Science in Sport Criterium League 5

Closed Circuit , Preston – Thursday, 05 May 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234733

Start Date:

Thu, 5th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Peters Finished 0

3. Alex Peters -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  William Holmes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Georgina Bailey Finished 0

2. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lewis Tonge Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matthew Turner Finished 0

9. Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Timothy Jones Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jack Bailey Finished B 0

12. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amber James Finished B 0

4. Amber James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jody Warrington Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gary Spencely Biketreks Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Nicholas Willsher Lancashire RC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Haolins Finished 0

5. Richard Haolins -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alex Kinvig Finished N/A 4

6. Alex Kinvig -

Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Adam Palmer Horwich CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Tom Bracegirdle Warrington RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Aidan Holgate North Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Shane O'Neill Team Bglobal Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Watson 365 4 Bikes Academy Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Hepworth MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Udall Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Simon Wilson MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Daniel Drake Team Bglobal Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Calum Nicholson Teamwallis Racing Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Ryan Forster Renault Rotor Colbert Race Tea... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ian Wilkinson Endura Racing Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Sam Boast Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  James Gullen Teamwallis Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Robert Ormrod Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Samuel Jackson Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 05/05/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 05/05/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234733

Start Date:

Thu, 5th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Peters Finished 0

3. Alex Peters -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  William Holmes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Georgina Bailey Finished 0

2. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lewis Tonge Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matthew Turner Finished 0

9. Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Timothy Jones Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jack Bailey Finished B 0

12. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amber James Finished B 0

4. Amber James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jody Warrington Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gary Spencely Biketreks Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Nicholas Willsher Lancashire RC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Haolins Finished 0

5. Richard Haolins -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alex Kinvig Finished N/A 4

6. Alex Kinvig -

Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Adam Palmer Horwich CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Tom Bracegirdle Warrington RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Aidan Holgate North Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Shane O'Neill Team Bglobal Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Watson 365 4 Bikes Academy Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Hepworth MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Udall Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Simon Wilson MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Daniel Drake Team Bglobal Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Calum Nicholson Teamwallis Racing Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Ryan Forster Renault Rotor Colbert Race Tea... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ian Wilkinson Endura Racing Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Sam Boast Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  James Gullen Teamwallis Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Robert Ormrod Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Samuel Jackson Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 05/05/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/05/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 05/05/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk