ACT Track League 1

Track League , Manchester – Monday, 21 Jan 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

057/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 21st Jan 2008

Finish date:

Mon, 28th Apr 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m TimeTrial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m TimeTrial - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth 10 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 10 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Jeremy Rotherham Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jason Donnelly Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Yates Unknown 0

2. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Adam Yates Unknown N/A 0

3. Adam Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 - Youth 20 lap Paced Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 20 lap Paced Handicap Group 1 - Results
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 6 - Youth Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Devil Group 2 - Results
1.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  . . Holme Valley Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Simon Yates Unknown 0

1. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Adam Yates Unknown N/A 0

2. Adam Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Martin Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  Charlotte Crampton Unknown 0

1. Charlotte Crampton -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Senior 2000m Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior 2000m Team Pursuit - Results
1.  Charles Beech Chorlton Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  . . Holme Valley Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Roy Holmes Unknown 0

1. Roy Holmes -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jeremy Rotherham Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Roger Winstanley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Youth 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Charlotte Crampton Unknown 0

3. Charlotte Crampton -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  . . Holme Valley Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Leonard Woffindin Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Sarah Byrne Nottingham Outlaws BMX Club Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Roy Holmes Unknown 0

1. Roy Holmes -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Simon Yates Unknown 0

2. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Joseph Martin Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Stuart Percival Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Robert Crampton Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Martin Woffindin Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Adam Yates Unknown N/A 0

5. Adam Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 12 - Youth 9 lap Handicap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth 9 lap Handicap Points Group 1 - Results
1.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 14 - Senior 30 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 30 lap Points Group 1 - Results
1.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  . . Holme Valley Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 14 - Senior 50 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Group 2 - Results
1.  Simon Yates Unknown 0

1. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Adam Yates Unknown N/A 0

2. Adam Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. No racing 17/24/31 March due to World Track Champs. This league carries licence ranking points. Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m TimeTrial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 21/01/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:31
Event 3 - Youth 10 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 21/01/08 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:34
Event 5 - Youth 20 lap Paced Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:35
Event 6 - Youth Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:36
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:37
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:38
Regional C, MTB IA
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:40
Event 9 - Senior 2000m Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:41
Event 10 - Youth 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:42
Event 11 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:43
Event 11 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:44
Event 12 - Youth 9 lap Handicap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:44
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:45
Event 14 - Senior 30 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:46
Event 14 - Senior 50 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:47

Event Summary

Event Details

Event URN:

057/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 21st Jan 2008

Finish date:

Mon, 28th Apr 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m TimeTrial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m TimeTrial - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth 10 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 10 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Jeremy Rotherham Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jason Donnelly Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Yates Unknown 0

2. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Adam Yates Unknown N/A 0

3. Adam Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 - Youth 20 lap Paced Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 20 lap Paced Handicap Group 1 - Results
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 6 - Youth Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Devil Group 2 - Results
1.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  . . Holme Valley Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Simon Yates Unknown 0

1. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Adam Yates Unknown N/A 0

2. Adam Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Martin Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  Charlotte Crampton Unknown 0

1. Charlotte Crampton -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Senior 2000m Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior 2000m Team Pursuit - Results
1.  Charles Beech Chorlton Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  . . Holme Valley Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Roy Holmes Unknown 0

1. Roy Holmes -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jeremy Rotherham Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Roger Winstanley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Youth 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Charlotte Crampton Unknown 0

3. Charlotte Crampton -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  . . Holme Valley Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Leonard Woffindin Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Sarah Byrne Nottingham Outlaws BMX Club Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Roy Holmes Unknown 0

1. Roy Holmes -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Simon Yates Unknown 0

2. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Joseph Martin Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Stuart Percival Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Robert Crampton Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Martin Woffindin Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Adam Yates Unknown N/A 0

5. Adam Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 12 - Youth 9 lap Handicap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth 9 lap Handicap Points Group 1 - Results
1.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 14 - Senior 30 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 30 lap Points Group 1 - Results
1.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  . . Holme Valley Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 14 - Senior 50 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Group 2 - Results
1.  Simon Yates Unknown 0

1. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Adam Yates Unknown N/A 0

2. Adam Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. No racing 17/24/31 March due to World Track Champs. This league carries licence ranking points. Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m TimeTrial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 21/01/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:31
Event 3 - Youth 10 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 21/01/08 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:34
Event 5 - Youth 20 lap Paced Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:35
Event 6 - Youth Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:36
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:37
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:38
Regional C, MTB IA
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:40
Event 9 - Senior 2000m Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:41
Event 10 - Youth 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:42
Event 11 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:43
Event 11 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:44
Event 12 - Youth 9 lap Handicap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:44
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:45
Event 14 - Senior 30 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:46
Event 14 - Senior 50 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/01/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/01/08 – 19:47

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk