SCCU Good Friday Meeting

Track , Manchester – Friday, 22 Apr 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233932

Start Date:

Fri, 22nd Apr 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Series:

National Hard Track Endurance League

Entry close date

Fri, 25th Mar 2011

Results

Confirmed Results

Adept Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Adept Keirin - Results
1.  Thomas Baker Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Rotherham Science In Sport.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nils Van't Hoederdaal Finished 0

6. Nils Van't Hoederdaal -

Points: 0 | Status: Finished

British Pacing Associaton Derny GP

Position Name Club name Rider status Category Points
British Pacing Associaton Derny GP - Results
1.  Geraint Thomas Team Sky Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Leif Lampeter Finished 0

3. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Fabio Masotti Finished 0

4. Fabio Masotti -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  James Louter Finished 1st 0

7. James Louter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil - Results
1.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matthew Rotherham Science In Sport.com Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Terry Byrne Para-T Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nils Van't Hoederdaal Finished 0

6. Nils Van't Hoederdaal -

Points: 0 | Status: Finished

Ed Taylor Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ed Taylor Points Race - Results
1.  Leif Lampeter Finished 0

1. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Adam Yates VCUK Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Fabio Masotti Finished 0

5. Fabio Masotti -

Points: 0 | Status: Finished
6.  James Louter Finished 1st 0

6. James Louter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Good Friday International Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Good Friday International Sprint - Results
1.  Peter Mitchell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Daniell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Itmar Esteban Finished 0

8. Itmar Esteban -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Philip Hindes MBE Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Good Friday International Sprint Qualifying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Good Friday International Sprint Qualifying 200m TT - Results
1.  David Daniell Finished 3rd 00:00:10:239 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:239
2.  Peter Mitchell Finished 3rd 00:00:10:308 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:308
3.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:10:390 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:390
4.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:10:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:430
5.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 00:00:10:461 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:461
6.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:10:497 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:497
7.  Philip Hindes MBE Finished 4th 00:00:10:536 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:10:536
8.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:10:587 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:587
9.  Itmar Esteban Finished 00:00:10:734 0

9. Itmar Esteban -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:10:734
10.  Jody Cundy OBE Para-T Finished 3rd 00:00:10:995 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:995
11.  Hylke van Grieken Finished 00:00:10:998 0

11. Hylke van Grieken -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:10:998
12.  Miles Joule Stovold Threads.com/DFT Cycling Team Finished 3rd 00:00:11:021 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:021
13.  Andrew Kelly Threads.com/DFT Cycling Team Finished 4th 00:00:11:103 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:11:103
14.  Yorick Bos Finished 00:00:11:180 0

14. Yorick Bos -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:180
15.  Dave Readle Science In Sport.com Finished 4th 00:00:11:194 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:11:194
16.  Jeroen Hoekstra Finished 00:00:11:259 0

16. Jeroen Hoekstra -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:259
17.  Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 00:00:11:297 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:297
18.  Tomeu Gelabert Finished 00:00:11:532 0

18. Tomeu Gelabert -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:532
19.  Erik Tomarelli Finished 00:00:11:548 0

19. Erik Tomarelli -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:548
20.  Michal Rohan Finished 00:00:11:574 0

20. Michal Rohan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:574
21.  Christian Betinelli Finished 00:00:11:593 0

21. Christian Betinelli -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:593
22.  Kevin Stewart Threads.com/DFT Cycling Team Finished 3rd 00:00:11:761 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:761
23.  Andrea Prati Finished 00:00:11:794 0

23. Andrea Prati -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:794
24.  Fabio Pavani Finished 00:00:12:060 0

24. Fabio Pavani -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:12:060

International Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
International Keirin - Results
1.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Philip Hindes MBE Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Daniell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Peter Mitchell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Mile Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Mile Dash - Results
1.  Miles Joule Stovold Threads.com/DFT Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jody Cundy OBE Para-T Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hylke van Grieken Finished 0

3. Hylke van Grieken -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Kelly Threads.com/DFT Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Yorick Bos Finished 0

6. Yorick Bos -

Points: 0 | Status: Finished

Ron Beckett Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ron Beckett Scratch - Results
1.  Thomas Baker Halesowen A & CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Sheldon Blueleaf/Bicycle Smithy Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lee Povey Team Terminator Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

SCCU Golden Wheel Scratch (BC Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
SCCU Golden Wheel Scratch (BC Endurance League) - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Fabio Masotti Finished 0

2. Fabio Masotti -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Louter Finished 1st 0

3. James Louter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adam Yates VCUK Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Leif Lampeter Finished 0

7. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Christopher Francis Team Cystic Fibrosis Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Super Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Elimination - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Adam Yates VCUK Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

White Hope Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
White Hope Sprint - Results
1.  Matthew Rotherham Science In Sport.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Baker Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eoin Mullen Finished 0

4. Eoin Mullen -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Donal Bailey Finished 0

5. Donal Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Jon-Allan Butterworth MBE Para-T Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Womens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Keirin - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Helen Scott MBE Para-T Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Victoria Barnes Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Birgitta Roos Finished 0

6. Birgitta Roos -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Jennifer Davis City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Track: Good Friday Report

Posted 24/04/2011 - British Cycling

Full report from the Good Friday track meeting from Manchester Velodrome

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Incorporates round of BC National Endurance League

The Races

Adept Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None
British Pacing Associaton Derny GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
Ed Taylor Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
Good Friday International Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Good Friday International Sprint Qualifying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
International Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None
Mile Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None
Ron Beckett Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
SCCU Golden Wheel Scratch (BC Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry: Postal: (£15.00)
Fri 22/04/11 – 15:00
Super Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
White Hope Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None
Womens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

233932

Start Date:

Fri, 22nd Apr 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Series:

National Hard Track Endurance League

Entry close date

Fri, 25th Mar 2011

Results

Confirmed Results

Adept Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Adept Keirin - Results
1.  Thomas Baker Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Rotherham Science In Sport.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nils Van't Hoederdaal Finished 0

6. Nils Van't Hoederdaal -

Points: 0 | Status: Finished

British Pacing Associaton Derny GP

Position Name Club name Rider status Category Points
British Pacing Associaton Derny GP - Results
1.  Geraint Thomas Team Sky Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Leif Lampeter Finished 0

3. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Fabio Masotti Finished 0

4. Fabio Masotti -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  James Louter Finished 1st 0

7. James Louter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil - Results
1.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matthew Rotherham Science In Sport.com Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Terry Byrne Para-T Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nils Van't Hoederdaal Finished 0

6. Nils Van't Hoederdaal -

Points: 0 | Status: Finished

Ed Taylor Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ed Taylor Points Race - Results
1.  Leif Lampeter Finished 0

1. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Adam Yates VCUK Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Fabio Masotti Finished 0

5. Fabio Masotti -

Points: 0 | Status: Finished
6.  James Louter Finished 1st 0

6. James Louter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Good Friday International Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Good Friday International Sprint - Results
1.  Peter Mitchell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Daniell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Itmar Esteban Finished 0

8. Itmar Esteban -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Philip Hindes MBE Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Good Friday International Sprint Qualifying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Good Friday International Sprint Qualifying 200m TT - Results
1.  David Daniell Finished 3rd 00:00:10:239 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:239
2.  Peter Mitchell Finished 3rd 00:00:10:308 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:308
3.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:10:390 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:390
4.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:10:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:430
5.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 00:00:10:461 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:461
6.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:10:497 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:497
7.  Philip Hindes MBE Finished 4th 00:00:10:536 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:10:536
8.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:10:587 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:587
9.  Itmar Esteban Finished 00:00:10:734 0

9. Itmar Esteban -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:10:734
10.  Jody Cundy OBE Para-T Finished 3rd 00:00:10:995 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:995
11.  Hylke van Grieken Finished 00:00:10:998 0

11. Hylke van Grieken -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:10:998
12.  Miles Joule Stovold Threads.com/DFT Cycling Team Finished 3rd 00:00:11:021 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:021
13.  Andrew Kelly Threads.com/DFT Cycling Team Finished 4th 00:00:11:103 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:11:103
14.  Yorick Bos Finished 00:00:11:180 0

14. Yorick Bos -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:180
15.  Dave Readle Science In Sport.com Finished 4th 00:00:11:194 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:11:194
16.  Jeroen Hoekstra Finished 00:00:11:259 0

16. Jeroen Hoekstra -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:259
17.  Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 00:00:11:297 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:297
18.  Tomeu Gelabert Finished 00:00:11:532 0

18. Tomeu Gelabert -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:532
19.  Erik Tomarelli Finished 00:00:11:548 0

19. Erik Tomarelli -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:548
20.  Michal Rohan Finished 00:00:11:574 0

20. Michal Rohan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:574
21.  Christian Betinelli Finished 00:00:11:593 0

21. Christian Betinelli -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:593
22.  Kevin Stewart Threads.com/DFT Cycling Team Finished 3rd 00:00:11:761 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:761
23.  Andrea Prati Finished 00:00:11:794 0

23. Andrea Prati -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:794
24.  Fabio Pavani Finished 00:00:12:060 0

24. Fabio Pavani -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:12:060

International Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
International Keirin - Results
1.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Philip Hindes MBE Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Daniell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Peter Mitchell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Mile Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Mile Dash - Results
1.  Miles Joule Stovold Threads.com/DFT Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jody Cundy OBE Para-T Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hylke van Grieken Finished 0

3. Hylke van Grieken -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Kelly Threads.com/DFT Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Yorick Bos Finished 0

6. Yorick Bos -

Points: 0 | Status: Finished

Ron Beckett Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ron Beckett Scratch - Results
1.  Thomas Baker Halesowen A & CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Sheldon Blueleaf/Bicycle Smithy Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lee Povey Team Terminator Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

SCCU Golden Wheel Scratch (BC Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
SCCU Golden Wheel Scratch (BC Endurance League) - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Fabio Masotti Finished 0

2. Fabio Masotti -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Louter Finished 1st 0

3. James Louter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adam Yates VCUK Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Leif Lampeter Finished 0

7. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Christopher Francis Team Cystic Fibrosis Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Super Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Elimination - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Adam Yates VCUK Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

White Hope Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
White Hope Sprint - Results
1.  Matthew Rotherham Science In Sport.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Baker Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eoin Mullen Finished 0

4. Eoin Mullen -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Donal Bailey Finished 0

5. Donal Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Jon-Allan Butterworth MBE Para-T Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Womens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Keirin - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Helen Scott MBE Para-T Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Victoria Barnes Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Birgitta Roos Finished 0

6. Birgitta Roos -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Jennifer Davis City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Track: Good Friday Report

Posted 24/04/2011 - British Cycling

Full report from the Good Friday track meeting from Manchester Velodrome

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Incorporates round of BC National Endurance League

The Races

Adept Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None
British Pacing Associaton Derny GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
Ed Taylor Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
Good Friday International Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Good Friday International Sprint Qualifying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
International Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None
Mile Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None
Ron Beckett Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
SCCU Golden Wheel Scratch (BC Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry: Postal: (£15.00)
Fri 22/04/11 – 15:00
Super Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
White Hope Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None
Womens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/04/11 15:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/04/11 – 15:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk