Hove Park Youth Races

Closed Circuit , Brighton – Friday, 04 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

531/EN/011/2010

Start Date:

Fri, 4th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hove Park, Goldstone Crescent, Brighton, East Sussex, BN3 6LS
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Tyler Pace Team Darenth Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Dominic Kazlauskas Science In Sport.com Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Thomas Andrews Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Samuel Nicholson Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Remi Cruttenden Crawley Cycling Club Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Niall Cheshire Finished 00:00:00:00 0

3. Niall Cheshire -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Grace Cook Finished 00:00:00:00 0

2. Grace Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jez McCann Team Darenth Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Harrison Rolb-King Finished 00:00:00:00 0

4. Harrison Rolb-King -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Titmarsh Team Darenth Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Oliver Moors Crawley Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Alicia Buck Finished 00:00:00:00 0

4. Alicia Buck -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Milo Burdeau Onelife-Fuga Racing Team Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  James Wood Team Darenth Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Dixon VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Samuel North Team Darenth Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:30 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:30 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:30 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:30 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:30
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

531/EN/011/2010

Start Date:

Fri, 4th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hove Park, Goldstone Crescent, Brighton, East Sussex, BN3 6LS
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Tyler Pace Team Darenth Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Dominic Kazlauskas Science In Sport.com Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Thomas Andrews Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Samuel Nicholson Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Remi Cruttenden Crawley Cycling Club Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Niall Cheshire Finished 00:00:00:00 0

3. Niall Cheshire -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Grace Cook Finished 00:00:00:00 0

2. Grace Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jez McCann Team Darenth Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Harrison Rolb-King Finished 00:00:00:00 0

4. Harrison Rolb-King -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Titmarsh Team Darenth Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Oliver Moors Crawley Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Alicia Buck Finished 00:00:00:00 0

4. Alicia Buck -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Milo Burdeau Onelife-Fuga Racing Team Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  James Wood Team Darenth Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Dixon VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Samuel North Team Darenth Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:30 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:30 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:30 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:30 Youth Only Youth ---
Fri 04/06/10 – 19:30
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk