Portsmouth Circuits 7

Closed Circuit , Portsmouth – Wednesday, 22 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233787

Start Date:

Wed, 22nd Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Thamana Nel Finished C 2

2. Thamana Nel -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Bolwell Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Stuart Clarke Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jack Cromie Finished 0

1. Jack Cromie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Rodgers Finished 0

2. Oliver Rodgers -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Gough Red Kite Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Herridge VC Meudon Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Hitchings Sotonia CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Wharton I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Adrian Jenkins DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Hugo Walters New Forest CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Morgan Williams New Forest CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Hannah Drewett Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ed Nye Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Adrian Colyer Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Phil Hobby WyndyMilla Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Tim Jay Somer Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Andy Sykes Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Norman Mellors Hantspol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jez Hart Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Andrew Hargroves Hargroves-Montezuma's Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neil Coleman Felt Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Thomas KTM road-and-trail.com Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jonathan Dibben Hargroves-Montezuma's Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Toby Neave Cannondale Racing Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alexander Murison ASFRA Racing Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Will Kemp Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  George Harper VC St Raphael Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Andrew Bryson Cannondale Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Jay Eastwood Hargroves-Montezuma's Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Matthew Heathcote Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Steve Legg PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Stuart Harvey I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Phill Reynolds VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sebastian Ottley VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Graham Childs Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:45 Regional B Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 22/06/11 – 18:45

3/4

Regional B, Band 5
40 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 19:45 National B Band 3 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 22/06/11 – 19:45
National B, Band 3
50 mins / plus 3 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

233787

Start Date:

Wed, 22nd Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Thamana Nel Finished C 2

2. Thamana Nel -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Bolwell Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Stuart Clarke Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jack Cromie Finished 0

1. Jack Cromie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Rodgers Finished 0

2. Oliver Rodgers -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Gough Red Kite Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Herridge VC Meudon Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Hitchings Sotonia CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Wharton I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Adrian Jenkins DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Hugo Walters New Forest CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Morgan Williams New Forest CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Hannah Drewett Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ed Nye Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Adrian Colyer Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Phil Hobby WyndyMilla Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Tim Jay Somer Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Andy Sykes Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Norman Mellors Hantspol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jez Hart Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Andrew Hargroves Hargroves-Montezuma's Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neil Coleman Felt Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Thomas KTM road-and-trail.com Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jonathan Dibben Hargroves-Montezuma's Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Toby Neave Cannondale Racing Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alexander Murison ASFRA Racing Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Will Kemp Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  George Harper VC St Raphael Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Andrew Bryson Cannondale Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Jay Eastwood Hargroves-Montezuma's Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Matthew Heathcote Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Steve Legg PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Stuart Harvey I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Phill Reynolds VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sebastian Ottley VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Graham Childs Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/06/11 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 18:45 Regional B Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 22/06/11 – 18:45

3/4

Regional B, Band 5
40 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/11 19:45 National B Band 3 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 22/06/11 – 19:45
National B, Band 3
50 mins / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk