Icknield Cross / Central League Round 4

Cyclo-Cross , Luton – Sunday, 24 Oct 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

232834

Start Date:

Sun, 24th Oct 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Icknield High School, Riddy Lane, Luton, Bedfordshire, LU3 2AH

View map

Results

Confirmed Results

Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 - Results
1.  Sam Skeggs Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Angus Hudson Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Noah Tresham Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Louis Bibb Finished 00:00:00:00 0

5. Louis Bibb -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Zac Brindley Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Neve Skeggs Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Elizabeth Keating Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Zinzan Heap Team Milton Keynes Finished Youth 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Jonti Heap Team Milton Keynes Finished Youth 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Bailey Anderson Finished Youth 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
4.  Ray Morgan Icknield Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
6.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
7.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
8.  Lauren Randall Finished 00:00:00:00 0

8. Lauren Randall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished Junior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Gilzean Icknield Road Club Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin Bailey Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sen/Jun/Vet/Women - Results
1.  Greg Simcock Alpha Road Club Finished Senior 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Nicholas Jones Alpha Road Club Finished Senior 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Jared Spier Cycle Oxford CC Finished Senior 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Gavin Rumbles CC Luton Finished Veteran 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
5.  Luke Smith Whyte Bikes Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
7.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Konrad Manning Rapha Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
9.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Veteran 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
10.  Simon Cannings Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
12.  Alex Peeke Welwyn Wheelers CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  Mark Cook Finished Veteran 00:00:00:00 0

13. Mark Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
14.  Mateusz Dykiert Twickenham CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
15.  Andrew Murray Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Darren Smith Team Milton Keynes Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
17.  Matthew Jones Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  George Kirkin Twickenham CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
19.  Samuel Gilzean Icknield Road Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
20.  Benjamin Bailey Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
21.  Ian Broadlie Finished 00:00:00:00 0

21. Ian Broadlie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Neil Ellison Team Energy Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
24.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  William Shirley Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
26.  Simon Stockley Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
27.  Martin Brindley Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
28.  John Weller Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
29.  Geoff Reynolds Finished 00:00:00:00 0

29. Geoff Reynolds -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
30.  Damon Largent Shutt Ridley RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Chris Murphy Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Toby Wilson Finished 00:00:00:00 0

32. Toby Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
33.  David Skeggs Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
34.  Simon Hall Team Trident Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Paul Holmes Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Timothy Smith Team Trident Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
37.  Wiesia Kuczaj Twickenham CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Mark Beaver Team Trident Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  Katherine Dilks Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Sue Skeggs Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Caroline Hawley Finished 00:00:00:00 0

41. Caroline Hawley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
42.  Debbie Knott Cult Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran - Results
1.  Gavin Rumbles CC Luton Finished Veteran 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
2.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
3.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
4.  Konrad Manning Rapha Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
5.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Veteran 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Cannings Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Mark Cook Finished Veteran 00:00:00:00 4

7. Mark Cook -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Andrew Murray Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Darren Smith Team Milton Keynes Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
10.  Matthew Jones Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Wiesia Kuczaj Twickenham CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Katherine Dilks Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Sue Skeggs Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Caroline Hawley Finished 00:00:00:00 0

4. Caroline Hawley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Debbie Knott Cult Racing Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Under 10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:00 Category B None --- 10 mins
Entry: Postal: (£1.00), On Day: (£1.00)
Sun 24/10/10 – 11:00
Category B, None
10 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:15 Category B None --- 15 mins
Entry: Postal: (£1.00), On Day: (£1.00)
Sun 24/10/10 – 11:15
Category B, None
15 mins
Novice Short Cross Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:45 Category B None --- 30 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sun 24/10/10 – 11:45
Category B, None
30 mins
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:45 Category B Cyclo-Cross Category C --- 30 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Sun 24/10/10 – 11:45
Category B, Cyclo-Cross Category C
30 mins
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category C --- 01 hr
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Sun 24/10/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category C
01 hr
Sen/Jun/Vet/Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B --- 01 hr
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sun 24/10/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
01 hr
Veteran Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 24/10/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category C ---
Entry:
Sun 24/10/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category C

Event Summary

Event Details

Event URN:

232834

Start Date:

Sun, 24th Oct 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Icknield High School, Riddy Lane, Luton, Bedfordshire, LU3 2AH

View map

Results

Confirmed Results

Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 - Results
1.  Sam Skeggs Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Angus Hudson Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Noah Tresham Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Louis Bibb Finished 00:00:00:00 0

5. Louis Bibb -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Zac Brindley Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Neve Skeggs Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Elizabeth Keating Team Milton Keynes Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Zinzan Heap Team Milton Keynes Finished Youth 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Jonti Heap Team Milton Keynes Finished Youth 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Bailey Anderson Finished Youth 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
4.  Ray Morgan Icknield Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
6.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
7.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
8.  Lauren Randall Finished 00:00:00:00 0

8. Lauren Randall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished Junior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Gilzean Icknield Road Club Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin Bailey Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sen/Jun/Vet/Women - Results
1.  Greg Simcock Alpha Road Club Finished Senior 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Nicholas Jones Alpha Road Club Finished Senior 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Jared Spier Cycle Oxford CC Finished Senior 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Gavin Rumbles CC Luton Finished Veteran 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
5.  Luke Smith Whyte Bikes Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
7.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Konrad Manning Rapha Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
9.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Veteran 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
10.  Simon Cannings Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
12.  Alex Peeke Welwyn Wheelers CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  Mark Cook Finished Veteran 00:00:00:00 0

13. Mark Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
14.  Mateusz Dykiert Twickenham CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
15.  Andrew Murray Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Darren Smith Team Milton Keynes Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
17.  Matthew Jones Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  George Kirkin Twickenham CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
19.  Samuel Gilzean Icknield Road Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
20.  Benjamin Bailey Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
21.  Ian Broadlie Finished 00:00:00:00 0

21. Ian Broadlie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Neil Ellison Team Energy Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
24.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  William Shirley Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
26.  Simon Stockley Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
27.  Martin Brindley Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
28.  John Weller Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
29.  Geoff Reynolds Finished 00:00:00:00 0

29. Geoff Reynolds -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
30.  Damon Largent Shutt Ridley RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Chris Murphy Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Toby Wilson Finished 00:00:00:00 0

32. Toby Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
33.  David Skeggs Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
34.  Simon Hall Team Trident Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Paul Holmes Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Timothy Smith Team Trident Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
37.  Wiesia Kuczaj Twickenham CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Mark Beaver Team Trident Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  Katherine Dilks Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Sue Skeggs Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Caroline Hawley Finished 00:00:00:00 0

41. Caroline Hawley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
42.  Debbie Knott Cult Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran - Results
1.  Gavin Rumbles CC Luton Finished Veteran 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
2.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
3.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
4.  Konrad Manning Rapha Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
5.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Veteran 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Cannings Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Mark Cook Finished Veteran 00:00:00:00 4

7. Mark Cook -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Andrew Murray Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Darren Smith Team Milton Keynes Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
10.  Matthew Jones Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Wiesia Kuczaj Twickenham CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Katherine Dilks Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Sue Skeggs Team Milton Keynes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Caroline Hawley Finished 00:00:00:00 0

4. Caroline Hawley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Debbie Knott Cult Racing Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Under 10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:00 Category B None --- 10 mins
Entry: Postal: (£1.00), On Day: (£1.00)
Sun 24/10/10 – 11:00
Category B, None
10 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:15 Category B None --- 15 mins
Entry: Postal: (£1.00), On Day: (£1.00)
Sun 24/10/10 – 11:15
Category B, None
15 mins
Novice Short Cross Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:45 Category B None --- 30 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sun 24/10/10 – 11:45
Category B, None
30 mins
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:45 Category B Cyclo-Cross Category C --- 30 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Sun 24/10/10 – 11:45
Category B, Cyclo-Cross Category C
30 mins
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category C --- 01 hr
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Sun 24/10/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category C
01 hr
Sen/Jun/Vet/Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B --- 01 hr
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sun 24/10/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
01 hr
Veteran Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 24/10/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category C ---
Entry:
Sun 24/10/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category C

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk