Welwyn Track League

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 08 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234051

Start Date:

Fri, 8th Jul 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Roger Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Points - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Michael Broadwith Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A/B 10 lap Block Handicap (Odds)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 10 lap Block Handicap (Odds) - Results
1.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jonathan Munns North Road CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A/B 10 lap Block Handicap (Evens)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 10 lap Block Handicap (Evens) - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 10 mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 mile - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gareth Richards Arbis - Colbert Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Bloomfield Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Costa Pierides Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Glenn O'Brien CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 5 lap Scratch - Results
1.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A - 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 500m Handicap - Results
1.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth ABC - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABC - 4 lap Handicap - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth B - 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 4 lap Scratch - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth ABC - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABC - 4 lap Handicap - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B - 4 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 4 lap Points - Results
1.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth CDE - 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 lap Scratch - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 3 lap Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 lap Handicap A - Results
1.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CDE - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 lap Handicap - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Senior £10, Juniors £7, Youth £5

The Races

Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:15 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00)
Fri 08/07/11 – 19:15
Regional C, None
Senior A - 10 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:16 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:16
Regional C, None
Senior A/B 10 lap Block Handicap (Odds) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:17 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:17
Senior A/B 10 lap Block Handicap (Evens) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:18 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:18
Senior A - 10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:19 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:19
Regional C, None
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:20 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:20
Regional C, None
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:21 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:21
Regional C, None
Youth A - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:22 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£3.00)
Fri 08/07/11 – 19:22
Youth Only, None
Youth A - 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:23 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:23
Youth Only, None
Youth ABC - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:24 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:24
Youth Only, None
Youth B - 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:25 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:25
Youth Only, None
Youth ABC - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:26 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:26
Youth Only, None
Youth B - 4 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:27 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:27
Youth Only, None
Youth CDE - 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:28 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:28
Youth Only, None
Youth CDE - 3 lap Handicap A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:29 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:29
Youth Only, None
Youth CDE - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:30 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:30
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

234051

Start Date:

Fri, 8th Jul 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Roger Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Points - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Michael Broadwith Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A/B 10 lap Block Handicap (Odds)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 10 lap Block Handicap (Odds) - Results
1.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jonathan Munns North Road CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A/B 10 lap Block Handicap (Evens)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 10 lap Block Handicap (Evens) - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 10 mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 mile - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gareth Richards Arbis - Colbert Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Bloomfield Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Costa Pierides Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Glenn O'Brien CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 5 lap Scratch - Results
1.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A - 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 500m Handicap - Results
1.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth ABC - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABC - 4 lap Handicap - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth B - 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 4 lap Scratch - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth ABC - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABC - 4 lap Handicap - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B - 4 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 4 lap Points - Results
1.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth CDE - 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 lap Scratch - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 3 lap Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 lap Handicap A - Results
1.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CDE - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 lap Handicap - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Senior £10, Juniors £7, Youth £5

The Races

Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:15 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00)
Fri 08/07/11 – 19:15
Regional C, None
Senior A - 10 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:16 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:16
Regional C, None
Senior A/B 10 lap Block Handicap (Odds) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:17 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:17
Senior A/B 10 lap Block Handicap (Evens) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:18 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:18
Senior A - 10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:19 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:19
Regional C, None
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:20 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:20
Regional C, None
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:21 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:21
Regional C, None
Youth A - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:22 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£3.00)
Fri 08/07/11 – 19:22
Youth Only, None
Youth A - 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:23 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:23
Youth Only, None
Youth ABC - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:24 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:24
Youth Only, None
Youth B - 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:25 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:25
Youth Only, None
Youth ABC - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:26 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:26
Youth Only, None
Youth B - 4 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:27 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:27
Youth Only, None
Youth CDE - 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:28 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:28
Youth Only, None
Youth CDE - 3 lap Handicap A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:29 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:29
Youth Only, None
Youth CDE - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/07/11 19:30 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/07/11 – 19:30
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk