Science in Sport Criterium League 16

Closed Circuit , Preston – Thursday, 21 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234744

Start Date:

Thu, 21st Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Abbie Culshaw Red Rose Olympic CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew Turner Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Levi Moody Nottingham Outlaws BMX Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Richardson Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Pickering Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Austin Pilkington Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jess Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Imogen Peatfield Finished 0

1. Imogen Peatfield -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Harry Tarrant Wills Bros Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Peter Barusevicus V.C. Bradford / Pennine cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Wong Lancaster CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Christian Liverpool Century RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Bracegirdle Warrington RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Stott Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Stephen Duffell Southport CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joe Larner Edinburgh RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Iain Farrington Science In Sport.com Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jack Adams Forme Impsport Sanlamere Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  David Clarke Endura Racing Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ian Wilkinson Endura Racing Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Gary Adamson Science In Sport.com Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ben Dean Teamwallis Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jamie Kennedy Glasgow Couriers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Richard Bott Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Shane O'Neill Team Bglobal Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Joel Davison Hand in Hand Baal Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Graham Atkinson Lancaster CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234744

Start Date:

Thu, 21st Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Abbie Culshaw Red Rose Olympic CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew Turner Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Levi Moody Nottingham Outlaws BMX Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Richardson Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Pickering Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Austin Pilkington Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jess Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Imogen Peatfield Finished 0

1. Imogen Peatfield -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Harry Tarrant Wills Bros Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Peter Barusevicus V.C. Bradford / Pennine cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Wong Lancaster CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Christian Liverpool Century RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Bracegirdle Warrington RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Stott Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Stephen Duffell Southport CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joe Larner Edinburgh RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Iain Farrington Science In Sport.com Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jack Adams Forme Impsport Sanlamere Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  David Clarke Endura Racing Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ian Wilkinson Endura Racing Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Gary Adamson Science In Sport.com Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ben Dean Teamwallis Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jamie Kennedy Glasgow Couriers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Richard Bott Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Shane O'Neill Team Bglobal Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Joel Davison Hand in Hand Baal Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Graham Atkinson Lancaster CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk