ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 30 Mar 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

562/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 30th Mar 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Flying 200m Time Trial - Results
1.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap - Results
1.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Marc Theunissen Royal Navy & Royal Marines CA Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Bethell Macclesfield Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Dan Whelan Unknown 0

3. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Bishop Speedflex Race Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 12 lap Couse des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 12 lap Couse des Primes - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 9 laps Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 9 laps Handicap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race - Results
1.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Luke Boulton Unknown 0

1. Luke Boulton -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sam Boast Unknown 0

3. Sam Boast -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 30/03/09 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£6.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.50)
Mon 30/03/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:36
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:37
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:40
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:41
Event 9 - Youth Group 2 12 lap Couse des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:42
Event 10 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 10 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:44
Regional C, MTB IA
Event 11 - Youth Group 1 9 laps Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:45
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:46
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:47
Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:48

Event Summary

Event Details

Event URN:

562/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 30th Mar 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Flying 200m Time Trial - Results
1.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap - Results
1.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Marc Theunissen Royal Navy & Royal Marines CA Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Bethell Macclesfield Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Dan Whelan Unknown 0

3. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Bishop Speedflex Race Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 12 lap Couse des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 12 lap Couse des Primes - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 9 laps Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 9 laps Handicap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race - Results
1.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Luke Boulton Unknown 0

1. Luke Boulton -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sam Boast Unknown 0

3. Sam Boast -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 30/03/09 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£6.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.50)
Mon 30/03/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:36
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:37
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:40
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:41
Event 9 - Youth Group 2 12 lap Couse des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:42
Event 10 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 10 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:44
Regional C, MTB IA
Event 11 - Youth Group 1 9 laps Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:45
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:46
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:47
Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/03/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/03/09 – 19:48

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk