Science in Sport Criterium League 14

Closed Circuit , Preston – Thursday, 07 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234742

Start Date:

Thu, 7th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ethan Mayman Finished D 0

5. Ethan Mayman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Georgina Bailey Finished 0

2. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Adam Riley Finished C 0

5. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tom Stewart Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lewis Tonge Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Owen Dilworth Ribble Valley Juniors Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Matthew Turner Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Timothy Jones Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Bailey Finished B 0

10. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Pickering Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Joe Stewart Southport CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Shaun Faraday Aire Valley Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Zack Whitehead PH-MAS Cycling Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Stott Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Brind - Surch VC St Raphael Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Christian Liverpool Century RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Brit Tate PH-MAS Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Craig Armitage Crosstrax Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Stephen Duffell Southport CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gary Adamson Science In Sport.com Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Claydon Sportcity Velo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Shane O'Neill Team Bglobal Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Richard Bott Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Stephen Leigh Team Bglobal Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Bulmer PH-MAS Cycling Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Drake Team Bglobal Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Hugh Carthy Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ben Dean Teamwallis Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 07/07/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 07/07/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234742

Start Date:

Thu, 7th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ethan Mayman Finished D 0

5. Ethan Mayman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Georgina Bailey Finished 0

2. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Adam Riley Finished C 0

5. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tom Stewart Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lewis Tonge Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Owen Dilworth Ribble Valley Juniors Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Matthew Turner Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Timothy Jones Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Bailey Finished B 0

10. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Pickering Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Joe Stewart Southport CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Shaun Faraday Aire Valley Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Zack Whitehead PH-MAS Cycling Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Stott Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Brind - Surch VC St Raphael Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Christian Liverpool Century RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Brit Tate PH-MAS Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Craig Armitage Crosstrax Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Stephen Duffell Southport CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gary Adamson Science In Sport.com Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Claydon Sportcity Velo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Shane O'Neill Team Bglobal Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Richard Bott Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Stephen Leigh Team Bglobal Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Bulmer PH-MAS Cycling Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Drake Team Bglobal Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Hugh Carthy Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ben Dean Teamwallis Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 07/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 07/07/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 07/07/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk