Event URN:
235370
Start date:
Sun, 5th Jun 2011
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
McCandlish Hall
33 Main Street, Straiton, Ayrshire, KA19 7NF
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 22nd May 2011
Event promoted by:
Ayr Roads CC
Event website:
http://www.ayrroadscc.com/daviebell
Event organiser:
Mr Christopher Johnson
25 Fullarton Road
Prestwick
Ayrshire
KA9 2BU
ayrroads@gmail.com
Cheques payable to:
enter online at entrycentral.com
Download Entry Form
Info for Riders:
Entry via entrycentral.com. No entries on the day. Part of Scottish Power Renewables Sup6r Six Series
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 11 10:30 National B National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 120km / 75m

View All

Event Location:

33 Main Street,
Straiton,
Ayrshire,
KA19 7NF

Race: National B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 11 10:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 120km / 75m

Confirmed Results

Race name: National B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James McCallum JLT Condor Finished 1st 03:03:34:000 60
2 Peter Murdoch Team Cycle Lane Finished 2nd 00:01:33:000 52
3 Scott Macrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 45
4 Callum Wilkinson Endura Racing Finished 1st 40
5 Gordon Murdoch Team Cycle Lane Finished 2nd 00:02:34:000 35
6 Edward Addis Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 00:04:10:000 31
7 Alister Watt Granite City RT Finished 2nd 00:04:12:000 27
8 Neil Souter GS Metro Finished 2nd 00:05:24:000 23
9 George Atkins Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 1st 20
10 Trevor Wilson Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished 3rd 00:05:25:000 17
11 Greg Brown www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:05:27:000 15
12 Jordan Stokes Endura/Pedalpower Development ... Finished 3rd 13
13 Rich Semple Team Cycle Lane Finished 3rd 11
14 Alastair McNicol TheBicycleWorks Finished 2nd 9
15 Gareth Barnes Walkers Cycling Club Finished 3rd 7
16 Neil Taylor Edinburgh RC Finished N/A 00:05:31:000 6
17 Keith Laird Glasgow Couriers Finished 3rd 00:05:48:000 5
18 Jon Clarke Glasgow Whls Finished 3rd 00:05:57:000 3
19 Neil Walker Walkers Cycling Club Finished N/A 2
20 Russell Bayliss GS Metro Finished 2nd 00:08:37:000 1
21 Andrew Brierley Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
22 Craig Adams GJS Cruise Racing Finished 2nd 0
23 Ross Green Stewartry Wheelers Finished 3rd 00:08:39:000 0
24 Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 00:11:29:000 0
25 David Griffiths Glasgow Whls Finished 2nd 0
26 Grant Ferguson Boardman Elite Finished 2nd 00:11:35:000 0
27 Jamie Kennedy Glasgow Couriers Finished 2nd 00:12:20:000 0
28 Scott McCrossan Endura/Pedalpower Development ... Finished 2nd 0
29 Kenneth Armstrong Finished 4th 0
30 Stuart MacGregor www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 0
31 Geoffrey Martin Nevis Cycles Racing Team Finished 3rd 00:12:34:000 0
32 Craig Wallace Granite City RT Finished 3rd 00:12:38:000 0
33 Joe Larner Edinburgh RC Finished 3rd 00:14:57:000 0
34 Ewan McDougall Elgin CC Finished 3rd 00:17:45:000 0
35 Paul McInally Rock And Road Cycles Finished 3rd 00:20:34:000 0