Autumn Track Meeting

Track , Dundee – Sunday, 11 Sep 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233522

Start Date:

Sun, 11th Sep 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Caird Park Velodrome, Mains Loan, Dundee, Angus, DD4 9BX
View map

Series:

National Hard Track Endurance League
National Womens Omnium League
National Sprinters League

Entry close date

Sun, 11th Sep 2011

Results

Confirmed Results

National Hard Track Endurance League

Position Name Club name Rider status Category Points
National Hard Track Endurance League - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Finlay Young Finished 2nd 0

8. Finlay Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Edd Shackley Glasgow Ivy CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

National Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
National Sprinters League - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kevin Stewart Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Philip Trodden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Edd Shackley Glasgow Ivy CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

National Womens Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
National Womens Omnium - Results
1.  Gemma Neill Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Anna Fairweather Angus Bike Chain Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anselma Gallinat VC St Raphael Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Endurance Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Endurance Points Race - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Finlay Young Finished 2nd 0

9. Finlay Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Edd Shackley Glasgow Ivy CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joanna Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Alistair Meiklejohn Discovery Junior Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Calum Shackley Glasgow Riderz Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Cameron Mellis Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Adam Loney Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ryan Ewing West Lothian Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ellie Park Glasgow Riderz Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Laura Meiklejohn Discovery Junior Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Callum Walls Discovery Junior Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Stuart Balfour Edinburgh RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rory Mellis Finished B 1

3. Rory Mellis -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Carlin Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Crombie Carnegie Cyclones Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ben Forsyth Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Fergus Ingledew Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Jamie Ingledew Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Lulu Bartlett Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Morley Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Smith Discovery Junior Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Erin Allan The Racers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cameron Balfour CNP - Orbea Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Hamish Carrick Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gavin Shuttleworth Velocity 44 RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Robbie Spence Discovery Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Zak Loney Ythan CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Flora Gillies Peebles CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Megan Riach Discovery Junior Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kate Johnston Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Robbie Spence Discovery Junior Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cameron Balfour CNP - Orbea Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Madison - Results
1.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
1.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cameron Balfour CNP - Orbea Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
2.  Gavin Shuttleworth Velocity 44 RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Stuart Balfour Edinburgh RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Hamish Carrick Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Includes round of BC National Endurance, Sprinters and Women's Omnium League. Also includes Scottish Cycling Youth Madison Championship

The Races

National Hard Track Endurance League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Regional C+ Band 3 ---
Entry: Postal: (£15.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
National Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 10:30
Regional C, None
National Womens Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 10:30
Regional C+, Band 3
Senior Endurance Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 10:30
Regional C+, Band 5
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 11:30
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

233522

Start Date:

Sun, 11th Sep 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Caird Park Velodrome, Mains Loan, Dundee, Angus, DD4 9BX
View map

Series:

National Hard Track Endurance League
National Womens Omnium League
National Sprinters League

Entry close date

Sun, 11th Sep 2011

Results

Confirmed Results

National Hard Track Endurance League

Position Name Club name Rider status Category Points
National Hard Track Endurance League - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Finlay Young Finished 2nd 0

8. Finlay Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Edd Shackley Glasgow Ivy CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

National Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
National Sprinters League - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kevin Stewart Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Philip Trodden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Edd Shackley Glasgow Ivy CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

National Womens Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
National Womens Omnium - Results
1.  Gemma Neill Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Anna Fairweather Angus Bike Chain Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anselma Gallinat VC St Raphael Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Endurance Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Endurance Points Race - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Finlay Young Finished 2nd 0

9. Finlay Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jesse Finch Gnehm Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Edd Shackley Glasgow Ivy CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joanna Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Alistair Meiklejohn Discovery Junior Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Calum Shackley Glasgow Riderz Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Cameron Mellis Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Adam Loney Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ryan Ewing West Lothian Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ellie Park Glasgow Riderz Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Laura Meiklejohn Discovery Junior Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Callum Walls Discovery Junior Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Stuart Balfour Edinburgh RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rory Mellis Finished B 1

3. Rory Mellis -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Carlin Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Crombie Carnegie Cyclones Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ben Forsyth Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Matthias Barnet Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Fergus Ingledew Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Jamie Ingledew Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Lulu Bartlett Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Morley Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Smith Discovery Junior Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Erin Allan The Racers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cameron Balfour CNP - Orbea Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Hamish Carrick Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gavin Shuttleworth Velocity 44 RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Robbie Spence Discovery Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Zak Loney Ythan CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Flora Gillies Peebles CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Megan Riach Discovery Junior Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kate Johnston Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Robbie Spence Discovery Junior Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cameron Balfour CNP - Orbea Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Madison - Results
1.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
1.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cameron Balfour CNP - Orbea Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
2.  Gavin Shuttleworth Velocity 44 RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Stuart Balfour Edinburgh RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Hamish Carrick Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Includes round of BC National Endurance, Sprinters and Women's Omnium League. Also includes Scottish Cycling Youth Madison Championship

The Races

National Hard Track Endurance League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Regional C+ Band 3 ---
Entry: Postal: (£15.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
National Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 10:30
Regional C, None
National Womens Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 10:30
Regional C+, Band 3
Senior Endurance Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 10:30
Regional C+, Band 5
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 11/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/09/11 – 11:30
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk