Magic Homes Crits

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 26 Feb 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233850

Start Date:

Sat, 26th Feb 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Entry close date

Sat, 12th Feb 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Jack Billyard Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Callum Pitceathly Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Asiri Perera Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  James Di Rico High Wycombe Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Unwin VC Meudon Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Woodford GS Henley Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Duane Vock Kingston Wheelers CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Keith Griffin Kingston Wheelers CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrey Padiy Rollapaluza CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Daniel Garrett Oxford University Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Andrew Brown Spirit Tifosi Racing Team Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jonathan Needham Finchley Racing Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sam Williamson Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Sean Ledger Finished 0

12. Sean Ledger -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Patrick Drury Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Harry James Finished 4th 0

14. Harry James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Sam Wall Finished 0

15. Sam Wall -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Natasha Poole Finished 0

16. Natasha Poole -

Points: 0 | Status: Finished

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Greg Mansell Team UK Youth (UCI Team) Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Newlan Kingsnorth International Whlrs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sean Dines Virgin Active Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gary Sherriff Kingston Wheelers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alex Pantelides Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sebastian Pancratz Beeline Bicycles RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jonathan Lewis Charlotteville CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Steve Legg PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tim Carter Virgin Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Mark Smith ASFRA Racing (duplicate) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ian Goold Virgin Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Dunsbier London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Mark Spindler Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Gavin Morton Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Bruce Karsten Giro Prestige Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Vaughan Luff Finished 3rd 0

23. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Piers Brown Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Richard Stanton Arbis - Colbert Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Cameron Foster Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ian Holmes Virgin Active Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Harry Strudley AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Alan Galloway CC Luton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Tom Fitzpatrick ASFRA Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Paul Drake London Dynamo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Rider Number 45 Finished 0

39. Rider Number 45 -

Points: 0 | Status: Finished
40.  William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Mario Manelfi Finished 3rd 0

41. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Aaron McCaffrey Virgin Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jason Edwards GB -MSTINA Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  David Phillips Corinium Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jim Moffatt Virgin Active Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Edgar Medellin Finchley Racing Team Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nicholas Faint Finchley Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mick Metcalf VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Kevin Elderfield Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  John Rayner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:45 Regional C+ Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£16.00)
Sat 26/02/11 – 13:45
Regional C+, Band 5
32km / 20 miles
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 14:45 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£16.00)
Sat 26/02/11 – 14:45

2/3

Regional A, Band 4
40km / 25 miles
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 16:00 Regional Masters C+ Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£16.00)
Sat 26/02/11 – 16:00
Regional Masters C+, Band 4
40km / 25 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

233850

Start Date:

Sat, 26th Feb 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Entry close date

Sat, 12th Feb 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Jack Billyard Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Callum Pitceathly Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Asiri Perera Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  James Di Rico High Wycombe Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Unwin VC Meudon Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Woodford GS Henley Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Duane Vock Kingston Wheelers CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Keith Griffin Kingston Wheelers CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrey Padiy Rollapaluza CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Daniel Garrett Oxford University Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Andrew Brown Spirit Tifosi Racing Team Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jonathan Needham Finchley Racing Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sam Williamson Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Sean Ledger Finished 0

12. Sean Ledger -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Patrick Drury Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Harry James Finished 4th 0

14. Harry James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Sam Wall Finished 0

15. Sam Wall -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Natasha Poole Finished 0

16. Natasha Poole -

Points: 0 | Status: Finished

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Greg Mansell Team UK Youth (UCI Team) Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Newlan Kingsnorth International Whlrs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sean Dines Virgin Active Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gary Sherriff Kingston Wheelers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alex Pantelides Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sebastian Pancratz Beeline Bicycles RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jonathan Lewis Charlotteville CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Steve Legg PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tim Carter Virgin Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Mark Smith ASFRA Racing (duplicate) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ian Goold Virgin Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Dunsbier London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Mark Spindler Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Gavin Morton Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Bruce Karsten Giro Prestige Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Vaughan Luff Finished 3rd 0

23. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Piers Brown Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Richard Stanton Arbis - Colbert Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Cameron Foster Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ian Holmes Virgin Active Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Harry Strudley AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Alan Galloway CC Luton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Tom Fitzpatrick ASFRA Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Paul Drake London Dynamo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Rider Number 45 Finished 0

39. Rider Number 45 -

Points: 0 | Status: Finished
40.  William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Mario Manelfi Finished 3rd 0

41. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Aaron McCaffrey Virgin Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jason Edwards GB -MSTINA Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  David Phillips Corinium Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jim Moffatt Virgin Active Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Edgar Medellin Finchley Racing Team Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nicholas Faint Finchley Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mick Metcalf VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Kevin Elderfield Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  John Rayner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Sat 26/02/11 – 13:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 13:45 Regional C+ Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£16.00)
Sat 26/02/11 – 13:45
Regional C+, Band 5
32km / 20 miles
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 14:45 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£16.00)
Sat 26/02/11 – 14:45

2/3

Regional A, Band 4
40km / 25 miles
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/02/11 16:00 Regional Masters C+ Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£16.00)
Sat 26/02/11 – 16:00
Regional Masters C+, Band 4
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk