Cycle Kingdom Circuit Series 9

Closed Circuit , Hants – Wednesday, 08 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234976

Start Date:

Wed, 8th Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lucy Colegate Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cormac Scully-King VC Meudon Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Will Davidson VC Meudon Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake Epps VC Meudon Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ben Coppola Finished E 1

3. Ben Coppola -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Cam Swarbrick AW Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Marks Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gavin Morton Charlotteville CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Craig McLean London Dynamo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Chris Boote Zappi's Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Frazier Carr AW Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Brian Macpherson VC Meudon Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Craig O'Neill VC Meudon Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jamie Newall Alpha Road Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  John Wager Felt Racing Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Angus Tobin Finished 0

9. Angus Tobin -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Peter Wager Felt Racing Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Dante Carpenter ASFRA Racing Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Richard Mardle Felt Racing Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Max Webber VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

14 races from 13th April until 20th July (please note, no event on 6th July). Entry on the night only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 19:00 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 08/06/11 – 19:00

3/4

Regional B, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 19:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 08/06/11 – 19:00
National B, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234976

Start Date:

Wed, 8th Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lucy Colegate Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cormac Scully-King VC Meudon Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Will Davidson VC Meudon Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake Epps VC Meudon Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ben Coppola Finished E 1

3. Ben Coppola -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Cam Swarbrick AW Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Marks Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gavin Morton Charlotteville CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Craig McLean London Dynamo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Chris Boote Zappi's Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Frazier Carr AW Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Brian Macpherson VC Meudon Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Craig O'Neill VC Meudon Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jamie Newall Alpha Road Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  John Wager Felt Racing Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Angus Tobin Finished 0

9. Angus Tobin -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Peter Wager Felt Racing Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Dante Carpenter ASFRA Racing Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Richard Mardle Felt Racing Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Max Webber VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

14 races from 13th April until 20th July (please note, no event on 6th July). Entry on the night only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 08/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 19:00 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 08/06/11 – 19:00

3/4

Regional B, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/06/11 19:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 08/06/11 – 19:00
National B, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk