Beyond Spring Crits 1

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 19 Mar 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233883

Start Date:

Sat, 19th Mar 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Entry close date

Sat, 5th Mar 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  James Finch VC Deal Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Panton Team Darenth Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  David Barnes Condor Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Jary VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Finch VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Reg Pay Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Harper Maldon & District CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Lewis GS Metro Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Phillips VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harvey Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Luke Hattersley St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Charlie Parr Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Asiri Perera Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jack Crgail Did not finish 0

17. Jack Crgail -

Points: 0 | Status: Did not finish

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Farrow Eagle RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4th Cat Only - Results
1.  Alex Toghill Twickenham CC Finished 4th 00:45:23:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:45:23:000
2.  Ian Baynes Hemel Hempstead CC Finished 4th --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joseph Laborero Finished 4th --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Parry Pedalon.co.uk Finished N/A --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 4th --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  John Donovan CS Grupetto Finished 4th --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Fabio Amati Finished 4th --- 3

7. Fabio Amati -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sean Parr Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  James Archibald Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alex Peeke Welwyn Wheelers CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Simon Jones Finished N/A --- 0

13. Simon Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Chi Cheung Dulwich Paragon CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Nicholas Roux GS Henley Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Gunther Zechmann Zappi's Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jeff Lawrence Dulwich Paragon CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Duncan Schwier Twickenham CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Mark Oliver Rapha Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ben Oakes Reading CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Steven Parker Finished --- 0

22. Steven Parker -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Gareth Thomas Kingston Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ian Wrightson WyndyMilla Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Sam Williamson Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Nigel Smith London Dynamo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Stuart Hale Reading CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Colin Hodges Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Joe James Kingston Wheelers CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  David Corrigan Putney Cycles Giant Cycling Te... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Liam Bremer London Phoenix CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Mark Jary VC Londres Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Thomas Williams CS Grupetto Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Jim Mackay Willesden Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- David Broderick Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Martin Dossett Welwyn Wheelers CC Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Daniel Greaves Inverse/ Cycling Components RT Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Steven Green Thames Velo Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ricky Sampson CS Grupetto Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Nick White Did not finish 4th --- 0

35. Nick White -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Greg Mansell Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 01:25:46:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:25:46:000
2.  Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Gough Red Kite Cycles Finished 2nd --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Myers Wimbledon Cycling Club Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 2nd --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Daniel Murphy ASFRA Racing Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Adelo Christides Finished --- 0

16. Adelo Christides -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ernest Marais GS Henley Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jack Edwards San Fairy Ann CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Thomas Rem Finished N/A --- 0

21. Thomas Rem -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Dylan Kenneway London Dynamo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Peter Jones Hillingdon Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Werner van der Merwe WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Leo Mansell Team UK Youth (UCI Team) Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kieran Dineen Amersham Road Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Mark Walter Finished 3rd --- 0

28. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  David Walls Finished 3rd --- 0

29. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Paul Butler Sydenham Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Thomas Bell Twickenham CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Stuart Clapp Finished 4th --- 0

36. Stuart Clapp -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Adrian Goatley Felt Racing Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  John Glaysher a3crg Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Tom Fitzpatrick Iceni Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  David Woods CC Luton Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Gunther Zechmann Zappi's Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
47.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Martin Garratt Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  Jamie Pine Finished 2nd --- 0

50. Jamie Pine -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Nicholas Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Michael Dixon VC Jubilee Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Peter Mahoney Sydenham Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Robin Parker East Grinstead CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Jack Finch VC Deal Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Darren Parker Python Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Mario Manelfi Finished 3rd --- 0

60. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  James Leach Finished 3rd --- 0

61. James Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  Robert Griffiths London Phoenix CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
63.  Iain Palmer Finished 3rd --- 0

63. Iain Palmer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
65.  Jonathan Maher Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
68.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
72.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Henry Bird VO2 Development Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Piers Brown Finchley Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
0.  Gary Evans Finished 3rd --- 0

0. Gary Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Andrew Ghagan Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Jonathon Halfhide Putney Cycles Giant Cycling Te... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mark Jervis Python Racing Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Timothy Kearley Rapha Cycling Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
0.  Sam Lawson Finished 3rd --- 0

0. Sam Lawson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Tanveer Mann Rapha Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Russell Painter Norwood Paragon CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 14:00 Regional C+ Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 19/03/11 – 14:00
Regional C+, Band 5
35 mins / plus 5 laps
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 15:00 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 19/03/11 – 15:00
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

