DHL/Meadowbank National Track Series

Track League , Edinburgh – Tuesday, 09 Aug 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

235305

Start Date:

Tue, 9th Aug 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE
View map

Results

Confirmed Results

Youth Riders 4 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Riders 4 lap Block Handicap - Results
1.  Lulu Bartlett Edinburgh RC Finished B 00:01:39:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:39:400
2.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Erin Allan The Racers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
C Riders 6 lap Scratch - Results
1.  Philip Trodden Finished 4th 00:02:13:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:13:530
2.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ayrton Pellet Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Riders 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Riders 12 lap Scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:04:00:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:00:050
2.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Riders 8 lap Scratch - Results
1.  Graeme McBride Glasgow Wheelers Finished 4th 00:03:11:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:11:730
2.  Ben Smart Musselburgh RCC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth riders Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth riders Team Sprint - Results
1.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished B 00:00:44:770 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:44:770
1.  Lulu Bartlett Edinburgh RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Sprinters ladder heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprinters ladder heat 1 - Results
1.  Graeme McBride Glasgow Wheelers Finished 4th 00:00:14:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:14:150
2.  Ben Smart Musselburgh RCC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Sprinters ladder heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprinters ladder heat 2 - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 00:00:14:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:14:330
2.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Sprinters ladder heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprinters ladder heat 3 - Results
1.  Derek Timmins Musselburgh RCC Finished 3rd 00:00:13:120 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:13:120
2.  Peter Cullen Stirling Bike Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters ladder heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprinters ladder heat 4 - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:12:370 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:12:370
2.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Sprint - Results
1.  Lulu Bartlett Edinburgh RC Finished B 00:00:16:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:16:400
2.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Erin Allan The Racers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders Devil - Results
1.  Philip Trodden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A + B riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B riders Devil - Results
1.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C riders + Women 5km Scratch with Sprints

Position Name Club name Rider status Category Time Points
C riders + Women 5km Scratch with Sprints - Results
1.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 00:05:51:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:51:780
2.  Philip Trodden Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ayrton Pellet Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A + B Riders 15k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A + B Riders 15k Scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:12:31:420 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:12:31:420
2.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth Riders 4 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:15 Youth Only None ---
Tue 09/08/11 – 19:15
C Riders 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:16 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:16
Regional C, None
A Riders 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:17 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:17
Regional C, None
B Riders 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:18 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:18
Regional C, None
Youth riders Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:18 Youth Only None ---
Tue 09/08/11 – 19:18
Youth Only, None
Sprinters ladder heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:19 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:19
Regional C, None
Sprinters ladder heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:19 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:19
Regional C, None
Sprinters ladder heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:19 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:19
Regional C, None
Sprinters ladder heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:19 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:19
Regional C, None
Youth Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:20 Youth Only None ---
Tue 09/08/11 – 19:20
Youth Only, None
C Riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:21 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:21
Regional C, None
A + B riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:22 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:22
Regional C, None
C riders + Women 5km Scratch with Sprints Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:23 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:23
A + B Riders 15k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:25 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:25
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

235305

Start Date:

Tue, 9th Aug 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE
View map

Results

Confirmed Results

Youth Riders 4 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Riders 4 lap Block Handicap - Results
1.  Lulu Bartlett Edinburgh RC Finished B 00:01:39:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:39:400
2.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Erin Allan The Racers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
C Riders 6 lap Scratch - Results
1.  Philip Trodden Finished 4th 00:02:13:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:13:530
2.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ayrton Pellet Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Riders 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Riders 12 lap Scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:04:00:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:00:050
2.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Riders 8 lap Scratch - Results
1.  Graeme McBride Glasgow Wheelers Finished 4th 00:03:11:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:11:730
2.  Ben Smart Musselburgh RCC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth riders Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth riders Team Sprint - Results
1.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished B 00:00:44:770 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:44:770
1.  Lulu Bartlett Edinburgh RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Sprinters ladder heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprinters ladder heat 1 - Results
1.  Graeme McBride Glasgow Wheelers Finished 4th 00:00:14:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:14:150
2.  Ben Smart Musselburgh RCC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Sprinters ladder heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprinters ladder heat 2 - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 00:00:14:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:14:330
2.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Sprinters ladder heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprinters ladder heat 3 - Results
1.  Derek Timmins Musselburgh RCC Finished 3rd 00:00:13:120 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:13:120
2.  Peter Cullen Stirling Bike Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters ladder heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprinters ladder heat 4 - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:12:370 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:12:370
2.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Sprint - Results
1.  Lulu Bartlett Edinburgh RC Finished B 00:00:16:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:16:400
2.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Erin Allan The Racers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders Devil - Results
1.  Philip Trodden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A + B riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B riders Devil - Results
1.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C riders + Women 5km Scratch with Sprints

Position Name Club name Rider status Category Time Points
C riders + Women 5km Scratch with Sprints - Results
1.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 00:05:51:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:51:780
2.  Philip Trodden Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ayrton Pellet Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A + B Riders 15k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A + B Riders 15k Scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:12:31:420 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:12:31:420
2.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth Riders 4 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:15 Youth Only None ---
Tue 09/08/11 – 19:15
C Riders 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:16 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:16
Regional C, None
A Riders 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:17 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:17
Regional C, None
B Riders 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:18 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:18
Regional C, None
Youth riders Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:18 Youth Only None ---
Tue 09/08/11 – 19:18
Youth Only, None
Sprinters ladder heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:19 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:19
Regional C, None
Sprinters ladder heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:19 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:19
Regional C, None
Sprinters ladder heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:19 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:19
Regional C, None
Sprinters ladder heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:19 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:19
Regional C, None
Youth Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:20 Youth Only None ---
Tue 09/08/11 – 19:20
Youth Only, None
C Riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:21 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:21
Regional C, None
A + B riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:22 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:22
Regional C, None
C riders + Women 5km Scratch with Sprints Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:23 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:23
A + B Riders 15k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/11 19:25 Regional C None ---
Tue 09/08/11 – 19:25
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk