Lee Valley Youth CC Winter Series Round 3

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 26 Feb 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234450

Start Date:

Sat, 26th Feb 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Farrow Eagle RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Flynn Robinson Thanet RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  James Mangar Finished D 0

3. James Mangar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Davies Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jake Kettle Mid Devon CC Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Maya Teufel Tarlton WyndyMilla - Reynolds Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  James Finch VC Deal Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  George Pace Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Smith Finished 0

7. Jacob Smith -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  George Piper Finished 0

11. George Piper -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Artie O'Regan Finished D 0

13. Artie O'Regan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Stanley Heath-Stephens Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Matthew Edwards Finished 0

16. Matthew Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Aaron Stone Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Seth Houlgate Did not finish 0

17. Seth Houlgate -

Points: 0 | Status: Did not finish

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan Panton Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Emily Knight Welwyn Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elle Turner Finished 0

3. Elle Turner -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jessica Elliot Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Zak Coleman Gt Yarmouth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Callum Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Oliver Dickson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Louis Byrne Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Sam Byrne Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Callum Kidd Finished 0

17. Callum Kidd -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Abigail Coles Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cameron Gutteridge Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  James Tapley Cambridge Triathlon Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Tulett Hargroves-Montezuma's Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Yiangou Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Louis Modell East London Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Finch VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  James Jackson Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joe Platt Finished 0

12. Joe Platt -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Jonah Hawkes Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Alexander Pool Chelmer CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Garvey Pyke Finished B 0

15. Garvey Pyke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Mostyn Taylor Crockett Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lewis Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Tomas Franklin Hargroves-Montezuma's Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- William Warre Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Franklin Hargroves-Montezuma's Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Parkin Arctic Tacx RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Green Ipswich Bicycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sebastian Dickson Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jack Jeffery Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Colvin Essex Roads CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  James Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jez McCann Velo Club Elan Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alex McKerrell Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sherilyn Powell Chelmer CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 11:00 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sat 26/02/11 – 11:00
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 11:00 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sat 26/02/11 – 11:00
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 11:00 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sat 26/02/11 – 11:00
Youth Only, Youth
20km / 12 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

234450

Start Date:

Sat, 26th Feb 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Farrow Eagle RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Flynn Robinson Thanet RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  James Mangar Finished D 0

3. James Mangar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Davies Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jake Kettle Mid Devon CC Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Maya Teufel Tarlton WyndyMilla - Reynolds Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  James Finch VC Deal Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  George Pace Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Smith Finished 0

7. Jacob Smith -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  George Piper Finished 0

11. George Piper -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Artie O'Regan Finished D 0

13. Artie O'Regan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Stanley Heath-Stephens Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Matthew Edwards Finished 0

16. Matthew Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Aaron Stone Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Seth Houlgate Did not finish 0

17. Seth Houlgate -

Points: 0 | Status: Did not finish

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan Panton Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Emily Knight Welwyn Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elle Turner Finished 0

3. Elle Turner -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jessica Elliot Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Zak Coleman Gt Yarmouth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Callum Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Oliver Dickson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Louis Byrne Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Sam Byrne Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Callum Kidd Finished 0

17. Callum Kidd -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Abigail Coles Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cameron Gutteridge Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  James Tapley Cambridge Triathlon Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Tulett Hargroves-Montezuma's Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Yiangou Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Louis Modell East London Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Finch VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  James Jackson Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joe Platt Finished 0

12. Joe Platt -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Jonah Hawkes Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Alexander Pool Chelmer CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Garvey Pyke Finished B 0

15. Garvey Pyke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Mostyn Taylor Crockett Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lewis Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Tomas Franklin Hargroves-Montezuma's Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- William Warre Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Franklin Hargroves-Montezuma's Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Parkin Arctic Tacx RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Green Ipswich Bicycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sebastian Dickson Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jack Jeffery Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Colvin Essex Roads CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  James Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jez McCann Velo Club Elan Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alex McKerrell Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sherilyn Powell Chelmer CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 26/02/11 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 11:00 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sat 26/02/11 – 11:00
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 11:00 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sat 26/02/11 – 11:00
Youth Only, Youth
20km / 12 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 11:00 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Sat 26/02/11 – 11:00
Youth Only, Youth
20km / 12 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk