Meadowbank National Track League

Track , Edinburgh – Tuesday, 18 Aug 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

288/SC/044/2009

Start Date:

Tue, 18th Aug 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE

View map

Results

Confirmed Results

Flying Lap for new riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying Lap for new riders - Results
1.  Sam Waterston Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Emma Borthwick Unknown 0

3. Emma Borthwick -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth riders 4 lap block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 4 lap block Handicap - Results
1.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Adam Stobbart Manchester Bicycle Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

C riders 6 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders 6 lap scratch - Results
1.  Jonathan Mitchell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Stuart Wallace Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

A riders 12 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A riders 12 lap scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

B riders 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B riders 8 lap Scratch - Results
1.  Graeme Mair Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Morgan Trophy Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Morgan Trophy Heat 1 - Results
1.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth riders 500m Sprint heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Sprint heat 1 - Results
1.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Stobbart The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emma Borthwick Unknown 0

3. Emma Borthwick -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth riders 500m Sprint heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Sprint heat 2 - Results
1.  Sam Waterston Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sean Hadden Unknown A 0

2. Sean Hadden -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

C riders 500m Sprint heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders 500m Sprint heat 1 - Results
1.  Louise Haston Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sarah Mitchell Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rachel Henderson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

C riders 500m Sprint heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders 500m Sprint heat 2 - Results
1.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Graeme Mair Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Daisy Sherwood Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Sprinters Ladder heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder heat 1 - Results
1.  Jonathan Mitchell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Graeme Mair Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Sprinters Ladder heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder heat 2 - Results
1.  Stuart Wallace Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Derek Timmins Musselburgh RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Sprinters Ladder heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder heat 3 - Results
1.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Sprinters Ladder heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder heat 4 - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders Devil - Results
1.  Sam Waterston Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

C riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders Devil - Results
1.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Louise Haston Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stuart Wallace Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

A + B riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B riders Devil - Results
1.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A + B + C riders 10km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B + C riders 10km Scratch - Results
1.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Start time 19:15

The Races

Flying Lap for new riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
Youth riders 4 lap block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:01
C riders 6 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
A riders 12 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
B riders 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
Morgan Trophy Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
Youth riders 500m Sprint heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
Youth riders 500m Sprint heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
C riders 500m Sprint heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
C riders 500m Sprint heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:13 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:13
Regional C, MTB IA
Youth riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:14 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:14
Regional C, MTB IA
C riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:15 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:15
Regional C, MTB IA
A + B riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:16 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:16
Regional C, MTB IA
A + B + C riders 10km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:17 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:17
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

288/SC/044/2009

Start Date:

Tue, 18th Aug 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE

View map

Results

Confirmed Results

Flying Lap for new riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying Lap for new riders - Results
1.  Sam Waterston Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Emma Borthwick Unknown 0

3. Emma Borthwick -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth riders 4 lap block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 4 lap block Handicap - Results
1.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Adam Stobbart Manchester Bicycle Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

C riders 6 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders 6 lap scratch - Results
1.  Jonathan Mitchell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Stuart Wallace Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

A riders 12 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A riders 12 lap scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

B riders 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B riders 8 lap Scratch - Results
1.  Graeme Mair Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Morgan Trophy Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Morgan Trophy Heat 1 - Results
1.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth riders 500m Sprint heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Sprint heat 1 - Results
1.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Stobbart The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emma Borthwick Unknown 0

3. Emma Borthwick -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth riders 500m Sprint heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Sprint heat 2 - Results
1.  Sam Waterston Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sean Hadden Unknown A 0

2. Sean Hadden -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

C riders 500m Sprint heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders 500m Sprint heat 1 - Results
1.  Louise Haston Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sarah Mitchell Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rachel Henderson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

C riders 500m Sprint heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders 500m Sprint heat 2 - Results
1.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Graeme Mair Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Daisy Sherwood Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Sprinters Ladder heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder heat 1 - Results
1.  Jonathan Mitchell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Graeme Mair Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Sprinters Ladder heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder heat 2 - Results
1.  Stuart Wallace Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Derek Timmins Musselburgh RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Sprinters Ladder heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder heat 3 - Results
1.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Sprinters Ladder heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder heat 4 - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders Devil - Results
1.  Sam Waterston Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

C riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders Devil - Results
1.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Louise Haston Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stuart Wallace Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

A + B riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B riders Devil - Results
1.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A + B + C riders 10km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B + C riders 10km Scratch - Results
1.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Start time 19:15

The Races

Flying Lap for new riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
Youth riders 4 lap block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:01
C riders 6 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
A riders 12 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
B riders 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
Morgan Trophy Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
Youth riders 500m Sprint heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
Youth riders 500m Sprint heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
C riders 500m Sprint heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
C riders 500m Sprint heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:13 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:13
Regional C, MTB IA
Youth riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:14 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:14
Regional C, MTB IA
C riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:15 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:15
Regional C, MTB IA
A + B riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:16 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:16
Regional C, MTB IA
A + B + C riders 10km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 18/08/09 19:17 Regional C MTB IA ---
Tue 18/08/09 – 19:17
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk