Event URN:
235156
Start date:
Sun, 24th Jul 2011
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Ellon Community Centre
Ellon Academy, Schoolhill Road, Ellon, Aberdeenshire, AB41 9JS
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 17th Jul 2011
Event promoted by:
Ythan CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.ythancc.org
Event organiser:
Mrs Fiona Duncan
176J South College Street
Aberdeen
Aberdeenshire
AB11 6LD
fionaduncan0121@hotmail.com
Cheques payable to:
Mrs Fiona Duncan
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 11 10:00 Regional C Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m

View All

Event Location:

Ellon Academy,
Schoolhill Road,
Ellon,
Aberdeenshire,
AB41 9JS

Race: Regional C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 11 10:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Confirmed Results

Race name: Regional C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Colin Duncan Ythan CC Finished 4th 00:23:40:000 0
2 Steve McIntosh Finished 2nd 00:24:05:000 0
3 Sean Monaghan Granite City RT Finished N/A 00:24:26:000 0
4 Robert Brown Granite City RT Finished 4th 00:24:34:000 0
5 Stephen Durham Deeside Thistle CC Finished N/A 00:24:59:000 0
6 Brian Duncan Granite City RT Finished 3rd 00:25:07:000 0
7 Greg Quinn Deeside Thistle CC Finished 4th 00:25:42:000 0
8 Keith Robertson Granite City RT Finished 2nd 00:25:48:000 0
9 Derek Stewart Deeside Thistle CC Finished 4th 00:26:00:000 0
10 Andy Duncan Ythan CC Finished 3rd 00:26:03:000 0
11 Calum Neill Finished N/A 00:26:09:000 0
12 Malcolm Grant Ythan CC Finished N/A 00:26:16:000 0
13 Mark Higgins Granite City RT Finished N/A 00:26:19:000 0
14 Craig Cameron Finished N/A 00:26:31:000 0
15 Iain Watson Aberdeen Wheelers CC Finished 3rd 00:26:50:000 0
16 Gordon Smith Deeside Thistle CC Finished N/A 00:27:06:000 0
17 Simon Stromberg Deeside Thistle CC Finished 4th 00:27:24:000 0
18 Colin Allanach Ythan CC Finished N/A 00:27:29:000 0
19 robert Brown Granite City RT Finished A 00:28:31:000 0
20 David Carnegie Ythan CC Finished 3rd 00:29:15:000 0
21 Andrew Brown Granite City RT Finished B 00:29:21:000 0
22 John Hunter Ythan CC Finished 4th 00:29:26:000 0
23 Wojciech Kosciuszko Ythan CC Finished A 00:29:36:000 0
24 Craig Ward Ythan CC Finished N/A 00:29:46:000 0
25 Julie Erskine Aberdeen Wheelers CC Finished 4th 00:30:28:000 0
26 Carol Middleton Ythan CC Finished N/A 00:30:50:000 0
27 Graham Ward Ythan CC Finished N/A 00:31:04:000 0
28 Joseph Fee Deeside Thistle CC Finished 4th 00:31:13:000 0
29 David Kirton Kennoway RC Finished N/A 00:31:54:000 0
30 Ian Grant Deeside Thistle CC Finished N/A 00:32:41:000 0
31 Paul Winter Ythan CC Finished N/A 00:35:18:000 0
32 Vicki Maddison Finished 00:36:32:000 0
Alasdair McGill Deeside Thistle CC Did not start N/A 0
Yvonne Winter Ythan CC Did not start N/A 0