233883

Start Date:

Sat, 19th Mar 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Entry close date

Sat, 5th Mar 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  James Finch VC Deal Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Panton Team Darenth Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  David Barnes Condor Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Jary VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Finch VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Reg Pay Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Harper Maldon & District CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Lewis GS Metro Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Phillips VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harvey Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Luke Hattersley St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Charlie Parr Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Asiri Perera Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jack Crgail Did not finish 0

17. Jack Crgail -

Points: 0 | Status: Did not finish

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Farrow Eagle RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4th Cat Only - Results
1.  Alex Toghill Twickenham CC Finished 4th 00:45:23:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:45:23:000
2.  Ian Baynes Hemel Hempstead CC Finished 4th --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joseph Laborero Finished 4th --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Parry Pedalon.co.uk Finished N/A --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 4th --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  John Donovan CS Grupetto Finished 4th --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Fabio Amati Finished 4th --- 3

7. Fabio Amati -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sean Parr Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  James Archibald Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alex Peeke Welwyn Wheelers CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Simon Jones Finished N/A --- 0

13. Simon Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Chi Cheung Dulwich Paragon CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Nicholas Roux GS Henley Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Gunther Zechmann Zappi's Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jeff Lawrence Dulwich Paragon CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Duncan Schwier Twickenham CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Mark Oliver Rapha Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ben Oakes Reading CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Steven Parker Finished --- 0

22. Steven Parker -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Gareth Thomas Kingston Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ian Wrightson WyndyMilla Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Sam Williamson Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Nigel Smith London Dynamo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Stuart Hale Reading CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Colin Hodges Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Joe James Kingston Wheelers CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  David Corrigan Putney Cycles Giant Cycling Te... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Liam Bremer London Phoenix CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Mark Jary VC Londres Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Thomas Williams CS Grupetto Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Jim Mackay Willesden Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- David Broderick Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Martin Dossett Welwyn Wheelers CC Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Daniel Greaves Inverse/ Cycling Components RT Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Steven Green Thames Velo Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ricky Sampson CS Grupetto Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Nick White Did not finish 4th --- 0

35. Nick White -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Greg Mansell Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 01:25:46:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:25:46:000
2.  Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Gough Red Kite Cycles Finished 2nd --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Myers Wimbledon Cycling Club Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 2nd --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Daniel Murphy ASFRA Racing Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Adelo Christides Finished --- 0

16. Adelo Christides -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ernest Marais GS Henley Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jack Edwards San Fairy Ann CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Thomas Rem Finished N/A --- 0

21. Thomas Rem -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Dylan Kenneway London Dynamo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Peter Jones Hillingdon Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Werner van der Merwe WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Leo Mansell Team UK Youth (UCI Team) Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kieran Dineen Amersham Road Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Mark Walter Finished 3rd --- 0

28. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  David Walls Finished 3rd --- 0

29. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Paul Butler Sydenham Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Thomas Bell Twickenham CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Stuart Clapp Finished 4th --- 0

36. Stuart Clapp -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Adrian Goatley Felt Racing Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  John Glaysher a3crg Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Tom Fitzpatrick Iceni Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  David Woods CC Luton Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Gunther Zechmann Zappi's Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
47.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Martin Garratt Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  Jamie Pine Finished 2nd --- 0

50. Jamie Pine -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Nicholas Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Michael Dixon VC Jubilee Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Peter Mahoney Sydenham Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Robin Parker East Grinstead CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Jack Finch VC Deal Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Darren Parker Python Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Mario Manelfi Finished 3rd --- 0

60. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  James Leach Finished 3rd --- 0

61. James Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  Robert Griffiths London Phoenix CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
63.  Iain Palmer Finished 3rd --- 0

63. Iain Palmer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
65.  Jonathan Maher Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
68.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
72.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Henry Bird VO2 Development Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Piers Brown Finchley Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
0.  Gary Evans Finished 3rd --- 0

0. Gary Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Andrew Ghagan Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Jonathon Halfhide Putney Cycles Giant Cycling Te... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mark Jervis Python Racing Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Timothy Kearley Rapha Cycling Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
0.  Sam Lawson Finished 3rd --- 0

0. Sam Lawson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Tanveer Mann Rapha Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Russell Painter Norwood Paragon CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£4.00)
Sat 19/03/11 – 13:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 14:00 Regional C+ Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 19/03/11 – 14:00
Regional C+, Band 5
35 mins / plus 5 laps
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/11 15:00 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 19/03/11 – 15:00
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk