West Riding Track League

Track League , West Yorkshire – Monday, 13 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234328

Start Date:

Mon, 13th Jun 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Roundhay Park, Leeds, West Yorkshire, LS8 2JL

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Juvenile half lap TT Freewheel

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Juvenile half lap TT Freewheel - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:23:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:23:530
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:24:120 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:24:120
3.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:25:820 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:25:820
4.  Harry Hunt East Bradford CC Finished C 00:00:25:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:25:940

Event 2 - Freewheel Group F scratch half lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Freewheel Group F scratch half lap - Results
1.  Max Powell Leeds Mercury Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Edward Swainston West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Lucy Cullen Otley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Edward Gaunt West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 3 - Freewheel Group E half lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Freewheel Group E half lap Scratch - Results
1.  Henry Powell Leeds Mercury Cycling Club Finished D 00:00:35:770 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:35:770
2.  Robyn Swainston West Riding Track League Finished E --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Isobel Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Finished E --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jacob Furness-Wyles Finished --- 0

4. Jacob Furness-Wyles -

Points: 0 | Status: Finished

Event 3 - Freewheel Group D 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Freewheel Group D 1 lap Scratch - Results
1.  Henry Powell Leeds Mercury Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Robyn Swainston West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Isobel Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jacob Furness-Wyles Finished 0

4. Jacob Furness-Wyles -

Points: 0 | Status: Finished

Event 3 - Freewheel Group C 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Freewheel Group C 1 lap Scratch - Results
1.  Paul Asquith East Bradford CC Finished D 00:01:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:04:000
2.  Sam Howcroft Otley CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 3 - Freewheel Group B 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Freewheel Group B 1 lap Scratch - Results
1.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:49:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:49:340
2.  Steven Jones Finished --- 0

2. Steven Jones -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Aidan Holmes Leeds Mercury Cycling Club Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Freewheel Group A 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Freewheel Group A 1 lap Scratch - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:46:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:46:700
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tom Cullen Otley CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 4 - Fixed Wheel Group 4 - 3 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Fixed Wheel Group 4 - 3 lap Block Handicap - Results
1.  Luke Banks East Bradford CC Finished A 00:02:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:29:000
2.  Kimberley Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Robbins Yorkshire Road Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Hunt East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 5 - Fixed Wheel 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Fixed Wheel 6 lap Handicap - Results
1.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 00:03:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:55:000
2.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ian Cullen Otley CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Stevens Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 6 - Freewheel Handicap Italian Pursuit ABC

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Freewheel Handicap Italian Pursuit ABC - Results
1.  1/4 Team Finished 00:02:32:600 0

1. 1/4 Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:32:600
2.  3/4 lap Team Finished 00:02:49:940 0

2. 3/4 lap Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:49:940
3.  Finish line Team Finished 00:02:54:390 0

3. Finish line Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:54:390
4.  1/2 lap Team Finished 00:02:58:150 0

4. 1/2 lap Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:58:150

Event 7 - Freewheel 500m Handicap DEF

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Freewheel 500m Handicap DEF - Results
1.  Jacob Furness-Wyles Finished 0

1. Jacob Furness-Wyles -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Adam Mills Finished D 0

2. Adam Mills -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gaetan Stevens Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jamie Asquith East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 8 - Fixed Handicap Heat 1 500

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Fixed Handicap Heat 1 500 - Results
1.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Holmes Leeds Mercury Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Banks East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Milsom Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Fixed Handicap Heat 2 500

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Fixed Handicap Heat 2 500 - Results
1.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonathan Hunt East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Stevens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Cullen Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 9 - Freewheel 500 Handicap EF

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Freewheel 500 Handicap EF - Results
1.  Jacob Furness-Wyles Finished 0

1. Jacob Furness-Wyles -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Isobel Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Samuel Mills Finished E 0

4. Samuel Mills -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 10 - Freewheel 2 lap Scratch ABC

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Freewheel 2 lap Scratch ABC - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Fixed Wheel Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Fixed Wheel Handicap Final - Results
1.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonathan Hunt East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Holmes Leeds Mercury Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Fixed Wheel Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Fixed Wheel Italian Pursuit - Results
1.  1/2 lap Team Finished 00:03:37:650 0

1. 1/2 lap Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:37:650
2.  Finish Line Team Finished 00:03:49:180 0

2. Finish Line Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:49:180

Event 13 - Freewheel Scratch CD

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Freewheel Scratch CD - Results
1.  Harry Hunt East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Pidcock Aire Valley Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gaetan Stevens Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Paul Asquith East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 14 - Freewheel Scratch AB 2 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Freewheel Scratch AB 2 laps - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:01:36:630 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:01:36:630
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Cullen Otley CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Fixed Wheel Scratch Group 3/4 - 400m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Fixed Wheel Scratch Group 3/4 - 400m Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Gee West Riding Track League Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Group 3 Scratch Race 1 lap Groups 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Group 3 Scratch Race 1 lap Groups 3/4 - Results
1.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  David Stevens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jason Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Cullen Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 17 - Unknown Distance Fixed Groups 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Unknown Distance Fixed Groups 3/4 - Results
1.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  David Stevens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Cullen Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ian Cullen Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

Event 1 - Juvenile half lap TT Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£3.00)
Mon 13/06/11 – 19:00
Event 2 - Freewheel Group F scratch half lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:01 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:01
Event 3 - Freewheel Group E half lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:02
Event 3 - Freewheel Group D 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:03 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:03
Event 3 - Freewheel Group C 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:04
Event 3 - Freewheel Group B 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:05 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:05
Event 3 - Freewheel Group A 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:06
Event 4 - Fixed Wheel Group 4 - 3 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:07 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:07
Event 5 - Fixed Wheel 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:08
Event 6 - Freewheel Handicap Italian Pursuit ABC Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:09
Event 7 - Freewheel 500m Handicap DEF Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:10 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:10
Event 8 - Fixed Handicap Heat 1 500 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:11
Event 8 - Fixed Handicap Heat 2 500 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:12 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:12
Event 9 - Freewheel 500 Handicap EF Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:13 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:13
Event 10 - Freewheel 2 lap Scratch ABC Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:14 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:14
Event 11 - Fixed Wheel Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:15
Event 12 - Fixed Wheel Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:16 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:16
Event 13 - Freewheel Scratch CD Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:17 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:17
Event 14 - Freewheel Scratch AB 2 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:18 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:18
Event 15 - Fixed Wheel Scratch Group 3/4 - 400m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:19 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:19
Event 16 - Group 3 Scratch Race 1 lap Groups 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:20 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:20
Event 17 - Unknown Distance Fixed Groups 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:21 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:21

Event Summary

Event Details

Event URN:

234328

Start Date:

Mon, 13th Jun 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Roundhay Park, Leeds, West Yorkshire, LS8 2JL

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Juvenile half lap TT Freewheel

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Juvenile half lap TT Freewheel - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:23:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:23:530
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:24:120 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:24:120
3.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:25:820 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:25:820
4.  Harry Hunt East Bradford CC Finished C 00:00:25:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:25:940

Event 2 - Freewheel Group F scratch half lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Freewheel Group F scratch half lap - Results
1.  Max Powell Leeds Mercury Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Edward Swainston West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Lucy Cullen Otley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Edward Gaunt West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 3 - Freewheel Group E half lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Freewheel Group E half lap Scratch - Results
1.  Henry Powell Leeds Mercury Cycling Club Finished D 00:00:35:770 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:35:770
2.  Robyn Swainston West Riding Track League Finished E --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Isobel Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Finished E --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jacob Furness-Wyles Finished --- 0

4. Jacob Furness-Wyles -

Points: 0 | Status: Finished

Event 3 - Freewheel Group D 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Freewheel Group D 1 lap Scratch - Results
1.  Henry Powell Leeds Mercury Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Robyn Swainston West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Isobel Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jacob Furness-Wyles Finished 0

4. Jacob Furness-Wyles -

Points: 0 | Status: Finished

Event 3 - Freewheel Group C 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Freewheel Group C 1 lap Scratch - Results
1.  Paul Asquith East Bradford CC Finished D 00:01:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:04:000
2.  Sam Howcroft Otley CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 3 - Freewheel Group B 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Freewheel Group B 1 lap Scratch - Results
1.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:49:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:49:340
2.  Steven Jones Finished --- 0

2. Steven Jones -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Aidan Holmes Leeds Mercury Cycling Club Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Freewheel Group A 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Freewheel Group A 1 lap Scratch - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:46:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:46:700
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tom Cullen Otley CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 4 - Fixed Wheel Group 4 - 3 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Fixed Wheel Group 4 - 3 lap Block Handicap - Results
1.  Luke Banks East Bradford CC Finished A 00:02:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:29:000
2.  Kimberley Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Robbins Yorkshire Road Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Hunt East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 5 - Fixed Wheel 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Fixed Wheel 6 lap Handicap - Results
1.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 00:03:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:55:000
2.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ian Cullen Otley CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Stevens Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 6 - Freewheel Handicap Italian Pursuit ABC

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Freewheel Handicap Italian Pursuit ABC - Results
1.  1/4 Team Finished 00:02:32:600 0

1. 1/4 Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:32:600
2.  3/4 lap Team Finished 00:02:49:940 0

2. 3/4 lap Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:49:940
3.  Finish line Team Finished 00:02:54:390 0

3. Finish line Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:54:390
4.  1/2 lap Team Finished 00:02:58:150 0

4. 1/2 lap Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:58:150

Event 7 - Freewheel 500m Handicap DEF

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Freewheel 500m Handicap DEF - Results
1.  Jacob Furness-Wyles Finished 0

1. Jacob Furness-Wyles -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Adam Mills Finished D 0

2. Adam Mills -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gaetan Stevens Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jamie Asquith East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 8 - Fixed Handicap Heat 1 500

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Fixed Handicap Heat 1 500 - Results
1.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Holmes Leeds Mercury Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Banks East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Milsom Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Fixed Handicap Heat 2 500

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Fixed Handicap Heat 2 500 - Results
1.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonathan Hunt East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Stevens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Cullen Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 9 - Freewheel 500 Handicap EF

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Freewheel 500 Handicap EF - Results
1.  Jacob Furness-Wyles Finished 0

1. Jacob Furness-Wyles -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Isobel Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Samuel Mills Finished E 0

4. Samuel Mills -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 10 - Freewheel 2 lap Scratch ABC

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Freewheel 2 lap Scratch ABC - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Fixed Wheel Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Fixed Wheel Handicap Final - Results
1.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonathan Hunt East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Holmes Leeds Mercury Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Fixed Wheel Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Fixed Wheel Italian Pursuit - Results
1.  1/2 lap Team Finished 00:03:37:650 0

1. 1/2 lap Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:37:650
2.  Finish Line Team Finished 00:03:49:180 0

2. Finish Line Team -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:49:180

Event 13 - Freewheel Scratch CD

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Freewheel Scratch CD - Results
1.  Harry Hunt East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Pidcock Aire Valley Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gaetan Stevens Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Paul Asquith East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 14 - Freewheel Scratch AB 2 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Freewheel Scratch AB 2 laps - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 00:01:36:630 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:01:36:630
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Cullen Otley CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Fixed Wheel Scratch Group 3/4 - 400m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Fixed Wheel Scratch Group 3/4 - 400m Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Gee West Riding Track League Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Group 3 Scratch Race 1 lap Groups 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Group 3 Scratch Race 1 lap Groups 3/4 - Results
1.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  David Stevens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jason Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Cullen Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 17 - Unknown Distance Fixed Groups 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Unknown Distance Fixed Groups 3/4 - Results
1.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  David Stevens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Cullen Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ian Cullen Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

Event 1 - Juvenile half lap TT Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£3.00)
Mon 13/06/11 – 19:00
Event 2 - Freewheel Group F scratch half lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:01 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:01
Event 3 - Freewheel Group E half lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:02
Event 3 - Freewheel Group D 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:03 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:03
Event 3 - Freewheel Group C 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:04
Event 3 - Freewheel Group B 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:05 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:05
Event 3 - Freewheel Group A 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:06
Event 4 - Fixed Wheel Group 4 - 3 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:07 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:07
Event 5 - Fixed Wheel 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:08
Event 6 - Freewheel Handicap Italian Pursuit ABC Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:09
Event 7 - Freewheel 500m Handicap DEF Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:10 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:10
Event 8 - Fixed Handicap Heat 1 500 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:11
Event 8 - Fixed Handicap Heat 2 500 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:12 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:12
Event 9 - Freewheel 500 Handicap EF Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:13 Youth Only None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:13
Event 10 - Freewheel 2 lap Scratch ABC Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:14 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:14
Event 11 - Fixed Wheel Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:15
Event 12 - Fixed Wheel Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:16 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:16
Event 13 - Freewheel Scratch CD Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:17 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:17
Event 14 - Freewheel Scratch AB 2 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:18 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:18
Event 15 - Fixed Wheel Scratch Group 3/4 - 400m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:19 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:19
Event 16 - Group 3 Scratch Race 1 lap Groups 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:20 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:20
Event 17 - Unknown Distance Fixed Groups 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/06/11 19:21 Regional C None ---
Entry:
Mon 13/06/11 – 19:21

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk