ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 10 Jan 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233949

Start Date:

Mon, 10th Jan 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:13:211 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:211
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:14:461 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:14:461
3.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 00:00:15:349 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:349
4.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:00:19:021 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:19:021

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark Brennan Lancaster CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Ben Higginson Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 Course des Primes - Results
1.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Fabian Benedict Finished 0

3. Fabian Benedict -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harris Redgrove Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Mark Brennan Lancaster CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 9-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Points - Results
1.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Senior 50 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Race - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

233949

Start Date:

Mon, 10th Jan 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:13:211 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:211
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:14:461 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:14:461
3.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 00:00:15:349 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:349
4.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:00:19:021 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:19:021

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark Brennan Lancaster CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Ben Higginson Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 Course des Primes - Results
1.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Fabian Benedict Finished 0

3. Fabian Benedict -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harris Redgrove Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Mark Brennan Lancaster CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 9-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Points - Results
1.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Senior 50 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Race - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/01/11 – 20:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk