Science in Sport Criterium League 4

Closed Circuit , Preston – Thursday, 28 Apr 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234732

Start Date:

Thu, 28th Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alex Peters Finished 0

5. Alex Peters -

Points: 0 | Status: Finished
6.  William Holmes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Shannon Hawthorn Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam Riley Finished C 1

3. Adam Riley -

Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lewis Tonge Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Jack Dorrington Finished 0

10. Jack Dorrington -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Matthew Turner Finished 0

11. Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Jones Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Timothy Jones Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jess Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Graham Atkinson Lancaster CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sam Power Team Elite Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eldon Garnett Teamwallis Racing Team Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Shaun Faraday Aire Valley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew McCann Teamwallis Racing Team Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  David Christian Liverpool Century RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Palmer Horwich CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicholas Willsher Lancashire RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Richard Maughan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniel Miller Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Stephen Duffell Southport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Bentley Leisure Lakes Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stuart McCombie Swindon RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Neil Hamilton Finished 3rd 0

16. Neil Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Daniel Eden Cleveleys RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Andrew Mcleod Finished 4th 0

18. Andrew Mcleod -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Simon Wilson MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:46:39:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:46:39:000
2.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Shane O'Neill Team Bglobal Finished Elite --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andrew Udall Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Ben Greenwood JLT Condor Finished 1st --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Samuel Jackson Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stephen Leigh Team Bglobal Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Richard Wilkinson Renault Rotor Colbert Race Tea... Finished 2nd --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Robert Watson 365 4 Bikes Academy Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Adrian Lawrence Team Bglobal Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Graham Payne Finished 2nd --- 0

18. Graham Payne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James Barnes St Helens CRC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Martin Attwood Vanillabikes.com Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  John Crellin Manchester Wheelers Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  James Claydon Sportcity Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/04/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/04/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234732

Start Date:

Thu, 28th Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alex Peters Finished 0

5. Alex Peters -

Points: 0 | Status: Finished
6.  William Holmes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Shannon Hawthorn Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam Riley Finished C 1

3. Adam Riley -

Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lewis Tonge Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Jack Dorrington Finished 0

10. Jack Dorrington -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Matthew Turner Finished 0

11. Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Jones Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Timothy Jones Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jess Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Graham Atkinson Lancaster CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sam Power Team Elite Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eldon Garnett Teamwallis Racing Team Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Shaun Faraday Aire Valley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew McCann Teamwallis Racing Team Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  David Christian Liverpool Century RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Palmer Horwich CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicholas Willsher Lancashire RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Richard Maughan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniel Miller Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Stephen Duffell Southport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Bentley Leisure Lakes Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stuart McCombie Swindon RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Neil Hamilton Finished 3rd 0

16. Neil Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Daniel Eden Cleveleys RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Andrew Mcleod Finished 4th 0

18. Andrew Mcleod -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Simon Wilson MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:46:39:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:46:39:000
2.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Shane O'Neill Team Bglobal Finished Elite --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andrew Udall Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished Elite --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Ben Greenwood JLT Condor Finished 1st --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Samuel Jackson Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stephen Leigh Team Bglobal Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Richard Wilkinson Renault Rotor Colbert Race Tea... Finished 2nd --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Robert Watson 365 4 Bikes Academy Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Adrian Lawrence Team Bglobal Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Graham Payne Finished 2nd --- 0

18. Graham Payne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James Barnes St Helens CRC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Martin Attwood Vanillabikes.com Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  John Crellin Manchester Wheelers Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  James Claydon Sportcity Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-registrations or pre-entries for races. Exact length of race depends on available light/weather conditions. Group A, E/1/2 riders; Group B, 3/4 riders

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/04/11 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:15 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/04/11 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/04/11 – 19:15
National B, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk