Yorkshire Go-Cross

Cyclo-Cross , Huddersfield – Sunday, 10 Oct 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

129/EN/004/2010

Start Date:

Sun, 10th Oct 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Newsome High School, Castle Avenue, Huddersfield, HD4 6JN

View map

Results

Confirmed Results

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Leon Crossley Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Bull Kirklees Cycling Academy Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
4.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Benjamin McIntyre Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Ruby Pilling Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Grace Feetham Wakefield Triathlon Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Sarah Lloyd Finished 00:00:00:00 0

8. Sarah Lloyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Jacob Feetham Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Euan Cameron East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Joe Pilling Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Aidan Gandy Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  David Lewis North Midlands Youth Squad Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Felicity Gledhill Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Louis Gardiner Finished 00:00:00:00 0

14. Louis Gardiner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
15.  Tom Whitworth Finished 00:00:00:00 0

15. Tom Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
16.  Paul Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
17.  Thomas Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
18.  Adam Fortune Finished 00:00:00:00 0

18. Adam Fortune -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Chris Bullet Finished 00:00:00:00 0

19. Chris Bullet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
20.  Elliot Smith Finished 00:00:00:00 0

20. Elliot Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Olivia Bailey Finished 00:00:00:00 0

21. Olivia Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Sam Bywater Finished 00:00:00:00 0

22. Sam Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
23.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00

Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 - Results
1.  Marcus Hiley Finished 00:00:00:00 0

1. Marcus Hiley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Nathan Fortune Finished 00:00:00:00 0

2. Nathan Fortune -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Sheard Finished 00:00:00:00 0

3. Thomas Sheard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Ben Pickard Finished Under 12 00:00:00:00 0

4. Ben Pickard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Jamie Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Milly Yates Finished 00:00:00:00 0

6. Milly Yates -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
7.  McKenzie Clark Finished 00:00:00:00 0

7. McKenzie Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
8.  Louis Smith Finished 00:00:00:00 0

8. Louis Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Jake Oldfield Finished 00:00:00:00 0

9. Jake Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
10.  Hannah Whitworth Finished 00:00:00:00 0

10. Hannah Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
11.  Alexandra Bailey Finished 00:00:00:00 0

11. Alexandra Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
12.  Gabriel McNae Finished 00:00:00:00 0

12. Gabriel McNae -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
13.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Heather Green Finished 00:00:00:00 0

14. Heather Green -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
15.  Ruby Yates Finished 00:00:00:00 0

15. Ruby Yates -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
16.  Christina Bywater Finished 00:00:00:00 0

16. Christina Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
17.  Ella Pickard Ilkley Cycles RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
18.  Harry Thornton Finished 00:00:00:00 0

18. Harry Thornton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Sally Asquith Finished 00:00:00:00 0

19. Sally Asquith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
20.  Lucy Milson Finished 00:00:00:00 0

20. Lucy Milson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Madison Rothwell Finished 00:00:00:00 0

21. Madison Rothwell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Carson Rothwell Finished 00:00:00:00 0

22. Carson Rothwell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

S/J/V/W

Position Name Club name Rider status Category Time Points
S/J/V/W - Results
1.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Binks Holme Valley Whls Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
3.  Robin Bradbury Aire Valley Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Ledger Norton Wheelers Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Rigby Norton Wheelers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Allen Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew Metcalfe Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Thomas Jolly Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
9.  Andrew Whitworth Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Peter Fielding-Smith Richardsons RT/Cube Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
11.  Mark Sadler Kirklees Cycling Academy Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  Myles Chandler Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Andy France Holme Valley Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Owen Mitton Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Ian O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
17.  Alistair Dunn Finished 00:00:00:00 0

17. Alistair Dunn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
18.  Darren Bibb Yorkshire Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
19.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Ivan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
21.  Tim Kershaw Finished 00:00:00:00 0

21. Tim Kershaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  David Jennaway Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
24.  Robert Wells Featherstone RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
26.  Simon Pateman Finished N/A 00:00:00:00 0

26. Simon Pateman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Andy Warren Finished Senior 00:00:00:00 0

27. Andy Warren -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
28.  Andrew Cook Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
29.  Owen Henriksen Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
30.  Paul Milsom Calder Clarion CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Matt Wild Finished 00:00:00:00 0

