Event URN:
235212
Start date:
Sun, 11th Sep 2011
Event Type:
APR (Competitive)
Venue:
Rothiemurchus and Aviemore Tennis Club
Inverdruie, Aviemore, Inverness-shire, PH22 1QH
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Cairngorm CC ( website )
Event website:
http://www.cairngorm.cc
Event organiser:
Mr Hamish Irvine
Feoran
Craig Na Gower Avenue
Aviemore
Inverness Shire
PH22 1RW
hamishandgill@gmail.com
Cheques payable to:
Cairngorm CC
Download Entry Form
Info for Riders:
Cairngorm Cycling Festival Event 4. £36 to enter all 4 (£18 for Juniors for all 4 or £5 per event). No entries on the day.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
11 Sep 11 14:00 Regional C Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 40km / 25m

View All

Event Location:

Inverdruie,
Aviemore,
Inverness-shire,
PH22 1QH

Race: Regional C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Sep 11 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40km / 25m

Confirmed Results

Race name: Regional C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Henderson Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 01:14:42:000 0
2 Peter James Barron Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 0
3 Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 0
4 Lee Whitelaw Edinburgh RC Finished 3rd 0
5 David Anderson Deeside Thistle CC Finished 4th 0
6 Philip Lee Moray Firth Cycling Club Finished N/A 0
7 Colin Russell Edinburgh RC Finished 3rd 0
8 Marek Jurasinski Edinburgh RC Finished 4th 0
9 Norman Skene Granite City RT Finished 3rd 0
10 George Findlater Elgin CC Finished 3rd 0
11 John Anderson Glasgow Couriers Finished 4th 0
12 Alan Robertson East Kilbride Road Club Finished N/A 0
13 Callum Finlayson Forres CC Finished 4th 0
14 David Wilby Ross-Shire RCC Finished N/A 0
15 Mark Munro City of Inverness Cycling Club Finished N/A 0
16 James Millar www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 3rd 0
17 Robert Brown Granite City RT Finished 4th 0
18 Darren Bain Caithness CC Finished N/A 0
19 Tony Hay Finished 3rd 0
20 Barry Crumlish Glasgow Couriers Finished 3rd 0
21 Wim Chalmet East Sutherland Wheelers Finished 3rd 0
22 Andrew Bothwell Edinburgh RC Finished N/A 0
23 Scott Patterson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
24 Les Ross Edinburgh RC Finished 4th 0
25 Ian Sargent East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
26 Neil Sharpe Moray Firth Cycling Club Finished N/A 0
27 Calum Cowie Deeside Thistle CC Finished N/A 0
28 Gabriella Nordin Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
29 Paul Taylor Cairngorm CC Finished N/A 0
30 Michael Anderson Moray Firth Cycling Club Finished 0
31 Jeremy Tomlinson Fife Cycling 2000 Finished 4th 0
32 Laura Nicolson Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 0
33 Duncan Warwick Deeside Thistle CC Finished 4th 0
34 Finlay Strivens Wolfpax Riders Finished 4th 0