Westerley CC Spring Criteriums

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 16 Apr 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233903

Start Date:

Sat, 16th Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Entry close date

Sat, 26th Mar 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Euan Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Taylor Rowe North Wilts Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Nicholas Brown Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Phillips VC Londres Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Will Houghton Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Fitzpatrick Iceni Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Roger Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Troughton Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexander Tollo Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew McCombe Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Anthony Morris Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Simon Notley Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Anthony Cosstick Hounslow & District Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  David Walls Finished 3rd 0

14. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Gary Evans Finished 3rd 0

16. Gary Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stephen Tebbett WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Robert Cook Finished 3rd 0

18. Robert Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  John Donovan CS Grupetto Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Leigh-Roy MacFarlane Cycleworks.co.uk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Joseph Laborero Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Barnard Finished 3rd 0

22. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Adri Rouco La Fuga.CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Cam Swarbrick AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Conrad Addo London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Tony Ball Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Geoffrey Baines Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Gareth Thomas Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Marc Adam London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Thomas London Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Hugo Robins East London Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Malcolm Freeman High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Andy Mckay Zappi's Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Will Nicklin Finished N/A 0

41. Will Nicklin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Roland Collicott Westerley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Monica Da Polenza AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Neil Cooper AW Cycles Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Karl Freeman Alpha Road Club Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ashley Holding GB -MSTINA Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamie Pine Finished 2nd 12

6. Jamie Pine -

Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jason Edwards GB -MSTINA Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Simon Williams Hillingdon Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Mark Edwards Thames Velo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Gianluca Cappello VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mario Manelfi Finished 3rd 0

17. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Paul Stedman Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:30 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£13.00)
Sat 16/04/11 – 13:30

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 14:45 National B Band 3 --- 50km / 31 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£13.00)
Sat 16/04/11 – 14:45
National B, Band 3
50km / 31 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

233903

Start Date:

Sat, 16th Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Entry close date

Sat, 26th Mar 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Euan Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Taylor Rowe North Wilts Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Nicholas Brown Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Phillips VC Londres Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Will Houghton Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Fitzpatrick Iceni Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Roger Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Troughton Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexander Tollo Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew McCombe Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Anthony Morris Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Simon Notley Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Anthony Cosstick Hounslow & District Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  David Walls Finished 3rd 0

14. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Gary Evans Finished 3rd 0

16. Gary Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stephen Tebbett WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Robert Cook Finished 3rd 0

18. Robert Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  John Donovan CS Grupetto Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Leigh-Roy MacFarlane Cycleworks.co.uk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Joseph Laborero Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Barnard Finished 3rd 0

22. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Adri Rouco La Fuga.CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Cam Swarbrick AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Conrad Addo London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Tony Ball Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Geoffrey Baines Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Gareth Thomas Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Marc Adam London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Thomas London Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Hugo Robins East London Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Malcolm Freeman High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Andy Mckay Zappi's Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Will Nicklin Finished N/A 0

41. Will Nicklin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Roland Collicott Westerley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Monica Da Polenza AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Neil Cooper AW Cycles Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Karl Freeman Alpha Road Club Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ashley Holding GB -MSTINA Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamie Pine Finished 2nd 12

6. Jamie Pine -

Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jason Edwards GB -MSTINA Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Simon Williams Hillingdon Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Mark Edwards Thames Velo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Gianluca Cappello VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mario Manelfi Finished 3rd 0

17. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Paul Stedman Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.50)
Sat 16/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 13:30 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£13.00)
Sat 16/04/11 – 13:30

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/11 14:45 National B Band 3 --- 50km / 31 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£13.00)
Sat 16/04/11 – 14:45
National B, Band 3
50km / 31 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk