BC West Thames Race 10/Edgware RC

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 07 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234169

Start Date:

Tue, 7th Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alastair Bointon Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
--- Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
0.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:11:29:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:11:29:000
2.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:03:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:03:000
3.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:40:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:40:000
4.  Peter Wager Felt Racing Finished Elite --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Jamie Pine Finished 2nd --- 5

5. Jamie Pine -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Pantelides Twickenham CC Finished 2nd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Merrilees WyndyMilla Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Daniele Santoni Wimbledon Cycling Club Finished Elite 00:01:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:00:000
10.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Barry Hughes Finished N/A --- 0

11. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Wayne Maguire Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ian Cullen Mid Devon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  David Ladkin Kingston Wheelers CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  James Dunsbier London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Edward Ashby Finished 4th --- 0

24. Edward Ashby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  David Walls Finished 3rd --- 0

26. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ajglo Christeris Finished --- 0

28. Ajglo Christeris -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Dan Moseley Giro Prestige Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Taimur Tanwir London Dynamo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Tamina Oliver Squadra Donne Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Harry Davies East London Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Stephanie May Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Natalie Hill VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Edward Jakszta Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Brendan Heaslip Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  John Haygarth Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Hugo Cano-Andrade London Dynamo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Finished 3rd 00:50:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:50:43:000
2.  Mathew Watson Team De Ver Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Clive Rhodes Redhill CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Carl Hulston WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  James Bishop Finished 4th --- 0

5. James Bishop -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jake Benefield Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Wasley Kingston Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Sherman Kingston Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gregory Carr Finished 4th --- 0

11. Gregory Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Phillip Wilkinson Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gareth Thomas Kingston Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  George Kirkin Twickenham CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Richard Scott Finished 4th --- 0

15. Richard Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Henry Jaksta Finished --- 0

18. Henry Jaksta -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Liam Bremer London Phoenix CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Peter Cornwall Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for the series

The Races

U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 07/06/11 – 00:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/06/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 19:01 Regional C None --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/06/11 – 19:01

3/4

Regional C, None
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234169

Start Date:

Tue, 7th Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alastair Bointon Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
--- Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
0.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:11:29:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:11:29:000
2.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:03:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:03:000
3.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:40:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:40:000
4.  Peter Wager Felt Racing Finished Elite --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Jamie Pine Finished 2nd --- 5

5. Jamie Pine -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Pantelides Twickenham CC Finished 2nd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Merrilees WyndyMilla Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Daniele Santoni Wimbledon Cycling Club Finished Elite 00:01:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:00:000
10.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Barry Hughes Finished N/A --- 0

11. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Wayne Maguire Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ian Cullen Mid Devon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  David Ladkin Kingston Wheelers CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  James Dunsbier London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Edward Ashby Finished 4th --- 0

24. Edward Ashby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  David Walls Finished 3rd --- 0

26. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ajglo Christeris Finished --- 0

28. Ajglo Christeris -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Dan Moseley Giro Prestige Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Taimur Tanwir London Dynamo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Tamina Oliver Squadra Donne Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Harry Davies East London Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Stephanie May Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Natalie Hill VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Edward Jakszta Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Brendan Heaslip Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  John Haygarth Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Hugo Cano-Andrade London Dynamo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Finished 3rd 00:50:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:50:43:000
2.  Mathew Watson Team De Ver Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Clive Rhodes Redhill CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Carl Hulston WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  James Bishop Finished 4th --- 0

5. James Bishop -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jake Benefield Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Wasley Kingston Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Sherman Kingston Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gregory Carr Finished 4th --- 0

11. Gregory Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Phillip Wilkinson Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gareth Thomas Kingston Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  George Kirkin Twickenham CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Richard Scott Finished 4th --- 0

15. Richard Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Henry Jaksta Finished --- 0

18. Henry Jaksta -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Liam Bremer London Phoenix CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Peter Cornwall Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for the series

The Races

U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 07/06/11 – 00:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 07/06/11 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/06/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/11 19:01 Regional C None --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/06/11 – 19:01

3/4

Regional C, None
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk