Omega Thruxton Circuits

Closed Circuit , Andover – Sunday, 20 Mar 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233770

Start Date:

Sun, 20th Mar 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW
View map

Entry close date

Mon, 7th Feb 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Wainwright Burnham BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex Hall Andover Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ryan Longman Team Tor 2000 KALAS Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Liam Sewell Swindon RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Single Track Bikes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jed Webber Andover Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Billyard Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Phillips Banjo Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Thomas Sewell Swindon RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matt Godden Gloucester City Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tristan Robbins Cardiff JIF Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Geraint Manley Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Crolla Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Woods Swindon RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Shaun Carter Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lili McLean Andover Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Humphries Norwood Paragon CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nick Kirke Cycleworks.co.uk Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jay Bradley DHCyclesport Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Stephen Rush Twickenham CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jordan Wade Poole Wheelers CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Leigh Banks Team Wiggle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stuart Pankhurst AW Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ben Price Finished 0

9. Ben Price -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Mark Munns Ride 24/7 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Dan Smith Finished 4th 0

11. Dan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Richard Stephens Sotonia CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  David Trevena Owens Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Andrew Keynes VC Meudon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Jez Hart Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Richard Stephenson Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ian Franklin Finished N/A 0

17. Ian Franklin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Joshua Day Offcamber Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Brook Elgie Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Adrian Cannings Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Graham Beever Revo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Gerrald McDermott Finished 0

22. Gerrald McDermott -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Peter Wilson Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Doug Hall Finished 4th 0

25. Doug Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Gordon Park Climb On Bikes CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Gawain Young Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Luke Churchus Finished 4th 0

28. Luke Churchus -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Mark Geddes Gillingham and District Wheele... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Giles Broughton Owens Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Christopher Mullett Gillingham and District Wheele... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Paul Simpson Arbis - Colbert Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Christopher Rhymer Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Shane Banks Team Wiggle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Marianne Britten VC St Raphael Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Hannah Manley YRDP Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hannah Bussey Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Chloe Aitken London Dynamo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Nicola Wheeler Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Emma Craddock Southdowns Bikes – Casco PET Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Claire Leonard Brighton Mitre CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nicola Juniper AW Cycles Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Caroline Harding AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Monica Da Polenza AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Nicole Walters Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Harriet Whewell VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Cheryl Owens AW Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Tamar Vanderhaas Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Hannah Drewett Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Nicholas Allen Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Savage Cadence Cannondale RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Conor Ryan Velo Club Montpellier Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew McCombe Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Max Holloway Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lee Mead VC Meudon Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Neil Rutter Swindon RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Will Robbins Cardiff JIF Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Ward Ride 24/7 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Eamon Watson Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Donal Linehan Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Steven Precious Ride 24/7 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Daniel Stephens Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Scott Leakey Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Tim Jay Somer Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Daniel Smith GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Stephen Crutcher Offcamber Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Henry Latimer Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Nicholas Mawson Swindon RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Simon Knowlton Sotonia CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Tom Fitzpatrick Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Rob Turner Climb On Bikes CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Iain Bullar Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  David Hutchison VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Morgan Williams New Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Stedman Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Russell Davies DHCyclesport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  David Gilham Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Stuart McCombie Swindon RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  John Clark Owens Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Simon Alexander Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Nigel Ware 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Murray Quiney Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Steve Clarke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Keith Brooks VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Michael Betts Vegetarian C & AC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Peter Wilson Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  George Burgess Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Simon Healey Andover Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Roger Longman Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  David Faulkner Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Henry Peacock Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Mark Fitzgerald Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Paul Merryweather Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Michael Gray Swindon RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Jan Labrooy Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Iain Cade Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Mark Lawn Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  Vaughan Moseley Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  Hannah Manley YRDP Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Neil Langdon Giant Cycling Club - Halo Film... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
64.  Mark Heath Team Echelon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Michael Leonard Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
66.  Andrew Gough Red Kite Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
67.  Gary Smith Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
68.  David Perks Climb On Bikes CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
69.  Trevor Beauchamp I-Ride.co.uk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
70.  Clive Beacon Climb On Bikes CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
71.  James Wasley Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
72.  Philip Glasgow Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
73.  Jonathan Gaunt Climb On Bikes CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
74.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
75.  Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
76.  Michael Lancaster VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
77.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
78.  Stephen Bale Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
79.  Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
80.  Michael Greaves Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
81.  David Rutty Velo Club Bristol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
82.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
83.  Gareth Richards Arbis - Colbert Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
84.  Charlie Elsey Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
85.  Andy Sykes Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
86.  Adrian Robinson DHCyclesport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
87.  Mitch Evans Ride 24/7 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
88.  Roger Kennedy I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Chris Opie Pendragon Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Blake Pond Wilier/Live to Ride Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Peter Johnston Pendragon Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Peter Kench GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  James Wakelin La Fuga.CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harry Bulstrode Cannondale Racing Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Peter Dibben Scott Cycling Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jay Eastwood Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Jonathan Lewis Charlotteville CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Paul Tucker Team VR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Robert Ward VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  David Creeggan VC Meudon Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Marc Bearman Finished 3rd 0

24. Marc Bearman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Jon Cannings Team Wiggle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Henry Newbury VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Phill Cloke Finished 2nd 0

27. Phill Cloke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Richard Pearman Team Wiggle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  David Hutchison VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  John Heaton-Armstrong Le Col Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Andrew Bryson Cannondale Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Natalie Creswick YRDP Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Reports

Report: Omega Thruxton Circuits

Posted 21/03/2011 - British Cycling

Pendragon's Chris Opie wins at Thruxton

View Full Report

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 10:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 20/03/11 – 10:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 10:15 Women Only Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 20/03/11 – 10:15
Women Only, Band 4
40km / 25 miles
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 11:30 Regional B Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 20/03/11 – 11:30
Regional B, Band 5
56km / 35 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 12:45 National B Band 3 --- 56km / 35 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 20/03/11 – 12:45
National B, Band 3
56km / 35 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

233770

Start Date:

Sun, 20th Mar 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW
View map

Entry close date

Mon, 7th Feb 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Wainwright Burnham BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex Hall Andover Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ryan Longman Team Tor 2000 KALAS Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Liam Sewell Swindon RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Single Track Bikes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jed Webber Andover Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Billyard Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Phillips Banjo Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Thomas Sewell Swindon RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matt Godden Gloucester City Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tristan Robbins Cardiff JIF Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Geraint Manley Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Crolla Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Woods Swindon RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Shaun Carter Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lili McLean Andover Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Humphries Norwood Paragon CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nick Kirke Cycleworks.co.uk Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jay Bradley DHCyclesport Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Stephen Rush Twickenham CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jordan Wade Poole Wheelers CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Leigh Banks Team Wiggle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stuart Pankhurst AW Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ben Price Finished 0

9. Ben Price -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Mark Munns Ride 24/7 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Dan Smith Finished 4th 0

11. Dan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Richard Stephens Sotonia CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  David Trevena Owens Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Andrew Keynes VC Meudon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Jez Hart Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Richard Stephenson Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ian Franklin Finished N/A 0

17. Ian Franklin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Joshua Day Offcamber Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Brook Elgie Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Adrian Cannings Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Graham Beever Revo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Gerrald McDermott Finished 0

22. Gerrald McDermott -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Peter Wilson Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Doug Hall Finished 4th 0

25. Doug Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Gordon Park Climb On Bikes CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Gawain Young Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Luke Churchus Finished 4th 0

28. Luke Churchus -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Mark Geddes Gillingham and District Wheele... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Giles Broughton Owens Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Christopher Mullett Gillingham and District Wheele... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Paul Simpson Arbis - Colbert Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Christopher Rhymer Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Shane Banks Team Wiggle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Marianne Britten VC St Raphael Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Hannah Manley YRDP Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hannah Bussey Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Chloe Aitken London Dynamo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Nicola Wheeler Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Emma Craddock Southdowns Bikes – Casco PET Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Claire Leonard Brighton Mitre CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nicola Juniper AW Cycles Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Caroline Harding AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Monica Da Polenza AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Nicole Walters Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Harriet Whewell VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Cheryl Owens AW Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Tamar Vanderhaas Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Hannah Drewett Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Nicholas Allen Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Savage Cadence Cannondale RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Conor Ryan Velo Club Montpellier Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew McCombe Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Max Holloway Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lee Mead VC Meudon Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Neil Rutter Swindon RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Will Robbins Cardiff JIF Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Ward Ride 24/7 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Eamon Watson Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Donal Linehan Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Steven Precious Ride 24/7 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Daniel Stephens Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Scott Leakey Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Tim Jay Somer Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Daniel Smith GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Stephen Crutcher Offcamber Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Henry Latimer Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Nicholas Mawson Swindon RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Simon Knowlton Sotonia CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Tom Fitzpatrick Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Rob Turner Climb On Bikes CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Iain Bullar Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  David Hutchison VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Morgan Williams New Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Stedman Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Russell Davies DHCyclesport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  David Gilham Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Stuart McCombie Swindon RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  John Clark Owens Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Simon Alexander Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Nigel Ware 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Murray Quiney Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Steve Clarke AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Keith Brooks VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Michael Betts Vegetarian C & AC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Peter Wilson Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  George Burgess Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Simon Healey Andover Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Roger Longman Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  David Faulkner Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Henry Peacock Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Mark Fitzgerald Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Paul Merryweather Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Michael Gray Swindon RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Jan Labrooy Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Iain Cade Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Mark Lawn Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  Vaughan Moseley Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  Hannah Manley YRDP Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Neil Langdon Giant Cycling Club - Halo Film... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
64.  Mark Heath Team Echelon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Michael Leonard Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
66.  Andrew Gough Red Kite Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
67.  Gary Smith Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
68.  David Perks Climb On Bikes CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
69.  Trevor Beauchamp I-Ride.co.uk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
70.  Clive Beacon Climb On Bikes CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
71.  James Wasley Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
72.  Philip Glasgow Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
73.  Jonathan Gaunt Climb On Bikes CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
74.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
75.  Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
76.  Michael Lancaster VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
77.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
78.  Stephen Bale Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
79.  Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
80.  Michael Greaves Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
81.  David Rutty Velo Club Bristol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
82.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
83.  Gareth Richards Arbis - Colbert Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
84.  Charlie Elsey Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
85.  Andy Sykes Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
86.  Adrian Robinson DHCyclesport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
87.  Mitch Evans Ride 24/7 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
88.  Roger Kennedy I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Chris Opie Pendragon Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Blake Pond Wilier/Live to Ride Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Peter Johnston Pendragon Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Peter Kench GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  James Wakelin La Fuga.CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harry Bulstrode Cannondale Racing Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Peter Dibben Scott Cycling Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jay Eastwood Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Jonathan Lewis Charlotteville CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Paul Tucker Team VR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Robert Ward VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  David Creeggan VC Meudon Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Marc Bearman Finished 3rd 0

24. Marc Bearman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Jon Cannings Team Wiggle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Henry Newbury VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Phill Cloke Finished 2nd 0

27. Phill Cloke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Richard Pearman Team Wiggle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  David Hutchison VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  John Heaton-Armstrong Le Col Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Andrew Bryson Cannondale Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Natalie Creswick YRDP Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Reports

Report: Omega Thruxton Circuits

Posted 21/03/2011 - British Cycling

Pendragon's Chris Opie wins at Thruxton

View Full Report

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 10:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 20/03/11 – 10:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 10:15 Women Only Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 20/03/11 – 10:15
Women Only, Band 4
40km / 25 miles
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 11:30 Regional B Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 20/03/11 – 11:30
Regional B, Band 5
56km / 35 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/03/11 12:45 National B Band 3 --- 56km / 35 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 20/03/11 – 12:45
National B, Band 3
56km / 35 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk