Team Tor 2000 Circuit Series - Event 4

Closed Circuit , Ilton – Thursday, 09 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234649

Start Date:

Thu, 9th Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Price Northovers VT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Sam Ponter Finished D 2

2. Sam Ponter -

Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Ford Taw Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Board Finished B 3

1. Jacob Board -

Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Cooper Sid Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Loader Mid Devon CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Baylis Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Ross Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anya Hitt Sid Valley CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Mia Lillicrap Sid Valley CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Rex Facey 1st Chard Whls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Cox Somerset Road Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Savage Cadence Cannondale RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoff Ripley Bristol RC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Barratt 1st Chard Whls Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Andrew Cresswell Sid Valley CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adrian Clode Revo Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Mathew Blackmore Bristol RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Sean Hanna Yeovil CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Chris Palfreyman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steven Bayliss Somerset Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Shawn Chadwick 1st Chard Whls Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Martin Chippenham & Dist Whls Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Peter Kirby Pontypool RCC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Taylor Exeter Wheelers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Daniels Somerset Road Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  John Stone Bristol RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Clive Heard Axe Valley Pedallers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Adam Bright Revo Racing Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Nathan Cox Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kelvin Price Northovers VT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Philip Borrett Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ashley Martin Chippenham & Dist Whls Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jamie Howard Exeter Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Adie Kirby Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Elliot Davis Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Williams Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  John Hollier Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  George Gori Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jack Plummer Somerset Road Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Adele Martin Chippenham & Dist Whls Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Miriam Whitehurst Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Rhiannon Walker-Smallworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Harriet Whewell VC St Raphael Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Wheeler Team Wiggle Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Sorrelle Johnston Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Becky Plummer Somerset Road Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Enter on the line or enter in advance for the whole series, £105. No entry in advance for individual races.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:30 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/06/11 – 19:30
Regional B, Band 5
50 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/06/11 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:30 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/06/11 – 19:30
National B, Band 3
01 hr
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:30 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/06/11 – 19:30
Women Only, Band 4
40 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

234649

Start Date:

Thu, 9th Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Price Northovers VT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Sam Ponter Finished D 2

2. Sam Ponter -

Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Ford Taw Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Board Finished B 3

1. Jacob Board -

Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Cooper Sid Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Loader Mid Devon CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Baylis Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Ross Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anya Hitt Sid Valley CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Mia Lillicrap Sid Valley CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Rex Facey 1st Chard Whls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Cox Somerset Road Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Savage Cadence Cannondale RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoff Ripley Bristol RC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Barratt 1st Chard Whls Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Andrew Cresswell Sid Valley CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adrian Clode Revo Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Mathew Blackmore Bristol RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Sean Hanna Yeovil CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Chris Palfreyman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steven Bayliss Somerset Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Shawn Chadwick 1st Chard Whls Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Martin Chippenham & Dist Whls Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Peter Kirby Pontypool RCC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Taylor Exeter Wheelers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Daniels Somerset Road Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  John Stone Bristol RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Clive Heard Axe Valley Pedallers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Adam Bright Revo Racing Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Nathan Cox Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kelvin Price Northovers VT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Philip Borrett Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ashley Martin Chippenham & Dist Whls Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jamie Howard Exeter Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Adie Kirby Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Elliot Davis Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Williams Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  John Hollier Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  George Gori Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jack Plummer Somerset Road Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Adele Martin Chippenham & Dist Whls Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Miriam Whitehurst Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Rhiannon Walker-Smallworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Harriet Whewell VC St Raphael Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Wheeler Team Wiggle Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Sorrelle Johnston Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Becky Plummer Somerset Road Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Enter on the line or enter in advance for the whole series, £105. No entry in advance for individual races.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 09/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:30 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/06/11 – 19:30
Regional B, Band 5
50 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/06/11 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:30 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/06/11 – 19:30
National B, Band 3
01 hr
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:30 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/06/11 – 19:30
Women Only, Band 4
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk