Science in Sport Criterium League 6

Closed Circuit , Preston – Thursday, 12 May 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234734

Start Date:

Thu, 12th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:08:58:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:58:000
2.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Alex Peters Finished --- 0

4. Alex Peters -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Georgina Bailey Finished 0

2. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Shannon Hawthorn Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matthew Turner Finished 0

9. Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Jones Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Timothy Jones Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Jack Bailey Finished B 0

11. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 00:21:30:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:21:30:000
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Christopher Lawless VCUK Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Maughan Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Andy Warren Cleveleys RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Shaun Faraday Aire Valley Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adam Palmer Horwich CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tom Bracegirdle Warrington RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alex Kinvig Finished N/A 0

12. Alex Kinvig -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew McCann Teamwallis Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Richard Hawkins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Nicolas Bertrand Biketreks Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 00:49:59:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:59:000
2.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jack Pullar Vanillabikes.com Finished 1st --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andrew Udall Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Graham Payne Finished 2nd --- 6

10. Graham Payne -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 1st --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Robert Ormrod Manchester Wheelers Club Finished 2nd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Calum Nicholson Teamwallis Racing Team Finished N/A --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Ben Dean Clayton Velo Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ryan Forster Renault Rotor Colbert Race Tea... Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  James Gullen Teamwallis Racing Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Ben Greenwood JLT Condor Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Sam Boast Cycle Sport Pendle Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Daniel Drake Team Bglobal Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 12/05/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 12/05/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234734

Start Date:

Thu, 12th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:08:58:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:58:000
2.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Alex Peters Finished --- 0

4. Alex Peters -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Georgina Bailey Finished 0

2. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Shannon Hawthorn Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matthew Turner Finished 0

9. Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Jones Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Timothy Jones Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Jack Bailey Finished B 0

11. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 00:21:30:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:21:30:000
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Christopher Lawless VCUK Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Richard Maughan Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Andy Warren Cleveleys RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Shaun Faraday Aire Valley Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adam Palmer Horwich CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tom Bracegirdle Warrington RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alex Kinvig Finished N/A 0

12. Alex Kinvig -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew McCann Teamwallis Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Richard Hawkins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Nicolas Bertrand Biketreks Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 00:49:59:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:59:000
2.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jack Pullar Vanillabikes.com Finished 1st --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andrew Udall Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Graham Payne Finished 2nd --- 6

10. Graham Payne -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 1st --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Robert Ormrod Manchester Wheelers Club Finished 2nd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Calum Nicholson Teamwallis Racing Team Finished N/A --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Ben Dean Clayton Velo Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ryan Forster Renault Rotor Colbert Race Tea... Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  James Gullen Teamwallis Racing Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Ben Greenwood JLT Condor Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Sam Boast Cycle Sport Pendle Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Daniel Drake Team Bglobal Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 12/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 12/05/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 12/05/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 12/05/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk