Imperial Winter Series (Hillingdon) 2010/2011

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 08 Jan 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233753

Start Date:

Sat, 8th Jan 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe McGuinness Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Timothy Dineen Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Edward Binns Finished 0

8. Edward Binns -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Murphy Finished 0

5. Joshua Murphy -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Bandy VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Finished E 3

1. Kye Lewis -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Olivia Dentus Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Joe Holloway VC10 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamie Pine Finished 3rd 7

3. Jamie Pine -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Kruger 45 Road Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  David Robinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rudie Marais Archer RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Philip Adams Finished 3rd 3

7. Philip Adams -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Ladkin Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Craig McLean Finished 3rd 1

9. Craig McLean -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Dixon Willesden Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Jai Watson Finished N/A 0

11. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Vaughan Luff Finished 3rd 0

12. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Richard Stanton Arbis - Colbert Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Lee Mead VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Kieran Brady Ely & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jack Edwards San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Phil Gibbs Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jonathan Dredge London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gregory Barber Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Gavin Morton Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Robert LeMaster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Jonathan Heal Finished 3rd 0

25. Jonathan Heal -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Chris Wood Finished N/A 0

26. Chris Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Matthew Wakeford Team Nemesis GB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Richard Rose Progression Fitness Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Christopher Campbell London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Alex Stead Finished 3rd 0

31. Alex Stead -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Monica Da Polenza Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mark O'Brien Archer RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Francis Cade Finished 3rd 0

34. Francis Cade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Thomas Holmes Finished 3rd 0

36. Thomas Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Andrew Pollintine Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Kevin Holloway VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Tristin Hinz Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Conall Yates In Gear Quickvit CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Ghagan Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kristof Neys London Dynamo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Iain Gillam CC Weymouth Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Wrightson WyndyMilla Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Lawn Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Peter Hitt Finished 4th 2

8. Peter Hitt -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Bernard Yu London Dynamo Finished 1
Points: 1 | Status: Finished
10.  Morgan Williams New Forest CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Russell Jones Brixton Cycles Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Edmond Irwin Finished 4th 0

13. Edmond Irwin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Alan Nixon Amersham Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Sean Pearson Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Henry Peacock Finished 4th 0

17. Henry Peacock -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Taimur Tanwir London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Andrew Cliff Leicestershire Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Ken Creighton Finished N/A 0

20. Ken Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Daniel Skinner Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Ian Miller Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Daniel Justin Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Stuart Hale Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Lee Gollop Progression Fitness Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Steven Green Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Steve Golla Team IG - Sigma Sport Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Arjan Planting Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Marcel Six Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jake Martin VO2 Development Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ashley Holding VC Meudon Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robert Fletcher Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Andy Betts Team IG - Sigma Sport Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Angus MacAlister Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Dante Carpenter Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ajelo Ghristides Finished 0

18. Ajelo Ghristides -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Tom Gallacher Finished 2nd 0

19. Tom Gallacher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  David Swan Finished 3rd 0

21. David Swan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  James Dunsbier Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Thomas Bowering VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
30.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Reports

Imperial Winter Series 2010/2011

Posted 18/03/2016 - British Cycling

135 riders take to the Hillingdon circuit for round 6 of the Imperial Winter Series

View Full Report

About the Event

Info for Riders

One-off £5 series registration fee payable.b Enter online at www.imperialracingteam.com or enter on the day, cash only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 08/01/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/01/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 14:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 08/01/11 – 14:15
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

233753

Start Date:

Sat, 8th Jan 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe McGuinness Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Timothy Dineen Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Edward Binns Finished 0

8. Edward Binns -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Murphy Finished 0

5. Joshua Murphy -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Bandy VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Finished E 3

1. Kye Lewis -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Olivia Dentus Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Joe Holloway VC10 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamie Pine Finished 3rd 7

3. Jamie Pine -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Kruger 45 Road Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  David Robinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rudie Marais Archer RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Philip Adams Finished 3rd 3

7. Philip Adams -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Ladkin Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Craig McLean Finished 3rd 1

9. Craig McLean -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Dixon Willesden Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Jai Watson Finished N/A 0

11. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Vaughan Luff Finished 3rd 0

12. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Richard Stanton Arbis - Colbert Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Lee Mead VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Kieran Brady Ely & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jack Edwards San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Phil Gibbs Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jonathan Dredge London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gregory Barber Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Gavin Morton Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Robert LeMaster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Jonathan Heal Finished 3rd 0

25. Jonathan Heal -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Chris Wood Finished N/A 0

26. Chris Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Matthew Wakeford Team Nemesis GB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Richard Rose Progression Fitness Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Christopher Campbell London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Alex Stead Finished 3rd 0

31. Alex Stead -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Monica Da Polenza Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mark O'Brien Archer RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Francis Cade Finished 3rd 0

34. Francis Cade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Thomas Holmes Finished 3rd 0

36. Thomas Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Andrew Pollintine Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Kevin Holloway VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Tristin Hinz Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Conall Yates In Gear Quickvit CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Ghagan Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kristof Neys London Dynamo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Iain Gillam CC Weymouth Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Wrightson WyndyMilla Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Lawn Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Peter Hitt Finished 4th 2

8. Peter Hitt -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Bernard Yu London Dynamo Finished 1
Points: 1 | Status: Finished
10.  Morgan Williams New Forest CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Russell Jones Brixton Cycles Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Edmond Irwin Finished 4th 0

13. Edmond Irwin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Alan Nixon Amersham Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Sean Pearson Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Henry Peacock Finished 4th 0

17. Henry Peacock -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Taimur Tanwir London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Andrew Cliff Leicestershire Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Ken Creighton Finished N/A 0

20. Ken Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Daniel Skinner Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Ian Miller Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Daniel Justin Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Stuart Hale Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Lee Gollop Progression Fitness Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Steven Green Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Steve Golla Team IG - Sigma Sport Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Arjan Planting Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Marcel Six Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jake Martin VO2 Development Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ashley Holding VC Meudon Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robert Fletcher Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Andy Betts Team IG - Sigma Sport Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Angus MacAlister Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Dante Carpenter Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ajelo Ghristides Finished 0

18. Ajelo Ghristides -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Tom Gallacher Finished 2nd 0

19. Tom Gallacher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  David Swan Finished 3rd 0

21. David Swan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  James Dunsbier Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Thomas Bowering VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
30.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Reports

Imperial Winter Series 2010/2011

Posted 18/03/2016 - British Cycling

135 riders take to the Hillingdon circuit for round 6 of the Imperial Winter Series

View Full Report

About the Event

Info for Riders

One-off £5 series registration fee payable.b Enter online at www.imperialracingteam.com or enter on the day, cash only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 08/01/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 08/01/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/11 14:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 08/01/11 – 14:15
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk