Sussex Track League

Track League , Brighton – Wednesday, 13 Apr 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234854

Start Date:

Wed, 13th Apr 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Entry close date

Wed, 6th Apr 2011

Results

Confirmed Results

Event 1 - Senior 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Senior 6 lap Scratch - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Barnard Finished 3rd 0

2. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stuart Bettis Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Bailey Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - U14 4-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U14 4-lap Scratch - Results
1.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Celia Jenkins Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - U16 4-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U16 4-lap Scratch - Results
1.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor Murphy VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - U8 1-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - U8 1-lap Scratch - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Samuel Jaques Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Abbott-Stacey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 4 - U10 1-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - U10 1-lap Scratch - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Evelyn Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Milo Hoskins Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 5 - U12 2-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - U12 2-lap Scratch - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matthew Deacon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Senior Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior Sprint Heat 1 - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Miller Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - Senior Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior Sprint Heat 2 - Results
1.  Stuart Bettis Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Anthony Rogers Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Paynter Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 6 - Senior Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior Sprint Heat 3 - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Hoyle Brighton Excelsior CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - Senior Sprint Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior Sprint Heat 4 - Results
1.  Lea Denison The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Barnard Finished 3rd 0

2. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Bailey Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - U14 3-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U14 3-lap Dash - Results
1.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - U16 3-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U16 3-lap Dash - Results
1.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor Murphy VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - U8 - 200m

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - U8 - 200m - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Samuel Jaques Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Abbott-Stacey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 9 - U10 - 200m

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - U10 - 200m - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Evelyn Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Milo Hoskins Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 10 - U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - U12 Sprint - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew Deacon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Senior Sprint Final & Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Sprint Final & Minor Final - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lea Denison The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stuart Bettis Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Barnard Finished 3rd 0

6. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 12 - U8 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U8 Block Handicap - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Abbott-Stacey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Samuel Jaques Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 13 - U10 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - U10 Block Handicap - Results
1.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Evelyn Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Milo Hoskins Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 14 - U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - U12 Devil - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Senior 3-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Senior 3-lap Dash - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Barnard Finished 3rd 0

3. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Bailey Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 17 - U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - U14 Points - Results
1.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Corum-Haines Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 17 - U16 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - U16 Points - Results
1.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Connor Murphy VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 18 - Seniors Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 18 - Seniors Distance - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Barnard Finished 3rd 0

3. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Youth D & E - Freewheels, all others Fixed Wheel. April and August Start at 1845. July and August 1900. Advance Registration Fee includes both League Registration Fee and Entry Fee for all meetings (Closing Date 6th April)

The Races

Event 1 - Senior 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£100.00), On Day: (£8.00)
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 2 - U14 4-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 2 - U16 4-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£40.00), On Day: (£4.00)
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 3 - U8 1-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 4 - U10 1-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 5 - U12 2-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 6 - Senior Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 6 - Senior Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 6 - Senior Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 6 - Senior Sprint Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 7 - U14 3-lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 7 - U16 3-lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 8 - U8 - 200m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 9 - U10 - 200m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 10 - U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 11 - Senior Sprint Final & Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Event 12 - U8 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 13 - U10 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Event 14 - U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 15 - Senior 3-lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Regional C, None
Event 17 - U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 17 - U16 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 18 - Seniors Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

234854

Start Date:

Wed, 13th Apr 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Entry close date

Wed, 6th Apr 2011

Results

Confirmed Results

Event 1 - Senior 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Senior 6 lap Scratch - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Barnard Finished 3rd 0

2. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stuart Bettis Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Bailey Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - U14 4-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U14 4-lap Scratch - Results
1.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Celia Jenkins Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - U16 4-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U16 4-lap Scratch - Results
1.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor Murphy VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - U8 1-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - U8 1-lap Scratch - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Samuel Jaques Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Abbott-Stacey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 4 - U10 1-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - U10 1-lap Scratch - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Evelyn Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Milo Hoskins Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 5 - U12 2-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - U12 2-lap Scratch - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matthew Deacon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Senior Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior Sprint Heat 1 - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Miller Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - Senior Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior Sprint Heat 2 - Results
1.  Stuart Bettis Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Anthony Rogers Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Paynter Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 6 - Senior Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior Sprint Heat 3 - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Hoyle Brighton Excelsior CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - Senior Sprint Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior Sprint Heat 4 - Results
1.  Lea Denison The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Barnard Finished 3rd 0

2. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Bailey Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - U14 3-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U14 3-lap Dash - Results
1.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - U16 3-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U16 3-lap Dash - Results
1.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor Murphy VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - U8 - 200m

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - U8 - 200m - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Samuel Jaques Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Abbott-Stacey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 9 - U10 - 200m

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - U10 - 200m - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Evelyn Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Milo Hoskins Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 10 - U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - U12 Sprint - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew Deacon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Senior Sprint Final & Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Sprint Final & Minor Final - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lea Denison The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stuart Bettis Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Barnard Finished 3rd 0

6. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 12 - U8 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U8 Block Handicap - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Abbott-Stacey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Samuel Jaques Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 13 - U10 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - U10 Block Handicap - Results
1.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Evelyn Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Milo Hoskins Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 14 - U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - U12 Devil - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Senior 3-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Senior 3-lap Dash - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Barnard Finished 3rd 0

3. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Bailey Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 17 - U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - U14 Points - Results
1.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Corum-Haines Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 17 - U16 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - U16 Points - Results
1.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Connor Murphy VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 18 - Seniors Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 18 - Seniors Distance - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Barnard Finished 3rd 0

3. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Youth D & E - Freewheels, all others Fixed Wheel. April and August Start at 1845. July and August 1900. Advance Registration Fee includes both League Registration Fee and Entry Fee for all meetings (Closing Date 6th April)

The Races

Event 1 - Senior 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£100.00), On Day: (£8.00)
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 2 - U14 4-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 2 - U16 4-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£40.00), On Day: (£4.00)
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 3 - U8 1-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 4 - U10 1-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 5 - U12 2-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 6 - Senior Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 6 - Senior Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 6 - Senior Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 6 - Senior Sprint Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Event 7 - U14 3-lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 7 - U16 3-lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 8 - U8 - 200m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 9 - U10 - 200m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:00
Youth Only, None
Event 10 - U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 11 - Senior Sprint Final & Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Event 12 - U8 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 13 - U10 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Event 14 - U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 15 - Senior 3-lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Regional C, None
Event 17 - U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 17 - U16 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Youth Only, None
Event 18 - Seniors Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/04/11 00:01 Regional C None ---
Entry:
Wed 13/04/11 – 00:01
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk