Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 04 Aug 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234387

Start Date:

Thu, 4th Aug 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  James Meah Finished 0

1. James Meah -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Hollie Mulroy Finished 0

2. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Orlanda Jones Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Orlanda Jones Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Hollie Mulroy Finished 0

3. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Harry Ford Finished 0

1. Harry Ford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Niamh Harris Finished 0

3. Niamh Harris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Finlay Edwards Finished 0

1. Finlay Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Davies Finished 0

2. Jack Davies -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Holly Chatterton Finished 0

1. Holly Chatterton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Natasha Sandbach Finished 0

2. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Ellie Bloomer Finished 0

1. Ellie Bloomer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Lewis Hubball Finished 0

2. Lewis Hubball -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Cashmore Finished 0

3. Oliver Cashmore -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 8 lap Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Max Gethin Finished A 0

2. Max Gethin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Sprinters Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Team Sprint - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Sprinters 200 TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class Sprinters 200 TT - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:11:960 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:960
3.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:12:000

Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Endurance Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Course des Primes - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course des Primes - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 mile Scratch - Results
1.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Reports

Track: Lambton extends lead in Lyme

Posted 11/08/2011 - British Cycling

Robert Lambton increases his overall lead

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 04/08/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:27
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:28 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:28
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:29 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:29
Youth Only, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:00
Youth Only, None
A Class Endurance 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:01
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:02
Regional C, None
A Class Sprinters Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:03
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Sprinters 200 TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:04
Regional C, None
Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:05 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:05
Youth Only, None
A Class Endurance Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:06
B Class Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:07 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:07
Regional C, None
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:09
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:12
Youth Only, None
10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:13
Regional C, None
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

234387

Start Date:

Thu, 4th Aug 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  James Meah Finished 0

1. James Meah -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Hollie Mulroy Finished 0

2. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Orlanda Jones Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Orlanda Jones Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Hollie Mulroy Finished 0

3. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Harry Ford Finished 0

1. Harry Ford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Niamh Harris Finished 0

3. Niamh Harris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Finlay Edwards Finished 0

1. Finlay Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Davies Finished 0

2. Jack Davies -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Holly Chatterton Finished 0

1. Holly Chatterton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Natasha Sandbach Finished 0

2. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Ellie Bloomer Finished 0

1. Ellie Bloomer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Lewis Hubball Finished 0

2. Lewis Hubball -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Cashmore Finished 0

3. Oliver Cashmore -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 8 lap Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Max Gethin Finished A 0

2. Max Gethin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Sprinters Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Team Sprint - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Sprinters 200 TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class Sprinters 200 TT - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:11:960 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:960
3.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:12:000

Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Endurance Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Course des Primes - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course des Primes - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 mile Scratch - Results
1.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Reports

Track: Lambton extends lead in Lyme

Posted 11/08/2011 - British Cycling

Robert Lambton increases his overall lead

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 04/08/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:27
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:28 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:28
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 18:29 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 18:29
Youth Only, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:00
Youth Only, None
A Class Endurance 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:01
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:02
Regional C, None
A Class Sprinters Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:03
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Sprinters 200 TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:04
Regional C, None
Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:05 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:05
Youth Only, None
A Class Endurance Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:06
B Class Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:07 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:07
Regional C, None
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:09
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:12
Youth Only, None
10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:13
Regional C, None
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Thu 04/08/11 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk