Reading Velodrome Racing

Track League , Reading – Monday, 04 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233862

Start Date:

Mon, 4th Jul 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U10/U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U12 Points Race - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14/U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14/U16 Points Race - Results
1.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14/U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14/U16 Devil - Results
1.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10/U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U12 Devil - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10/U12 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U12 Keirin - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Girls Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Girls Keirin - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Ansell Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Keirin - Results
1.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Reg Pay Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Keirin - Results
1.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 10 lap Scratch - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Ansell Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10/U12 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U12 10 lap Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls Individual Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls Individual Pursuit Championship - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:01:23:410 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:23:410
2.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:01:29:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:29:450
3.  Rachel Ansell Palmer Park Velo RT Finished B 00:01:32:840 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:32:840
4.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 00:01:37:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:01:37:480

U14 Boys Individual Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Individual Pursuit Championship - Results
1.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:03:00:280 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:00:280
2.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:03:03:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:03:810
3.  Reg Pay Team Terminator Finished B 00:03:08:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:08:200
4.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 00:03:11:180 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:11:180

U16 Boys Individual Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Individual Pursuit Championship - Results
1.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 00:02:42:490 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:42:490
2.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 00:02:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:44:000
3.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:02:46:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:46:400

Sonim U14/U16 Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Sonim U14/U16 Endurance - Results
1.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - VIA International 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - VIA International 10 lap Scratch - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Keirin - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B - VIA International 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - VIA International 10 lap Scratch - Results
1.  Tristan Natoli Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Stuart Stow Finished 3rd 0

2. Stuart Stow -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Keirin - Results
1.  Paul Davidoff Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tristan Natoli Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Max Brown Didcot Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tristan Natoli Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joe Holloway VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Trevor Bradbury AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Holloway VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stuart Stow Finished 3rd 0

3. Stuart Stow -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies - VIA International 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - VIA International 10 lap Scratch - Results
1.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Ladies - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Keirin - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Ladies - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Devil - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Ladies - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees- Seniors £12.00, Juniors £8.00, Youth £6.00 ( Guests - Up to 3 Nights - Youth/Juniors £1.00, Seniors £2.00)

The Races

U10/U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 04/07/11 – 19:00
Youth Only, None
U14/U16 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:01 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:01
Youth Only, None
U14/U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:02
Youth Only, None
U10/U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:03 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:03
Youth Only, None
U10/U12 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:04 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:04
Youth Only, None
Girls Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:05 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:05
Youth Only, None
U14 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:06
Youth Only, None
U16 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:07
Youth Only, None
U14 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:08
Youth Only, None
U10/U12 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:09 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:09
Youth Only, None
U14 Girls Individual Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:10 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:10
U14 Boys Individual Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:11 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:11
U16 Boys Individual Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:12
Sonim U14/U16 Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:13 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:13
Youth Only, None
Senior A - VIA International 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:14 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 04/07/11 – 19:14
Senior A - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:15
Regional C, None
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:16 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:16
Regional C, None
Senior A - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:17 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:17
Senior B - VIA International 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:18 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:18
Senior B - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:19 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:19
Regional C, None
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:20 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:20
Regional C, None
Senior B - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:21 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:21
Ladies - VIA International 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:22 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:22
Ladies - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:23 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:23
Regional C, None
Ladies - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:24 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:24
Regional C, None
Ladies - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:25 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:25

Event Summary

Event Details

Event URN:

233862

Start Date:

Mon, 4th Jul 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U10/U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U12 Points Race - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14/U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14/U16 Points Race - Results
1.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14/U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14/U16 Devil - Results
1.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10/U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U12 Devil - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10/U12 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U12 Keirin - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Girls Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Girls Keirin - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Ansell Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Keirin - Results
1.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Reg Pay Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Keirin - Results
1.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 10 lap Scratch - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Ansell Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10/U12 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U12 10 lap Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls Individual Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls Individual Pursuit Championship - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:01:23:410 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:23:410
2.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:01:29:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:29:450
3.  Rachel Ansell Palmer Park Velo RT Finished B 00:01:32:840 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:32:840
4.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 00:01:37:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:01:37:480

U14 Boys Individual Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Individual Pursuit Championship - Results
1.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:03:00:280 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:00:280
2.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:03:03:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:03:810
3.  Reg Pay Team Terminator Finished B 00:03:08:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:08:200
4.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 00:03:11:180 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:11:180

U16 Boys Individual Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Individual Pursuit Championship - Results
1.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 00:02:42:490 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:42:490
2.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 00:02:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:44:000
3.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:02:46:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:46:400

Sonim U14/U16 Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Sonim U14/U16 Endurance - Results
1.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - VIA International 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - VIA International 10 lap Scratch - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Keirin - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B - VIA International 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - VIA International 10 lap Scratch - Results
1.  Tristan Natoli Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Stuart Stow Finished 3rd 0

2. Stuart Stow -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Keirin - Results
1.  Paul Davidoff Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tristan Natoli Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Max Brown Didcot Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tristan Natoli Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joe Holloway VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Trevor Bradbury AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Holloway VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stuart Stow Finished 3rd 0

3. Stuart Stow -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies - VIA International 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - VIA International 10 lap Scratch - Results
1.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Ladies - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Keirin - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Ladies - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Devil - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Ladies - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees- Seniors £12.00, Juniors £8.00, Youth £6.00 ( Guests - Up to 3 Nights - Youth/Juniors £1.00, Seniors £2.00)

The Races

U10/U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 04/07/11 – 19:00
Youth Only, None
U14/U16 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:01 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:01
Youth Only, None
U14/U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:02
Youth Only, None
U10/U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:03 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:03
Youth Only, None
U10/U12 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:04 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:04
Youth Only, None
Girls Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:05 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:05
Youth Only, None
U14 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:06
Youth Only, None
U16 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:07
Youth Only, None
U14 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:08
Youth Only, None
U10/U12 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:09 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:09
Youth Only, None
U14 Girls Individual Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:10 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:10
U14 Boys Individual Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:11 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:11
U16 Boys Individual Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:12
Sonim U14/U16 Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:13 Youth Only None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:13
Youth Only, None
Senior A - VIA International 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:14 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 04/07/11 – 19:14
Senior A - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:15
Regional C, None
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:16 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:16
Regional C, None
Senior A - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:17 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:17
Senior B - VIA International 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:18 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:18
Senior B - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:19 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:19
Regional C, None
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:20 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:20
Regional C, None
Senior B - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:21 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:21
Ladies - VIA International 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:22 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:22
Ladies - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:23 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:23
Regional C, None
Ladies - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:24 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:24
Regional C, None
Ladies - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/07/11 19:25 Regional C None ---
Entry:
Mon 04/07/11 – 19:25

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk