CDNW Youth League Round 7

Closed Circuit , Lancaster – Saturday, 08 Oct 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234790

Start Date:

Sat, 8th Oct 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS
View map

Entry close date

Tue, 4th Oct 2011

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
5.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Max Weston Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Ffion Ashton Finished D 2

10. Ffion Ashton -

Points: 2 | Status: Finished | Category: D
11.  Thomas Bates Finished D 0

11. Thomas Bates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Nicole Clarke Port Sunlight Whls CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
13.  Alexander Dent Finished 0

13. Alexander Dent -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Cameron Bates Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Jack Tidmas Finished 0

19. Jack Tidmas -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Chris Barlow Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Abigail Trowse Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Stephen Dent West Highland Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
15.  Karl Richter Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
17.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Jack Tallentire Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Belinda Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
14.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
15.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Lynagh Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Henry Hunter Southport CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jake Cowen Finished A 0

4. Jake Cowen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Mitchell Cross Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jess Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
11.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
14.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Dean Tallentire Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Sam Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Adam Hodgson Finished E 2

2. Adam Hodgson -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Mia Johnson Finished E 3

3. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Aimee Hodgson Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
5.  Rhys Ashton Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
6.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
7.  Jack Holliday Finished 0

7. Jack Holliday -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
6.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Nicole Clarke Port Sunlight Whls CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
10.  Thomas Bates Finished D 0

10. Thomas Bates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Ffion Ashton Finished D 1

11. Ffion Ashton -

Points: 1 | Status: Finished | Category: D
12.  Alexander Dent Finished 0

12. Alexander Dent -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Cameron Bates Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Max Weston Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Jack Tidmas Finished 0

20. Jack Tidmas -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Chris Barlow Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Abigail Trowse Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Stephen Dent West Highland Wheelers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
15.  Karl Richter Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Jack Tallentire Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Belinda Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
7.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
17.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Harry Lynagh Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Henry Hunter Southport CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Cowen Finished A 0

4. Jake Cowen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Mitchell Cross Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jess Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
12.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
13.  Sam Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Dean Tallentire Beacon Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Adam Hodgson Finished E 2

2. Adam Hodgson -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Aimee Hodgson Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Mia Johnson Finished E 2

4. Mia Johnson -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
5.  Rhys Ashton Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
6.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
7.  Jack Holiday Finished 0

7. Jack Holiday -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

5 rounds from 7 to count. No postal entries, please enter via the link on www.cdnw.org ***PLEASE NOTE CHANGE OF VENUE*** New venue, Salt Ayre Circuit, Lancaster.

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
40km / 25 miles
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

234790

Start Date:

Sat, 8th Oct 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS
View map

Entry close date

Tue, 4th Oct 2011

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
5.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Max Weston Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Ffion Ashton Finished D 2

10. Ffion Ashton -

Points: 2 | Status: Finished | Category: D
11.  Thomas Bates Finished D 0

11. Thomas Bates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Nicole Clarke Port Sunlight Whls CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
13.  Alexander Dent Finished 0

13. Alexander Dent -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Cameron Bates Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Jack Tidmas Finished 0

19. Jack Tidmas -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Chris Barlow Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Abigail Trowse Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Stephen Dent West Highland Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
15.  Karl Richter Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
17.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Jack Tallentire Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Belinda Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
14.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
15.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Lynagh Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Henry Hunter Southport CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jake Cowen Finished A 0

4. Jake Cowen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Mitchell Cross Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jess Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
11.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
14.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Dean Tallentire Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Sam Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Adam Hodgson Finished E 2

2. Adam Hodgson -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Mia Johnson Finished E 3

3. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Aimee Hodgson Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
5.  Rhys Ashton Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
6.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
7.  Jack Holliday Finished 0

7. Jack Holliday -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
6.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Nicole Clarke Port Sunlight Whls CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
10.  Thomas Bates Finished D 0

10. Thomas Bates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Ffion Ashton Finished D 1

11. Ffion Ashton -

Points: 1 | Status: Finished | Category: D
12.  Alexander Dent Finished 0

12. Alexander Dent -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Cameron Bates Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Max Weston Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Jack Tidmas Finished 0

20. Jack Tidmas -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Chris Barlow Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Abigail Trowse Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Stephen Dent West Highland Wheelers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
15.  Karl Richter Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Jack Tallentire Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Belinda Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
7.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
17.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Harry Lynagh Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Henry Hunter Southport CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Cowen Finished A 0

4. Jake Cowen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Mitchell Cross Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jess Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
12.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
13.  Sam Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Dean Tallentire Beacon Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Adam Hodgson Finished E 2

2. Adam Hodgson -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Aimee Hodgson Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Mia Johnson Finished E 2

4. Mia Johnson -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
5.  Rhys Ashton Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
6.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
7.  Jack Holiday Finished 0

7. Jack Holiday -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

5 rounds from 7 to count. No postal entries, please enter via the link on www.cdnw.org ***PLEASE NOTE CHANGE OF VENUE*** New venue, Salt Ayre Circuit, Lancaster.

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
40km / 25 miles
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 10:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/10/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/10/11 – 12:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk