ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 07 Nov 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233976

Start Date:

Mon, 7th Nov 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 00:00:12:339 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:12:339
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 00:00:13:203 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:203
3.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:13:610 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:610
4.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 00:00:16:953 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:953

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Halley Woods Finished C 00:02:45:501 0

1. Halley Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:45:501
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reece Player Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:04:17:125 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:17:125
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 00:04:06:913 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:06:913
2.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 00:03:54:528 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:54:528
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1 - Results
1.  Ben Gleeson Eastlands Velo Finished B 00:03:16:384 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:16:384
2.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Byers Eastlands Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2 - Results
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 00:05:33:234 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:05:33:234
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reece Player Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 00:04:14:119 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:04:14:119
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas McCann Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Kieran Senior Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Daniel Wood Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 00:06:46:521 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:46:521
2.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 00:04:02:063 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:02:063
2.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D 00:00:17:566 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:17:566
2.  Ben Gleeson Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tom Byers Eastlands Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 00:00:15:409 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:409
2.  James Duncalf Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Halley Woods Finished C 00:00:15:078 0

1. Halley Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:078
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 00:07:25:701 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:25:701
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 00:04:01:969 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:01:969
2.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Wong Lancaster CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Sam Mansfield Manchester Wheelers Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Brian Byland Finished 4th --- 0

9. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes - Results
1.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 00:03:46:396 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:46:396
2.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Chris Pease Manchester Wheelers Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  David Fearon Weaver Valley CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Mike Farwell Finished 3rd --- 0

11. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 1 - Results
1.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Muead Bin Khaled Eastlands Velo Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
1.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D 00:01:55:199 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:55:199
1.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 2 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  James Duncalf Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 00:02:33:252 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:33:252
1.  Nicole Stiff Pedalsport Cycling Club Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:07:12:088 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:12:088
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 00:10:06:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:06:700
2.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

233976

Start Date:

Mon, 7th Nov 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 00:00:12:339 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:12:339
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 00:00:13:203 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:203
3.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:13:610 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:610
4.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 00:00:16:953 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:953

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Halley Woods Finished C 00:02:45:501 0

1. Halley Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:45:501
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reece Player Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:04:17:125 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:17:125
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 00:04:06:913 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:06:913
2.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 00:03:54:528 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:54:528
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1 - Results
1.  Ben Gleeson Eastlands Velo Finished B 00:03:16:384 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:16:384
2.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Byers Eastlands Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2 - Results
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 00:05:33:234 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:05:33:234
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reece Player Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 00:04:14:119 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:04:14:119
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas McCann Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Kieran Senior Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Daniel Wood Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 00:06:46:521 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:46:521
2.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 00:04:02:063 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:02:063
2.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D 00:00:17:566 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:17:566
2.  Ben Gleeson Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tom Byers Eastlands Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 00:00:15:409 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:409
2.  James Duncalf Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Halley Woods Finished C 00:00:15:078 0

1. Halley Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:078
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 00:07:25:701 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:25:701
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 00:04:01:969 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:01:969
2.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Wong Lancaster CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Sam Mansfield Manchester Wheelers Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Brian Byland Finished 4th --- 0

9. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes - Results
1.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 00:03:46:396 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:46:396
2.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Chris Pease Manchester Wheelers Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  David Fearon Weaver Valley CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Mike Farwell Finished 3rd --- 0

11. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 1 - Results
1.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Muead Bin Khaled Eastlands Velo Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
1.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D 00:01:55:199 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:55:199
1.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 2 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  James Duncalf Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 00:02:33:252 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:33:252
1.  Nicole Stiff Pedalsport Cycling Club Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:07:12:088 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:12:088
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 00:10:06:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:06:700
2.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/11/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/11/11 – 20:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk