Scorpion CS Stage Race - Team Tor 2000

Closed Circuit , Ilton – Saturday, 14 May 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234653

Start Date:

Sat, 14th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN
View map

Results

Confirmed Results

3rd Cat Only - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Stage 1 - Results
1.  Nathan Cox Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Chattell Somerset Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Harwood Revo Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  David Gorton Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Cleaver Velo Club Montpellier Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ashley Martin Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Rutty Velo Club Bristol Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Stage 1 - Results
1.  Thomas Norrish Mid Devon CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Taylor Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Toze Rockets Riders Club Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Darren Rhymer Somer Valley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Daniel Haydon Revo Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Michael Young Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Stokoe Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Philip Owen Mid Devon CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat Only - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Stage 2 - Results
1.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Chattell Somerset Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Harwood Revo Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lubos Obornik Revo Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Reed Performance Cycles-CMI U23 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ken Holder The Bike Cellar Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kenny Parker Mid Devon CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Gray Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Rob Mould Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Price Northovers VT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Ponter Finished D 1

3. Sam Ponter -

Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Chloe Martin Chippenham & Dist Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  William Kelly Mid Devon CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Martin Chippenham & Dist Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Ross Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anya Hitt Finished E 3

1. Anya Hitt -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Stage 2 - Results
1.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Birch Rockets Riders Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Philip Owen Mid Devon CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Norrish Mid Devon CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Stokoe Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Richard Butterfield Somer Valley CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Taylor Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Daniel Haydon Revo Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Michael Young Finished 4th 1

10. Michael Young -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat Only - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Stage 3 - Results
1.  Nathan Cox Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Lubos Obornik Revo Racing Finished 3rd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ashley Martin Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Harwood Revo Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Reed Performance Cycles-CMI U23 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  David Gorton Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Tom Moran Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3rd Cat Only - overall

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - overall - Results
1.  Nathan Cox Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Harwood Revo Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steve Chattell Somerset Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ashley Martin Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Gorton Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Lubos Obornik Revo Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Richard Cleaver Velo Club Montpellier Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Stage 3 - Results
1.  Michael Young Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Owen Mid Devon CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aled Jones Gloucester City Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Thomas Norrish Mid Devon CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Taylor Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stuart Brooking Exeter Wheelers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Ben Forsbrook University of Exeter Cycling C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Stokoe Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Williams One and All Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Kelly Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Adele Martin Chippenham & Dist Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fleur Stoops Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sorrelle Johnston Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jessica Steer Somerset Road Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Marcin Bialoblocki Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Chris Opie Pendragon Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Fredrik Johansson Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Blake Pond Wilier/Live to Ride Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Greg Sandy- Somerset Road Club Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Stewart Team UK Youth (UCI Team) Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Pete Vincent Mid Devon CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  James Lewis Port Talbot Wheelers Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Benjamin Luckwell Wilier/Live to Ride Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Gary Chambers Wilier/Live to Ride Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Toby Eichler Adeo Cadence RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat Only - overall

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - overall - Results
1.  Philip Owen Mid Devon CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Young Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Norrish Mid Devon CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Taylor Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Aled Jones Gloucester City Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Stokoe Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Stuart Brooking Exeter Wheelers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Butterfield Somer Valley CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Reg B, Reg C+ and Junior events are 3-stage races: Stage 1, a 5km Prologue; Stage 2, a 30min + 5-lap crit; Stage 3, a 50min + 1 lap crit for Reg B and a 40min + 1 lap crit for Juniors/Reg C+. All other races are stand-alone support events.

The Races

3rd Cat Only - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 09:00 Regional B Band 5 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 14/05/11 – 09:00
Regional B, Band 5
5km / 3 miles
4th Cat Only - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Regional C+ Band 5 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 14/05/11 – 10:00
Regional C+, Band 5
5km / 3 miles
3rd Cat Only - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:00 Regional B Band 5 --- 30 mins / plus 5 laps
Entry:
Sat 14/05/11 – 11:00
Regional B, Band 5
30 mins / plus 5 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
4th Cat Only - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 5 laps
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 5 laps
3rd Cat Only - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 13:00 Regional B Band 5 --- 50 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 14/05/11 – 13:00
Regional B, Band 5
50 mins / plus 1 laps
3rd Cat Only - overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Regional B Band 5 ---
Entry: Postal: (£25.00), On Day: (£35.00)
Sat 14/05/11 – 14:00
Regional B, Band 5
4th Cat Only - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 14/05/11 – 14:00
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 1 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Youth Only Youth --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 14:00
Youth Only, Youth
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 14:00
Youth Only, Youth
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/05/11 – 14:00
Women Only, Band 4
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:01 National B Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/05/11 – 14:01
National B, Band 3
01 hr / plus 5 laps
4th Cat Only - overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£25.00), On Day: (£35.00)
Sat 14/05/11 – 15:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

234653

Start Date:

Sat, 14th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN
View map

Results

Confirmed Results

3rd Cat Only - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Stage 1 - Results
1.  Nathan Cox Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Chattell Somerset Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Harwood Revo Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  David Gorton Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Cleaver Velo Club Montpellier Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ashley Martin Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Rutty Velo Club Bristol Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Stage 1 - Results
1.  Thomas Norrish Mid Devon CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Taylor Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Toze Rockets Riders Club Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Darren Rhymer Somer Valley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Daniel Haydon Revo Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Michael Young Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Stokoe Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Philip Owen Mid Devon CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat Only - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Stage 2 - Results
1.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Chattell Somerset Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Harwood Revo Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lubos Obornik Revo Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Reed Performance Cycles-CMI U23 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ken Holder The Bike Cellar Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kenny Parker Mid Devon CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Gray Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Rob Mould Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Price Northovers VT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Ponter Finished D 1

3. Sam Ponter -

Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Chloe Martin Chippenham & Dist Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  William Kelly Mid Devon CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Martin Chippenham & Dist Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Ross Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anya Hitt Finished E 3

1. Anya Hitt -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Stage 2 - Results
1.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Birch Rockets Riders Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Philip Owen Mid Devon CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Norrish Mid Devon CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Stokoe Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Richard Butterfield Somer Valley CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Taylor Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Daniel Haydon Revo Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Michael Young Finished 4th 1

10. Michael Young -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat Only - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Stage 3 - Results
1.  Nathan Cox Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Lubos Obornik Revo Racing Finished 3rd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ashley Martin Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Harwood Revo Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Reed Performance Cycles-CMI U23 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  David Gorton Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Tom Moran Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3rd Cat Only - overall

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - overall - Results
1.  Nathan Cox Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Harwood Revo Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steve Chattell Somerset Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ashley Martin Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Gorton Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Lubos Obornik Revo Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Richard Cleaver Velo Club Montpellier Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Stage 3 - Results
1.  Michael Young Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Owen Mid Devon CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aled Jones Gloucester City Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Thomas Norrish Mid Devon CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Taylor Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stuart Brooking Exeter Wheelers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Ben Forsbrook University of Exeter Cycling C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Stokoe Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Williams One and All Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Kelly Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Adele Martin Chippenham & Dist Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fleur Stoops Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sorrelle Johnston Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jessica Steer Somerset Road Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Marcin Bialoblocki Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Chris Opie Pendragon Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Fredrik Johansson Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Blake Pond Wilier/Live to Ride Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Greg Sandy- Somerset Road Club Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Stewart Team UK Youth (UCI Team) Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Pete Vincent Mid Devon CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  James Lewis Port Talbot Wheelers Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Benjamin Luckwell Wilier/Live to Ride Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Gary Chambers Wilier/Live to Ride Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Toby Eichler Adeo Cadence RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat Only - overall

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - overall - Results
1.  Philip Owen Mid Devon CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Young Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Norrish Mid Devon CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Taylor Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Aled Jones Gloucester City Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Stokoe Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Stuart Brooking Exeter Wheelers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Butterfield Somer Valley CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Reg B, Reg C+ and Junior events are 3-stage races: Stage 1, a 5km Prologue; Stage 2, a 30min + 5-lap crit; Stage 3, a 50min + 1 lap crit for Reg B and a 40min + 1 lap crit for Juniors/Reg C+. All other races are stand-alone support events.

The Races

3rd Cat Only - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 09:00 Regional B Band 5 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 14/05/11 – 09:00
Regional B, Band 5
5km / 3 miles
4th Cat Only - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 10:00 Regional C+ Band 5 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 14/05/11 – 10:00
Regional C+, Band 5
5km / 3 miles
3rd Cat Only - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:00 Regional B Band 5 --- 30 mins / plus 5 laps
Entry:
Sat 14/05/11 – 11:00
Regional B, Band 5
30 mins / plus 5 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 14/05/11 – 11:30
Youth Only, Youth
4th Cat Only - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 12:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 5 laps
Entry:
Sat 14/05/11 – 12:00
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 5 laps
3rd Cat Only - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 13:00 Regional B Band 5 --- 50 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 14/05/11 – 13:00
Regional B, Band 5
50 mins / plus 1 laps
3rd Cat Only - overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Regional B Band 5 ---
Entry: Postal: (£25.00), On Day: (£35.00)
Sat 14/05/11 – 14:00
Regional B, Band 5
4th Cat Only - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 14/05/11 – 14:00
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 1 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Youth Only Youth --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 14:00
Youth Only, Youth
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/05/11 – 14:00
Youth Only, Youth
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:00 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/05/11 – 14:00
Women Only, Band 4
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 14:01 National B Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/05/11 – 14:01
National B, Band 3
01 hr / plus 5 laps
4th Cat Only - overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/05/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£25.00), On Day: (£35.00)
Sat 14/05/11 – 15:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk