CDNW Youth League Round 3

Closed Circuit , Lancaster – Saturday, 14 May 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234786

Start Date:

Sat, 14th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS

View map

Entry close date

Mon, 9th May 2011

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
4.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
5.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
9.  Nicole Clarke Finished 1

9. Nicole Clarke -

Points: 1 | Status: Finished
10.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Alexander Dent Finished 0

11. Alexander Dent -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Sarah Didsbury Finished 0

14. Sarah Didsbury -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Luke Shepherd Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Christopher Barlow Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
21.  Emily Ingham Finished D 0

21. Emily Ingham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Ffion Ashton Finished D 0

22. Ffion Ashton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Abby Tonge Finished 0

25. Abby Tonge -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
5.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Adam Riley Finished C 0

10. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Cameron Hirst Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Stephen Dent West Highland Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Megan Abra Salt Ayre Cog Set Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
23.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Ross Dorrington Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Seth Fowler Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Belinda Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Edward Fletcher Cairngorm CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
13.  Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Elliott Robertson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Bethan Abra Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Harry Lynagh Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Elliot Webb Manchester Triathlon Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Matthew Sutton Manchester Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- John Didsbury Salt Ayre Cog Set Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Archie Stewart Mossley CRT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  David Fargher Beacon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Downey Finished 0

4. Mark Downey -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Gwyn Lovibond Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Conor McAteer Finished 0

7. Conor McAteer -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Henry Hunter Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Doyle Finished 0

11. Matthew Doyle -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Jason Prendergast Finished 0

12. Jason Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Shane O'Hara Finished 0

13. Shane O'Hara -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Carmen Jackson Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Eddie Dunbar Finished 0

20. Eddie Dunbar -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Jamie Bryson Lakes RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
23.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Sam Mansfield Manchester Wheelers Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Sam Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Adam Hodgson Finished E 1

3. Adam Hodgson -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Mia Johnson Finished E 3

4. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
5.  Amelia Hirst Finished 0

5. Amelia Hirst -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Louise Didsbury Finished 0

6. Louise Didsbury -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Sophie Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Alex Hirst Finished 0

9. Alex Hirst -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Daniel Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jake Holladay Did not start E 0

10. Jake Holladay -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alexander Dent Finished 0

9. Alexander Dent -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
11.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
12.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Sarah Didsbury Finished 0

14. Sarah Didsbury -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Nicole Clarke Finished 0

15. Nicole Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Ffion Ashton Finished D 0

18. Ffion Ashton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Emily Ingham Finished D 0

21. Emily Ingham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Luke Shepherd Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Christopher Barlow Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
24.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Abby Tonge Finished 0

25. Abby Tonge -

Points: 0 | Status: Finished
--- Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
5.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Adam Riley Finished C 0

12. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Cameron Hirst Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
19.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Ross Dorrington Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Seth Fowler Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Belinda Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Megan Abra Salt Ayre Cog Set Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Stephen Dent West Highland Wheelers Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Elliott Robertson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Edward Fletcher Cairngorm CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
20.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Bethan Abra Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Harry Lynagh Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Elliot Webb Manchester Triathlon Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Matthew Sutton Manchester Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Joely Side Bolton Hot Wheels CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Henry Hunter Southport CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Downey Finished 0

4. Mark Downey -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Shane O'Hara Finished 0

5. Shane O'Hara -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Conor McAteer Finished 0

6. Conor McAteer -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  David Fargher Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Gwyn Lovibond Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Eddie Dunbar Finished 0

10. Eddie Dunbar -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Matthew Doyle Finished 0

14. Matthew Doyle -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Carmen Jackson Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
21.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Sam Mansfield Manchester Wheelers Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Sam Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Jamie Bryson Lakes RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jason Prendergast Did not finish 0

26. Jason Prendergast -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Zack Williamson Mossley CRT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake Holladay Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Daniel Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Mia Johnson Finished E 3

4. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
5.  Louise Didsbury Finished 0

5. Louise Didsbury -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Sophie Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
7.  Adam Hodgson Finished E 0

7. Adam Hodgson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Alex Hirst Finished 0

9. Alex Hirst -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Amelia Hirst Finished 0

11. Amelia Hirst -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

5 rounds from 7 to count. No postal entries, please enter via the link on www.cdnw.org