31. Matt Wild -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
32.  Jon Howard Wakefield Triathlon Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Ray McArthur Finished 00:00:00:00 0

33. Ray McArthur -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
34.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
36.  Chris Murray Finished 00:00:00:00 0

36. Chris Murray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
37.  Giles Bailey Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Kevin Hickie Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  David Senior Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Richard Starkie Finished 00:00:00:00 0

40. Richard Starkie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
41.  Mark Gill Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
42.  Joe Howard Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
43.  John Roche Finished N/A 00:00:00:00 0

43. John Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
44.  Rachael Mellor Holme Valley Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Richard Stansfield V.C. Bradford / Pennine cycles Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
46.  Shaun Walker Finished 00:00:00:00 0

46. Shaun Walker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
47.  John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
48.  Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Alex Theaker Finished 00:00:00:00 0

49. Alex Theaker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
50.  Phillip Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
51.  Peter Bradford Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
52.  Brian Crossley Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
53.  Nick Waggett Finished N/A 00:00:00:00 0

53. Nick Waggett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
54.  Christopher Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
55.  Robin Clough Finished 00:00:00:00 0

55. Robin Clough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
56.  Janine Pickard Ilkley Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
57.  Marie Jackson Finished 00:00:00:00 0

57. Marie Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
58.  Karl Speight Finished 00:00:00:00 0

58. Karl Speight -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
59.  Steven Cavell Condor RC (Calderdale) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
60.  L. Gandy Finished 00:00:00:00 0

60. L. Gandy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
61.  Neil Landmann Finished 00:00:00:00 0

61. Neil Landmann -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
62.  Dawn Hartley Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
63.  Dean Feetham Finished N/A 00:00:00:00 0

63. Dean Feetham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
64.  Chris Reid Finished 00:00:00:00 0

64. Chris Reid -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:00 Go-Cross None ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 10/10/10 – 11:00
Go-Cross, None
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:45 --- None ---
Entry: Online: (£1.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£1.00)
Sun 10/10/10 – 11:45
None
Under 8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:45 Go-Cross None ---
Entry:
Sun 10/10/10 – 11:45
Go-Cross, None
S/J/V/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:00 Go-Cross None ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 10/10/10 – 13:00
Go-Cross, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

129/EN/004/2010

Start Date:

Sun, 10th Oct 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Newsome High School, Castle Avenue, Huddersfield, HD4 6JN

View map

Results

Confirmed Results

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Leon Crossley Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Bull Kirklees Cycling Academy Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
4.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Benjamin McIntyre Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Ruby Pilling Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Grace Feetham Wakefield Triathlon Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Sarah Lloyd Finished 00:00:00:00 0

8. Sarah Lloyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Jacob Feetham Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Euan Cameron East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Joe Pilling Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Aidan Gandy Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  David Lewis North Midlands Youth Squad Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Felicity Gledhill Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Louis Gardiner Finished 00:00:00:00 0

14. Louis Gardiner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
15.  Tom Whitworth Finished 00:00:00:00 0

15. Tom Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
16.  Paul Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
17.  Thomas Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
18.  Adam Fortune Finished 00:00:00:00 0

18. Adam Fortune -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Chris Bullet Finished 00:00:00:00 0

19. Chris Bullet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
20.  Elliot Smith Finished 00:00:00:00 0

20. Elliot Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Olivia Bailey Finished 00:00:00:00 0

21. Olivia Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Sam Bywater Finished 00:00:00:00 0

22. Sam Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
23.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00

Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 - Results
1.  Marcus Hiley Finished 00:00:00:00 0

1. Marcus Hiley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Nathan Fortune Finished 00:00:00:00 0

2. Nathan Fortune -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Sheard Finished 00:00:00:00 0

3. Thomas Sheard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Ben Pickard Finished Under 12 00:00:00:00 0

4. Ben Pickard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Jamie Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Milly Yates Finished 00:00:00:00 0

6. Milly Yates -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
7.  McKenzie Clark Finished 00:00:00:00 0

7. McKenzie Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
8.  Louis Smith Finished 00:00:00:00 0

8. Louis Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Jake Oldfield Finished 00:00:00:00 0

9. Jake Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
10.  Hannah Whitworth Finished 00:00:00:00 0

10. Hannah Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
11.  Alexandra Bailey Finished 00:00:00:00 0

11. Alexandra Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
12.  Gabriel McNae Finished 00:00:00:00 0

12. Gabriel McNae -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
13.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Heather Green Finished 00:00:00:00 0

14. Heather Green -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
15.  Ruby Yates Finished 00:00:00:00 0

15. Ruby Yates -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
16.  Christina Bywater Finished 00:00:00:00 0

16. Christina Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
17.  Ella Pickard Ilkley Cycles RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
18.  Harry Thornton Finished 00:00:00:00 0

18. Harry Thornton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Sally Asquith Finished 00:00:00:00 0

19. Sally Asquith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
20.  Lucy Milson Finished 00:00:00:00 0

20. Lucy Milson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Madison Rothwell Finished 00:00:00:00 0

21. Madison Rothwell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Carson Rothwell Finished 00:00:00:00 0

22. Carson Rothwell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

S/J/V/W

Position Name Club name Rider status Category Time Points
S/J/V/W - Results
1.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Binks Holme Valley Whls Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
3.  Robin Bradbury Aire Valley Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Ledger Norton Wheelers Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Rigby Norton Wheelers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Allen Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew Metcalfe Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Thomas Jolly Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
9.  Andrew Whitworth Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Peter Fielding-Smith Richardsons RT/Cube Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
11.  Mark Sadler Kirklees Cycling Academy Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  Myles Chandler Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Andy France Holme Valley Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Owen Mitton Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Ian O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
17.  Alistair Dunn Finished 00:00:00:00 0

17. Alistair Dunn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
18.  Darren Bibb Yorkshire Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
19.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Ivan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
21.  Tim Kershaw Finished 00:00:00:00 0

21. Tim Kershaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  David Jennaway Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
24.  Robert Wells Featherstone RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
26.  Simon Pateman Finished N/A 00:00:00:00 0

26. Simon Pateman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Andy Warren Finished Senior 00:00:00:00 0

27. Andy Warren -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
28.  Andrew Cook Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
29.  Owen Henriksen Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
30.  Paul Milsom Calder Clarion CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Matt Wild Finished 00:00:00:00 0

31. Matt Wild -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
32.  Jon Howard Wakefield Triathlon Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Ray McArthur Finished 00:00:00:00 0

33. Ray McArthur -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
34.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
36.  Chris Murray Finished 00:00:00:00 0

36. Chris Murray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
37.  Giles Bailey Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Kevin Hickie Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  David Senior Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Richard Starkie Finished 00:00:00:00 0

40. Richard Starkie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
41.  Mark Gill Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
42.  Joe Howard Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
43.  John Roche Finished N/A 00:00:00:00 0

43. John Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
44.  Rachael Mellor Holme Valley Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Richard Stansfield V.C. Bradford / Pennine cycles Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
46.  Shaun Walker Finished 00:00:00:00 0

46. Shaun Walker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
47.  John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
48.  Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Alex Theaker Finished 00:00:00:00 0

49. Alex Theaker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
50.  Phillip Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
51.  Peter Bradford Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
52.  Brian Crossley Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
53.  Nick Waggett Finished N/A 00:00:00:00 0

53. Nick Waggett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
54.  Christopher Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
55.  Robin Clough Finished 00:00:00:00 0

55. Robin Clough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
56.  Janine Pickard Ilkley Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
57.  Marie Jackson Finished 00:00:00:00 0

57. Marie Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
58.  Karl Speight Finished 00:00:00:00 0

58. Karl Speight -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
59.  Steven Cavell Condor RC (Calderdale) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
60.  L. Gandy Finished 00:00:00:00 0

60. L. Gandy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
61.  Neil Landmann Finished 00:00:00:00 0

61. Neil Landmann -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
62.  Dawn Hartley Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
63.  Dean Feetham Finished N/A 00:00:00:00 0

63. Dean Feetham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
64.  Chris Reid Finished 00:00:00:00 0

64. Chris Reid -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:00 Go-Cross None ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 10/10/10 – 11:00
Go-Cross, None
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:45 --- None ---
Entry: Online: (£1.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£1.00)
Sun 10/10/10 – 11:45
None
Under 8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:45 Go-Cross None ---
Entry:
Sun 10/10/10 – 11:45
Go-Cross, None
S/J/V/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:00 Go-Cross None ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 10/10/10 – 13:00
Go-Cross, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk