:
Thu, 19th May 2011
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Craigmillar Castle
Edinburgh, EH16 5BU
( View map )
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Alastair Borthwick
3 Albert Terrace
Edinburgh
Midlothian
EH10 5EA
alastair.borthwick@virgin.net
Cheques payable to:
N/A
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 May 11 18:15 Under-12 Boys Non-Ranking None N/A
19 May 11 18:15 Under-12 Girls Non-Ranking None N/A
19 May 11 18:15 Under-14 Boys Non-Ranking None Juvenile 24 mins
19 May 11 18:15 Under-14 Girls Non-Ranking None Juvenile

View All

Event Location:

Edinburgh,
EH16 5BU

Race: Under-12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 May 11 18:15 Non-Ranking None N/A ---

Race: Under-12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 May 11 18:15 Non-Ranking None N/A ---

Race: Under-14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 May 11 18:15 Non-Ranking None Juvenile 24 mins

Race: Under-14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 May 11 18:15 Non-Ranking None Juvenile ---

Race: Edinburgh 48 (minutes)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 May 11 19:15 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... 48 mins

Confirmed Results

Race name: Under-12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Flynn Edinburgh RC Finished N/A 0
2 Joshua Grahame Peebles CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Under-12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna McGorum Peebles CC Finished N/A 0
2 Erin MacInnes Edinburgh RC Finished N/A 0
3 Millie Hanlon Cole Finished N/A 0
4 Keanna MacInnes Edinburgh RC Finished N/A 0
5 Anna Flynn Edinburgh RC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Under-14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Forsyth Edinburgh RC Finished Juvenile 0
2 Cameron Greatorix Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under-14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished Juvenile 0
2 Eve Hanlon Cole Peebles CC Finished Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Edinburgh 48 (minutes)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Lindsay Finished Junior 0
2 Martin Graham TheBicycleWorks Finished Master 0
3 Douglas Shearer Innerleithen MTB Racing Finished Expert 0
4 Andrew Wardman Velo Club Moulin Finished Master 0
5 Greig Walker Velo Club Moulin Finished Expert 0
6 Calum Magowan Peebles CC Finished Juvenile 0
7 Craig Owen Sandy Wallace Cycles Finished Youth 0
8 Francis Webb Edinburgh RC Finished N/A 0
9 Stuart Gilfillan Edinburgh University CC Finished Master 0
10 Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 0
11 John Owen Finished Veteran 0
12 Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
13 Martyn Davidson Finished N/A 0
14 Alexander Balfour Finished Sport 0
15 Chris Duncan Velo Club Moulin Finished N/A 0
16 Martin Steele Velo Club Moulin Finished N/A 0
17 Katie Collins Finished 0
18 Justin Sales Finished 0
19 Alastair Webb Finished 0
20 Bruce McAdam Finished 0
21 Ross Nicoll Edinburgh RC Finished Juvenile 0
22 Neil Young Finished N/A 0
23 Alison Morton Finished 0
24 Hayley Davidson Finished 0
25 Hazel Reekie Finished 0
Louise Borthwick Edinburgh RC Did not finish Youth 0