Crystal Palace Summer League 3

Closed Circuit , London – Tuesday, 04 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

463/EN/011/2010

Start Date:

Tue, 4th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  James Mitri VC Londres Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Sophie Durman Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jez McCann Team Darenth Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Van Twisk VC Londres Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Eleanor Holden VC Londres Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Franklin VC Londres Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kieran Laurie VC Londres Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Wood Team Darenth Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Slack Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Stanley Heath-Stephens Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Daniele Santoni GB -MSTINA Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Gareth Montgomerie Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Ian Paine London Dynamo Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Ian Field Hargroves-Montezuma's Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  James Waite Pearson Cycling Club Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Stuart Spies London Dynamo Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Mark Thomson Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Luke Wallis Pearson Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Taylor Johnstone Team De Ver Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Peters Cycling Club Hackney Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A
4.  Rhys Howells Cycling Club Hackney Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nigel Ling Gemini BC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  James Dunsbier London Dynamo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Harry Littlechild London Dynamo Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Matthew Theobalds CS Grupetto Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Mike Cownley Norwood Paragon CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Daniel Hynes London Dynamo Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Elise Sherwell Pearson Cycling Club Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Emily Barnes VC York Unknown A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: A
3.  Charlotte Easton Cyclefit RT Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Estelle Theobalds Rollapaluza CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Astrid Wingler London Phoenix CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Naomi Anderson Zappi's Cycling Club Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Sabine Homrighausen Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Vikki Filsell Pearson Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Maria David Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Liz Rice London Phoenix CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Distances may vary depending on daylight.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Tue 04/05/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 37km / 23 miles
Tue 04/05/10 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
37km / 23 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 19:17 Women Only Band 4 --- 34km / 21 miles
Tue 04/05/10 – 19:17
Women Only, Band 4
34km / 21 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

463/EN/011/2010

Start Date:

Tue, 4th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  James Mitri VC Londres Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Sophie Durman Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jez McCann Team Darenth Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Van Twisk VC Londres Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Eleanor Holden VC Londres Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Franklin VC Londres Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kieran Laurie VC Londres Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Wood Team Darenth Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Slack Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Stanley Heath-Stephens Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Daniele Santoni GB -MSTINA Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Gareth Montgomerie Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Ian Paine London Dynamo Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Ian Field Hargroves-Montezuma's Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  James Waite Pearson Cycling Club Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Stuart Spies London Dynamo Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Mark Thomson Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Luke Wallis Pearson Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Taylor Johnstone Team De Ver Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Peters Cycling Club Hackney Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A
4.  Rhys Howells Cycling Club Hackney Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nigel Ling Gemini BC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  James Dunsbier London Dynamo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Harry Littlechild London Dynamo Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Matthew Theobalds CS Grupetto Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Mike Cownley Norwood Paragon CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Daniel Hynes London Dynamo Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Elise Sherwell Pearson Cycling Club Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Emily Barnes VC York Unknown A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: A
3.  Charlotte Easton Cyclefit RT Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Estelle Theobalds Rollapaluza CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Astrid Wingler London Phoenix CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Naomi Anderson Zappi's Cycling Club Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Sabine Homrighausen Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Vikki Filsell Pearson Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Maria David Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Liz Rice London Phoenix CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Distances may vary depending on daylight.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 04/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Tue 04/05/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 37km / 23 miles
Tue 04/05/10 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
37km / 23 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/05/10 19:17 Women Only Band 4 --- 34km / 21 miles
Tue 04/05/10 – 19:17
Women Only, Band 4
34km / 21 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk