Event URN:
235634
Start date:
Thu, 12th May 2011
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Craigmillar Castle
Edinburgh, EH16 5BU
( View map )
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Alastair Borthwick
3 Albert Terrace
Edinburgh
Midlothian
EH10 5EA
alastair.borthwick@virgin.net
Cheques payable to:
N/A
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
12 May 11 18:15 Under-12 Boys Non-Ranking None N/A
12 May 11 18:15 Under-12 Girls Non-Ranking None N/A
12 May 11 18:15 Under-14 Boys Non-Ranking None Juvenile 24 mins
12 May 11 18:15 Under-14 Girls Non-Ranking None Juvenile

View All

Event Location:

Edinburgh,
EH16 5BU

Race: Under-12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 11 18:15 Non-Ranking None N/A ---

Race: Under-12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 11 18:15 Non-Ranking None N/A ---

Race: Under-14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 11 18:15 Non-Ranking None Juvenile 24 mins

Race: Under-14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 11 18:15 Non-Ranking None Juvenile ---

Race: Edinburgh 48 (minutes)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 11 19:15 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... 48 mins

Confirmed Results

Race name: Under-12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Flynn Edinburgh RC Finished N/A 0
2 Calum Fernie Edinburgh RC Finished N/A 0
3 Joshua Grahame Peebles CC Finished N/A 0
4 Robert Fernie Edinburgh RC Finished N/A 0
5 Aiden Carey Finished 0
6 Ryan Ewing West Lothian Clarion CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Under-12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Millie Hanlon Cole Finished N/A 0
2 Anna Flynn Edinburgh RC Finished N/A 0
3 Keanna MacInnes Edinburgh RC Finished N/A 0
4 Emma Forsyth Edinburgh RC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Under-14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Nicoll Edinburgh RC Finished Juvenile 0
2 Calum Grant Peebles CC Finished Juvenile 0
3 Cameron Greatorix Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under-14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eve Hanlon Cole Peebles CC Finished Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Edinburgh 48 (minutes)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Friel Finished Elite 0
2 Douglas Shearer Innerleithen MTB Racing Finished Expert 0
3 Greig Walker Velo Club Moulin Finished Expert 0
4 Oliver Young Edinburgh RC Finished Expert 0
5 Michael Nally Dunfermline CC Finished Veteran 0
6 Francis Webb Edinburgh RC Finished N/A 0
7 Hamish Martineau Finished N/A 0
8 Graeme Warren Finished Sport 0
9 Martyn Davidson Finished N/A 0
10 Kevin Cannon Finished 0
11 Ben Forsyth Edinburgh RC Finished Juvenile 0
12 Isla Short Peebles CC Finished Youth 0
13 Graeme Ferguson Finished 0
14 Christopher Marquis Velo Club Moulin Finished N/A 0
15 Jayden Thrush Finished 0
16 Alistair Webb Finished 0
17 Joanne Merritt Edinburgh RC Finished N/A 0
18 Hannah Ferguson WXC Mountain Bike Team UK Finished Junior 0
19 Jacqueline Marquis Finished N/A 0
20 James Jackson Dunfermline CC Finished N/A 0
21 Paul Miller Finished 0
22 Jon Merrit Finished 0
23 Michael Gibson Finished 0
24 Ross Blair Midlothian RT Finished Sport 0
Eric Easton Edinburgh RC Did not finish N/A 0
Lucy Grant Peebles CC Did not finish Youth 0
Justin Sayles Did not finish 0