Event URN:
235210
Start date:
Sat, 17th Sep 2011
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Polnicol Hall
Polnicol, Invergordon, Ross-shire, IV18 0NE
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 10th Sep 2011
Event promoted by:
Ross-Shire RCC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Alan Drummond
18 Stagcroft Park
Tain
Ross-Shire
IV19 1LU
adrummond10@aol.com
Cheques payable to:
Ross-Shire Roads CC
Download Entry Form
Info for Riders:
No entries on the day. Junior entry fee £5.00. Youths Free. Late entries may not be given a handicap prize.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Sep 11 14:00 Regional C Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m

View All

Event Location:

Polnicol,
Invergordon,
Ross-shire,
IV18 0NE

Race: Regional C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Sep 11 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Confirmed Results

Race name: Regional C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Silas Goldsworthy Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:20:52:000 0
2 Gavin Shirley Nevis Cycles Racing Team Finished 2nd 00:21:45:000 0
3 Alan McCaffrey Ross-Shire RCC Finished 4th 00:21:54:000 0
4 Gregor Grant Square Wheels Cycles Finished 3rd 00:22:08:000 0
5 David Harter Forres CC Finished N/A 00:22:20:000 0
6 Ben Miller Nevis Cycles Racing Team Finished A 00:23:14:000 0
7 Iain Paton Square Wheels Cycles Finished A 00:23:19:000 0
8 Michael Gordon Cromarty Firth CC Finished 4th 00:23:24:000 0
9 Roger Sewell Ross-Shire RCC Finished N/A 00:23:51:000 0
10 Allan Sutherland Caithness CC Finished N/A 00:23:58:000 0
11 William Gunn Forres CC Finished N/A 00:24:03:000 0
12 Stuart Easton Stirling Bike Club Finished 4th 00:24:11:000 0
13 Darren Bain Caithness CC Finished N/A 00:24:20:000 0
14 Hector Nicolson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:24:24:000 0
15 Anne Murray Square Wheels Cycles Finished N/A 00:24:33:000 0
16 Peter Robertson Forres CC Finished 4th 00:24:37:000 0
17 Andrew Macleod Scottish MTB Leaders Associati... Finished N/A 00:24:48:000 0
18 Alasdair Washington Caithness CC Finished N/A 00:25:27:000 0
19 Graeme Deas Finished N/A 00:25:28:000 0
20 Neil Carpenter Forres CC Finished 4th 00:25:35:000 0
21 Innes Mitchell Finished 00:25:36:000 0
22 Laura Nicolson Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:25:50:000 0
23 George Grant Forres CC Finished 4th 00:25:51:000 0
24 Thomas Deas Finished B 00:26:19:000 0
25 Gavin Clark Ross-Shire RCC Finished N/A 00:26:20:000 0
26 Keith Eagleson Ross-Shire RCC Finished N/A 00:27:02:000 0
27 Kieran Robbins East Sutherland Wheelers Finished B 00:27:16:000 0
28 Morag Eagleson Ross-Shire RCC Finished N/A 00:27:27:000 0
29 Robert Shaw Finished N/A 00:27:29:000 0
30 Eric Soane Cromarty Firth CC Finished N/A 00:27:30:000 0
31 Alan Cook Cromarty Firth CC Finished N/A 00:27:49:000 0
32 Graeme Morgan Finished 00:28:03:000 0
33 Emma Finlayson Forres CC Finished B 00:29:46:000 0
34 Jake Carpenter Forres CC Finished C 00:30:09:000 0
35 Francis McCaffrey Finished 00:31:21:000 0
36 Murray Grant Forres CC Finished N/A 00:33:39:000 0
Steven Liddle Square Wheels Cycles Did not start 4th 0