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
40km / 25 miles
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

234786

Start Date:

Sat, 14th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS

View map

Entry close date

Mon, 9th May 2011

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
4.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
5.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
9.  Nicole Clarke Finished 1

9. Nicole Clarke -

Points: 1 | Status: Finished
10.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Alexander Dent Finished 0

11. Alexander Dent -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Sarah Didsbury Finished 0

14. Sarah Didsbury -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Luke Shepherd Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Christopher Barlow Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
21.  Emily Ingham Finished D 0

21. Emily Ingham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Ffion Ashton Finished D 0

22. Ffion Ashton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Abby Tonge Finished 0

25. Abby Tonge -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
5.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Adam Riley Finished C 0

10. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Cameron Hirst Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Stephen Dent West Highland Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Megan Abra Salt Ayre Cog Set Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
23.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Ross Dorrington Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Seth Fowler Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Belinda Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Edward Fletcher Cairngorm CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
13.  Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Elliott Robertson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Bethan Abra Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Harry Lynagh Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Elliot Webb Manchester Triathlon Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Matthew Sutton Manchester Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- John Didsbury Salt Ayre Cog Set Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Archie Stewart Mossley CRT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  David Fargher Beacon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Downey Finished 0

4. Mark Downey -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Gwyn Lovibond Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Conor McAteer Finished 0

7. Conor McAteer -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Henry Hunter Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Doyle Finished 0

11. Matthew Doyle -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Jason Prendergast Finished 0

12. Jason Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Shane O'Hara Finished 0

13. Shane O'Hara -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Carmen Jackson Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Eddie Dunbar Finished 0

20. Eddie Dunbar -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Jamie Bryson Lakes RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
23.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Sam Mansfield Manchester Wheelers Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Sam Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Adam Hodgson Finished E 1

3. Adam Hodgson -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Mia Johnson Finished E 3

4. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
5.  Amelia Hirst Finished 0

5. Amelia Hirst -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Louise Didsbury Finished 0

6. Louise Didsbury -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Sophie Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Alex Hirst Finished 0

9. Alex Hirst -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Daniel Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jake Holladay Did not start E 0

10. Jake Holladay -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alexander Dent Finished 0

9. Alexander Dent -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
11.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
12.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Sarah Didsbury Finished 0

14. Sarah Didsbury -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Nicole Clarke Finished 0

15. Nicole Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Ffion Ashton Finished D 0

18. Ffion Ashton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Emily Ingham Finished D 0

21. Emily Ingham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Luke Shepherd Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Christopher Barlow Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
24.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Abby Tonge Finished 0

25. Abby Tonge -

Points: 0 | Status: Finished
--- Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
5.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Adam Riley Finished C 0

12. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Cameron Hirst Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
19.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Ross Dorrington Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Seth Fowler Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Belinda Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Megan Abra Salt Ayre Cog Set Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Stephen Dent West Highland Wheelers Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Elliott Robertson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Edward Fletcher Cairngorm CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
20.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Bethan Abra Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Harry Lynagh Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Elliot Webb Manchester Triathlon Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Matthew Sutton Manchester Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Joely Side Bolton Hot Wheels CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Henry Hunter Southport CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Downey Finished 0

4. Mark Downey -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Shane O'Hara Finished 0

5. Shane O'Hara -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Conor McAteer Finished 0

6. Conor McAteer -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  David Fargher Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Gwyn Lovibond Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Eddie Dunbar Finished 0

10. Eddie Dunbar -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Matthew Doyle Finished 0

14. Matthew Doyle -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Carmen Jackson Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
21.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Sam Mansfield Manchester Wheelers Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Sam Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Jamie Bryson Lakes RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jason Prendergast Did not finish 0

26. Jason Prendergast -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Zack Williamson Mossley CRT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake Holladay Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Daniel Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Mia Johnson Finished E 3

4. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
5.  Louise Didsbury Finished 0

5. Louise Didsbury -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Sophie Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
7.  Adam Hodgson Finished E 0

7. Adam Hodgson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Alex Hirst Finished 0

9. Alex Hirst -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Amelia Hirst Finished 0

11. Amelia Hirst -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

5 rounds from 7 to count. No postal entries, please enter via the link on www.cdnw.org

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
40km / 25 miles
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk