Lee Valley Youth CC Series 2

Closed Circuit , LONDON – Saturday, 20 May 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

135/EN/008/2006

Start Date:

Sat, 20th May 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley Cycle Circuit, Now Demolished, London, E10 5PD

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Ben Chapman Team Keyne Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Jez McCann Team Darenth Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  James Madgwick Unknown 0

4. James Madgwick -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Megan Freeman Lee Valley Youth Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  David Barnes Team Keyne Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  N/A N/A Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Young Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Edward Bird Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nathan Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Tommy Parker Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Sam Maslen Team Darenth Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Emily Barnes Team Keyne Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  George Wood Southend Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Laura Kenny CBE Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jonathan Dibben Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Oliver Rossi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jim Lewis Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Perrett Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Phil Hudson Chelmer CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joseph Nash Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jake Hales Team Keyne Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  John Price Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Matthew Smith Gemini BC Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Robin Basford Ride Beyond - MS Trust Racing ... Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Simon Warren Norwood Paragon CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Costa Pierides Finchley Racing Team Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Sean Brennan Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Daniele Santoni Pearson Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Graham Galvin Fifty CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Steven Griffiths Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Dominique Gabellini JLT Condor Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Thorsten Klassen Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Jay Hunter Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Richard Wood Angliasport Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Philip Murrell Finsbury Park CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Conor Murphy Generation Press CC Unknown 0

15. Conor Murphy - Generation Press CC

Points: 0 | Status: Unknown
16.  Gary Wood Southend Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Rob Kemp Angliasport Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Andrew Waterman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Daniel Kogan Ciclos Uno Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 10:00 Regional C+ Youth --- 11km / 7 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 10:00

U10

Regional C+, Youth
11km / 7 miles
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 10:00 Regional C+ Youth --- 11km / 7 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 10:00

U8

Regional C+, Youth
11km / 7 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 10:45 Regional C+ Youth --- 19km / 12 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 10:45

U12

Regional C+, Youth
19km / 12 miles
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 11:30 Regional C+ Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 11:30

U14

Regional C+, Youth
40km / 25 miles
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 11:31 Regional C+ Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 11:31

U16

Regional C+, Youth
40km / 25 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 13:00 Regional A Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Sat 20/05/06 – 13:00
Regional A, Band 5
52km / 32 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

135/EN/008/2006

Start Date:

Sat, 20th May 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley Cycle Circuit, Now Demolished, London, E10 5PD

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Ben Chapman Team Keyne Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Jez McCann Team Darenth Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  James Madgwick Unknown 0

4. James Madgwick -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Megan Freeman Lee Valley Youth Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  David Barnes Team Keyne Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  N/A N/A Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Young Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Edward Bird Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nathan Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Tommy Parker Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Sam Maslen Team Darenth Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Emily Barnes Team Keyne Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  George Wood Southend Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Laura Kenny CBE Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jonathan Dibben Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Oliver Rossi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jim Lewis Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Perrett Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Phil Hudson Chelmer CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joseph Nash Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jake Hales Team Keyne Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  John Price Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Matthew Smith Gemini BC Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Robin Basford Ride Beyond - MS Trust Racing ... Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Simon Warren Norwood Paragon CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Costa Pierides Finchley Racing Team Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Sean Brennan Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Daniele Santoni Pearson Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Graham Galvin Fifty CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Steven Griffiths Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Dominique Gabellini JLT Condor Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Thorsten Klassen Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Jay Hunter Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Richard Wood Angliasport Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Philip Murrell Finsbury Park CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Conor Murphy Generation Press CC Unknown 0

15. Conor Murphy - Generation Press CC

Points: 0 | Status: Unknown
16.  Gary Wood Southend Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Rob Kemp Angliasport Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Andrew Waterman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Daniel Kogan Ciclos Uno Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 10:00 Regional C+ Youth --- 11km / 7 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 10:00

U10

Regional C+, Youth
11km / 7 miles
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 10:00 Regional C+ Youth --- 11km / 7 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 10:00

U8

Regional C+, Youth
11km / 7 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 10:45 Regional C+ Youth --- 19km / 12 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 10:45

U12

Regional C+, Youth
19km / 12 miles
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 11:30 Regional C+ Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 11:30

U14

Regional C+, Youth
40km / 25 miles
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 11:31 Regional C+ Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 20/05/06 – 11:31

U16

Regional C+, Youth
40km / 25 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/06 13:00 Regional A Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Sat 20/05/06 – 13:00
Regional A, Band 5
52km / 32 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk