York Cycling City Races

Closed Circuit , Yorkshire – Sunday, 21 Aug 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234320

Start Date:

Sun, 21st Aug 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Duncombe Place, York Minster, York City Centre, Yorkshire, YO1 7EF
View map

Entry close date

Mon, 1st Aug 2011

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Harmonie Waterman Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gabriel Cullaigh Aire Valley Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Naomi Johnston Clifton CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Phil Malt VC Lincoln Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mike Moss Finished 3rd 7

3. Mike Moss -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Doherty VS Cycles, Brighouse Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Philip Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lee Brown Holme Valley Whls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Joseph White Finished 3rd 3

7. Joseph White -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nick Coupland We Love Mountains Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Peter Fielding-Smith Richardsons RT/Cube Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tom Garwell PH-MAS Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ian Bibby Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Peter Williams Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jonathan McEvoy Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Daniel Storey Sheffrec CC Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Jeroen Janssen Raleigh GAC Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Malcolm Elliott Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Will Fox Forme Impsport Sanlamere Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Daniel Smith TS Racing Team - OTR Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Ashley Brown Polypipe Cycling Team Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Alex Bottomley Fietsen Tempo Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Sampson Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Robert Orr Forme Impsport Sanlamere Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  James Sharp York Cycleworks Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Christopher Mark TS Racing Team - OTR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jack Adams Forme Impsport Sanlamere Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Danny Lowthorpe Rutland CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Brompton Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:00 Go-Race None --- 8km / 5 miles
Entry:
Sun 21/08/11 – 17:00
Go-Race, None
8km / 5 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£10.00)
Sun 21/08/11 – 17:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£10.00)
Sun 21/08/11 – 17:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:30 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£10.00)
Sun 21/08/11 – 17:30
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£10.00)
Sun 21/08/11 – 17:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 18:00 Regional B Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 21/08/11 – 18:00

3/4

Regional B, Band 5
35km / 22 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 19:00 National A Band 2 --- 45km / 28 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 21/08/11 – 19:00
National A, Band 2
45km / 28 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

234320

Start Date:

Sun, 21st Aug 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Duncombe Place, York Minster, York City Centre, Yorkshire, YO1 7EF
View map

Entry close date

Mon, 1st Aug 2011

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Harmonie Waterman Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Sadler Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gabriel Cullaigh Aire Valley Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Naomi Johnston Clifton CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Phil Malt VC Lincoln Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mike Moss Finished 3rd 7

3. Mike Moss -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Doherty VS Cycles, Brighouse Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Philip Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lee Brown Holme Valley Whls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Joseph White Finished 3rd 3

7. Joseph White -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nick Coupland We Love Mountains Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Peter Fielding-Smith Richardsons RT/Cube Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tom Garwell PH-MAS Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ian Bibby Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Peter Williams Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jonathan McEvoy Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Daniel Storey Sheffrec CC Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Jeroen Janssen Raleigh GAC Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Malcolm Elliott Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Will Fox Forme Impsport Sanlamere Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Daniel Smith TS Racing Team - OTR Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Ashley Brown Polypipe Cycling Team Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Alex Bottomley Fietsen Tempo Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Sampson Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Robert Orr Forme Impsport Sanlamere Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  James Sharp York Cycleworks Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Christopher Mark TS Racing Team - OTR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jack Adams Forme Impsport Sanlamere Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Danny Lowthorpe Rutland CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Brompton Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:00 Go-Race None --- 8km / 5 miles
Entry:
Sun 21/08/11 – 17:00
Go-Race, None
8km / 5 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£10.00)
Sun 21/08/11 – 17:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£10.00)
Sun 21/08/11 – 17:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:30 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£10.00)
Sun 21/08/11 – 17:30
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 17:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£10.00)
Sun 21/08/11 – 17:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 18:00 Regional B Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 21/08/11 – 18:00

3/4

Regional B, Band 5
35km / 22 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/08/11 19:00 National A Band 2 --- 45km / 28 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 21/08/11 – 19:00
National A, Band 2
45km / 28 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk