ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 05 Sep 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233966

Start Date:

Mon, 5th Sep 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:12:764 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:12:764
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:13:647 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:13:647
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:15:126 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:15:126
4.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 00:00:16:574 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:574

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  York Holden Finished B 00:02:43:562 0

1. York Holden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:43:562
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 00:04:17:807 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:17:807
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:04:08:348 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:08:348
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:03:44:656 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:44:656
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 00:07:19:523 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:07:19:523
2.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit - Results
1.  Joseph Davison Ferryhill Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 00:02:47:282 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:47:282
1.  Max Gethin Finished A --- 0

1. Max Gethin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  James Helsby Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Helsby Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Sam Mansfield Manchester Wheelers Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:05:04:238 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:04:238
2.  Lewis Garrity Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:05:43:946 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:43:946
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Martin Usher Time RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 00:00:15:614 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:614
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:00:14:664 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:14:664
2.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Halley Woods Finished C --- 0

3. Halley Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 00:00:14:658 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:14:658
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 00:05:37:893 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:37:893
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Gethin Finished A --- 0

3. Max Gethin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes - Results
1.  Lewis Garrity Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished A 00:04:07:167 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:07:167
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Michael Wong Lancaster CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Philip Kennell Gosforth RC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Massey Manchester Wheelers Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Kevin White Finished N/A --- 0

13. Kevin White -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:03:58:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:58:700
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Joe Evans Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Hannah Walker Motorpoint Cycling Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  York Holden Finished B --- 0

1. York Holden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 00:03:27:085 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:03:27:085
1.  James Kempster Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 00:07:13:637 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:13:637
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:10:18:879 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:10:18:879
2.  Lewis Garrity Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 14 - Senior 50 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Race - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:16:50:562 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:16:50:562
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

233966

Start Date:

Mon, 5th Sep 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:12:764 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:12:764
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:13:647 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:13:647
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:15:126 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:15:126
4.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 00:00:16:574 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:574

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  York Holden Finished B 00:02:43:562 0

1. York Holden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:43:562
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 00:04:17:807 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:17:807
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:04:08:348 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:08:348
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:03:44:656 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:44:656
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 00:07:19:523 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:07:19:523
2.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit - Results
1.  Joseph Davison Ferryhill Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 00:02:47:282 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:47:282
1.  Max Gethin Finished A --- 0

1. Max Gethin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  James Helsby Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Helsby Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Sam Mansfield Manchester Wheelers Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:05:04:238 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:04:238
2.  Lewis Garrity Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:05:43:946 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:43:946
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Martin Usher Time RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 00:00:15:614 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:614
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:00:14:664 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:14:664
2.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Halley Woods Finished C --- 0

3. Halley Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 00:00:14:658 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:14:658
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 00:05:37:893 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:37:893
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Gethin Finished A --- 0

3. Max Gethin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes - Results
1.  Lewis Garrity Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished A 00:04:07:167 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:07:167
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Michael Wong Lancaster CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Philip Kennell Gosforth RC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Massey Manchester Wheelers Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Kevin White Finished N/A --- 0

13. Kevin White -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:03:58:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:58:700
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Joe Evans Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Hannah Walker Motorpoint Cycling Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  York Holden Finished B --- 0

1. York Holden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 00:03:27:085 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:03:27:085
1.  James Kempster Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 00:07:13:637 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:13:637
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:10:18:879 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:10:18:879
2.  Lewis Garrity Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 14 - Senior 50 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Race - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:16:50:562 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:16:50:562
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/09/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 05/09/11 – 20:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk