Beyond Sprint Crits 3 of 3

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 28 Mar 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

689/EN/007/2009

Start Date:

Sat, 28th Mar 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Luke Turnbull Unknown 0

2. Luke Turnbull -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Damon King Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Niall Dawkins Manilla GRN Cycling Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Rory Bradford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Jamie Wolstencroft Unknown 0

9. Jamie Wolstencroft -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Archie Wishart Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Dominic Kilmister Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Harry Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9999.  Jack Bradford Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Herefordshire Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Haining Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Thomas Laker VO2 Development Team Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  David Swan Fit-For Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Declan Higgins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Charlie Runcorn Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Ollie Slack Unknown 0

3. Ollie Slack -

Points: 0 | Status: Unknown

Novice

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice - Results
1.  Colin Smith Unknown 3rd 0

1. Colin Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Josh Watson Welwyn Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  James Curry British Airways CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Amanda Burchett Mildenhall CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martin Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Luke Merrilees Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jo Skelton Unknown 2nd 12

2. Jo Skelton -

Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Will Fox Team PB Performance Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Hugo Robins East London Velo Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Trevor Burke Finchley Racing Team Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Rafal Radziej Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Piers Brown Finchley Racing Team Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Mark Ottaway VC Meudon Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Tom Fitzpatrick API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Paul Wilkinson WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Simon Ernest AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  ? Niyon? (East London Velo) Unknown 0

15. ? Niyon? (East London Velo) -

Points: 0 | Status: Unknown
16.  Toby Blackman London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Costa Pierides Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Simon Howes Westbrook Cycles - Team Scott Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Mark Walter Unknown 3rd 0

19. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Russell Rowles Spirit Tifosi Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Jerzy Kuzminski Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  David Walls Unknown 3rd 0

23. David Walls -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  James Jones Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  ? Unknown Unknown 0

26. ? Unknown -

Points: 0 | Status: Unknown
27.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Scott Amory Unknown 3rd 0

28. Scott Amory -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Richard Stanton Arbis - Colbert Cycles RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  Yasuyuki Sakurai Brixton Cycles Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
32.  Peter Jones Hillingdon Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Gavin Mitchell Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Vincent Leon Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
36.  George Olive VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Matthew Cook Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  David Peck Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  George Bate MJS Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  James Struthers Lindsey Road CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  David Williams London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  John Alderman VC Meudon Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Ian Middleton Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Andrew Brown Gregarios Superclub Ciclista Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
46.  Dylan Kenneway London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  John Shurmer Unknown 3rd 0

47. John Shurmer -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
48.  Hugo Cano-Andrade London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
49.  Michael Hadmon Willesden Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
50.  Owen Griffiths Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
51.  Adrian Trott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
52.  Gabriella Coates Team Corridori Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
53.  ? ? Unknown 0

53. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
54.  James Dunsbier London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
55.  Stuart Jackson Bath Road Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
56.  Andrew Fowkes Thames Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
57.  ? ? Unknown 0

57. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
58.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
59.  Paul Stedman Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
60.  Paul Cooper Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
61.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
62.  Darren Parker Python Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
63.  Simon Williams Hillingdon Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
64.  Paul Williams WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
65.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  Martin Docker Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9999.  James McCarron VO2 Development Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9999.  Russell Painter Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9999.  David Paton Unknown N/A 0

9999. David Paton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
Novice Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:45 Go-Race MTB IA --- 30 mins
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 28/03/09 – 13:45
Go-Race, MTB IA
30 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 14:30 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 28/03/09 – 14:30
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

689/EN/007/2009

Start Date:

Sat, 28th Mar 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Luke Turnbull Unknown 0

2. Luke Turnbull -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Damon King Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Niall Dawkins Manilla GRN Cycling Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Rory Bradford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Jamie Wolstencroft Unknown 0

9. Jamie Wolstencroft -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Archie Wishart Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Dominic Kilmister Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Harry Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9999.  Jack Bradford Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Herefordshire Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Haining Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Thomas Laker VO2 Development Team Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  David Swan Fit-For Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Declan Higgins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Charlie Runcorn Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Ollie Slack Unknown 0

3. Ollie Slack -

Points: 0 | Status: Unknown

Novice

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice - Results
1.  Colin Smith Unknown 3rd 0

1. Colin Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Josh Watson Welwyn Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  James Curry British Airways CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Amanda Burchett Mildenhall CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martin Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Luke Merrilees Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jo Skelton Unknown 2nd 12

2. Jo Skelton -

Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Will Fox Team PB Performance Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Hugo Robins East London Velo Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Trevor Burke Finchley Racing Team Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Rafal Radziej Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Piers Brown Finchley Racing Team Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Mark Ottaway VC Meudon Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Tom Fitzpatrick API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Paul Wilkinson WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Simon Ernest AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  ? Niyon? (East London Velo) Unknown 0

15. ? Niyon? (East London Velo) -

Points: 0 | Status: Unknown
16.  Toby Blackman London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Costa Pierides Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Simon Howes Westbrook Cycles - Team Scott Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Mark Walter Unknown 3rd 0

19. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Russell Rowles Spirit Tifosi Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Jerzy Kuzminski Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  David Walls Unknown 3rd 0

23. David Walls -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  James Jones Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  ? Unknown Unknown 0

26. ? Unknown -

Points: 0 | Status: Unknown
27.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Scott Amory Unknown 3rd 0

28. Scott Amory -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Richard Stanton Arbis - Colbert Cycles RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  Yasuyuki Sakurai Brixton Cycles Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
32.  Peter Jones Hillingdon Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Gavin Mitchell Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Vincent Leon Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
36.  George Olive VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Matthew Cook Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  David Peck Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  George Bate MJS Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  James Struthers Lindsey Road CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  David Williams London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  John Alderman VC Meudon Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Ian Middleton Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Andrew Brown Gregarios Superclub Ciclista Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
46.  Dylan Kenneway London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  John Shurmer Unknown 3rd 0

47. John Shurmer -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
48.  Hugo Cano-Andrade London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
49.  Michael Hadmon Willesden Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
50.  Owen Griffiths Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
51.  Adrian Trott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
52.  Gabriella Coates Team Corridori Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
53.  ? ? Unknown 0

53. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
54.  James Dunsbier London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
55.  Stuart Jackson Bath Road Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
56.  Andrew Fowkes Thames Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
57.  ? ? Unknown 0

57. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
58.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
59.  Paul Stedman Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
60.  Paul Cooper Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
61.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
62.  Darren Parker Python Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
63.  Simon Williams Hillingdon Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
64.  Paul Williams WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
65.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  Martin Docker Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9999.  James McCarron VO2 Development Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9999.  Russell Painter Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9999.  David Paton Unknown N/A 0

9999. David Paton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 28/03/09 – 13:00
Youth Only, Youth
Novice Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 13:45 Go-Race MTB IA --- 30 mins
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 28/03/09 – 13:45
Go-Race, MTB IA
30 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/09 14:30 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 28/03/09 – 14:30
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk