ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 27 Apr 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

565/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 27th Apr 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Flying 100m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Flying 100m Time Trial - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2 - Results
1.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Sharp MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Devil - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil - Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior Devil - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil - Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dan Whelan Unknown 0

2. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lydia Kirkwood Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 - Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 - Devil Take the Hindmost - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Spencer Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Peter Boyd VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race - Results
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race Groups 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Groups 1 & 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Callum Fletcher Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 14 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 50 lap Madison - Results
1.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Points table - Youth A

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Youth A - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Nathan Smedley Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sean Fletcher Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Spencer Beagley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
10.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Rebecca Bishop Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
11.  Daniel Cleworth Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
13.  Lydia Kirkwood Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Thomas Caldwell Derby Mercury RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Lucas Tilston Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Thomas Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  James McGillick G.S. Surosa Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  George Nolan Unknown 0

23. George Nolan -

Points: 0 | Status: Unknown
25.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Points table - Youth B

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Youth B - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Alexander Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
11.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Bryn Davies Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Thomas Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
14.  Lewis Cane Unknown 0

14. Lewis Cane -

Points: 0 | Status: Unknown
15.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Points table - Youth C

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Youth C - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Skye Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Matthew Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Max Gartery Unknown 0

7. Max Gartery -

Points: 0 | Status: Unknown

Points table - Youth D

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Youth D - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Points table - Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Juniors - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Alexander Tyrrell Garstang Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Simon Coley Eastlands Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Points table - Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Women - Results
1.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Points table - Veterans

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Veterans - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Gary Hartles Unknown 4th 0

4. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Greg Newton SKCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Harvey Salt SKCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Peter Boyd VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Brendan Whelan Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Peter Boast Clayton Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Points table - Seniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Seniors - Results
1.  Ian Sharp MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Brady Unknown 4th 0

2. Paul Brady -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Steven Hodgson Moonglu CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Marc Knight Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Dane Walker Loughborough Students CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Lee Ferreday Unknown 4th 0

7. Lee Ferreday -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Paul Bethell Macclesfield Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Flying 100m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 27/04/09 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.50)
Mon 27/04/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:36
Event 7 - Senior Devil - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:37
Event 7 - Senior Devil - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:40
Event 9 - Youth Group 2 - Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:41
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:43
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:45
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Groups 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:46
Event 14 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:47
Regional C, MTB IA
Points table - Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:00 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:00
Points table - Youth B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:01 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:01
Points table - Youth C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:02 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:02
Points table - Youth D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:03 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:03
Points table - Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:04 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:04
Points table - Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:05 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:05
Points table - Veterans Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:06 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:06
Points table - Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:07 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:07

Event Summary

Event Details

Event URN:

565/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 27th Apr 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Flying 100m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Flying 100m Time Trial - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2 - Results
1.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Sharp MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Devil - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil - Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior Devil - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil - Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dan Whelan Unknown 0

2. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lydia Kirkwood Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 - Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 - Devil Take the Hindmost - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Spencer Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Peter Boyd VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race - Results
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race Groups 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Groups 1 & 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Callum Fletcher Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 14 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 50 lap Madison - Results
1.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Points table - Youth A

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Youth A - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Nathan Smedley Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sean Fletcher Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Spencer Beagley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
10.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Rebecca Bishop Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
11.  Daniel Cleworth Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
13.  Lydia Kirkwood Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Thomas Caldwell Derby Mercury RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Lucas Tilston Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Thomas Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  James McGillick G.S. Surosa Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  George Nolan Unknown 0

23. George Nolan -

Points: 0 | Status: Unknown
25.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Points table - Youth B

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Youth B - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Alexander Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
11.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Bryn Davies Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Thomas Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
14.  Lewis Cane Unknown 0

14. Lewis Cane -

Points: 0 | Status: Unknown
15.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Points table - Youth C

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Youth C - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Skye Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Matthew Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Max Gartery Unknown 0

7. Max Gartery -

Points: 0 | Status: Unknown

Points table - Youth D

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Youth D - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Points table - Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Juniors - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Alexander Tyrrell Garstang Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Simon Coley Eastlands Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Points table - Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Women - Results
1.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Points table - Veterans

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Veterans - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Gary Hartles Unknown 4th 0

4. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Greg Newton SKCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Harvey Salt SKCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Peter Boyd VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Brendan Whelan Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Peter Boast Clayton Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Points table - Seniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Points table - Seniors - Results
1.  Ian Sharp MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Brady Unknown 4th 0

2. Paul Brady -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Steven Hodgson Moonglu CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Marc Knight Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Dane Walker Loughborough Students CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Lee Ferreday Unknown 4th 0

7. Lee Ferreday -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Paul Bethell Macclesfield Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Flying 100m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 27/04/09 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.50)
Mon 27/04/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:36
Event 7 - Senior Devil - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:37
Event 7 - Senior Devil - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:40
Event 9 - Youth Group 2 - Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:41
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:43
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:45
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Groups 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:46
Event 14 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 19:47
Regional C, MTB IA
Points table - Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:00 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:00
Points table - Youth B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:01 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:01
Points table - Youth C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:02 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:02
Points table - Youth D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:03 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:03
Points table - Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:04 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:04
Points table - Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:05 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:05
Points table - Veterans Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:06 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:06
Points table - Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/04/09 20:07 --- MTB IA ---
Entry:
Mon 27/04/09 – 20:07

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk