National Trophy Series Round 5

Cyclo-Cross , Bradford – Sunday, 12 Dec 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

232744

Start Date:

Sun, 12th Dec 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Peel Park, Bolton Road, Bradford, West Yorkshire, BD3 0ND

View map

Results

Confirmed Results

Veteran 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-49 Trophy - Results
1.  Darren Atkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:39:02:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:39:02:00
2.  Chris Young Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:39:24:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:39:24:00
3.  Matt Denby www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:39:45:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:39:45:00
4.  Philip Roach Coventry Road Club Finished Veteran 00:40:19:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:19:00
5.  Gary Lingard Cycling Club Hackney Finished Veteran 00:40:47:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:47:00
6.  Dan Cook Carnac-Planet X Finished N/A 00:41:12:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:41:12:00
7.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:41:16:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:16:00
8.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:41:38:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:38:00
9.  Keith Sheridan Corinium Cycling Club Finished Veteran 00:41:43:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:43:00
10.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:41:48:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:48:00
11.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:43:22:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:22:00
12.  Jonathan Marshall Belper BC Finished Veteran 00:43:29:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:29:00
13.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:43:41:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:41:00
14.  Graham Clark Time RT Finished Veteran 00:44:07:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:07:00
15.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:44:33:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:33:00
16.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 00:44:33:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:33:00
17.  Richard Binks Holme Valley Whls Finished Veteran 00:44:38:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:38:00
18.  Darrell Bradbury Norton Wheelers Finished Veteran 00:44:39:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:39:00
19.  John Mein Derwentside CC Finished Veteran 00:44:42:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:42:00
20.  Stephen Barnes Seacroft Wheelers Finished N/A 00:45:03:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:03:00
21.  David Perry Go Sports Spex RT Finished Veteran 00:45:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:24:00
22.  John Hick Finished N/A 00:45:30:00 0

22. John Hick -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:30:00
23.  Matthew Enticknap Malton Wheelers Road Club Finished Veteran 00:45:35:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:35:00
24.  Kenny Johnson Science In Sport.com Finished Veteran 00:45:38:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:38:00
25.  Alan Dorrington Finished N/A 00:45:56:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:56:00
26.  Brian Tear Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:45:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:59:00
27.  Christopher Green Matlock CC Finished Veteran 00:46:17:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:17:00
28.  Sean Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Veteran 00:46:23:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:23:00
29.  Stephen Brazier MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:47:06:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:06:00
30.  Ian Chapman Moonglu CC Finished Veteran 00:47:22:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:22:00
31.  Darren Bibb Yorkshire Velo Finished Veteran 00:47:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:30:00
32.  Anthony Goldstraw Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:35:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:35:00
33.  Jason Hawkins Coventry Road Club Finished Veteran 00:47:36:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:36:00
34.  Charles Warren Finished Veteran 00:48:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:10:00
35.  Simon Pickard Finished Veteran 00:49:12:00 0

35. Simon Pickard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:12:00
36.  Lee Edmonds Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  Julian Ronald Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
38.  Steven Smales Boneshakers Race Team Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
39.  Andy Smith Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  David Headon Horwich CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
41.  Peter Bromwich West Midlands Cyclo Cross Leag... Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
42.  Martin Worner Teesdale CRC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
43.  Graham Piccavey Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
44.  Kevin Barker Ciclos Uno Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
45.  Simon Whitham Finished Veteran 00:00:00:00 0

45. Simon Whitham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
46.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
47.  Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
48.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
49.  Stephen Sears Sowerby Brothers CRT Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Veteran 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 50+ Trophy - Results
1.  Steven Davies Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:41:13:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:13:00
2.  Ian Wright Raleigh Racing Team Finished Veteran 00:41:32:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:32:00
3.  Malcolm Cross Hargroves-Montezuma's Finished Veteran 00:42:37:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:37:00
4.  Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Veteran 00:42:44:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:44:00
5.  Dave McMullen Evans Cycles Race Team Finished Veteran 00:42:52:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:52:00
6.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 00:42:52:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:52:00
7.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Veteran 00:43:26:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:26:00
8.  Michael Rowson Finished N/A 00:43:57:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:57:00
9.  Martin Eadon Hargroves-Montezuma's Finished Veteran 00:44:06:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:06:00
10.  Michael Davies Lichfield City CC Finished Veteran 00:44:11:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:11:00
11.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Veteran 00:44:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:30:00
12.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:45:27:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:27:00
13.  Steve Wilson MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:46:22:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:22:00
14.  David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:22:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:22:00
15.  Duncan Stuart Keswick Bikes - KMB Finished N/A 00:47:54:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:54:00
16.  Alistair Dow TheBicycleWorks Finished Veteran 00:48:09:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:09:00
17.  Andy Jones Wolverhampton Whls Finished Veteran 00:48:12:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:12:00
18.  Philip Buick Thetford MTB Racing Finished Veteran 00:48:14:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:14:00
19.  Michael Perrin Ashfield RC Finished Veteran 00:48:52:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:52:00
20.  Michael Speirs Horwich CC Finished Veteran 00:49:13:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:13:00
21.  Peter Mooney Raleigh GAC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
22.  Clifford Featherstone **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  Philip Jones Crosstrax Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Junior Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Trophy - Results
1.  Alistair Slater Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:39:50:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:50:00
2.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:40:26:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:26:00
3.  Hugo Robinson XRT - Elmy Cycles Finished Junior 00:41:30:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:30:00
4.  Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:41:52:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:52:00
5.  Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:42:13:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:13:00
6.  Adam Martin Blackhawk Bikes Finished Junior 00:42:22:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:22:00
7.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:42:29:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:29:00
8.  Matthew Adair Finished 00:43:15:00 0

8. Matthew Adair -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:15:00
9.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished Junior 00:43:27:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:27:00
10.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:43:48:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:48:00
11.  Alexander Welburn VCUK Finished Junior 00:43:49:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:49:00
12.  William Worrall Towy Riders Finished Junior 00:43:56:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:56:00
13.  Luke Cowley Swindon RC Finished Junior 00:44:51:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:51:00
14.  Hugo Humphreys Mosquito Bikes Finished N/A 00:44:53:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:53:00
15.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Finished Junior 00:44:58:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:58:00
16.  Matthew Sumpton CNP - Orbea Finished Junior 00:45:27:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:00
17.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:45:27:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:00
18.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:46:17:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:17:00
19.  Grant Ferguson dooleys cycles Finished Junior 00:47:16:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:16:00
20.  Robert Scanlon Finished 00:48:06:00 0

20. Robert Scanlon -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:06:00
21.  Jacob James Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Stuart McCluskey Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
23.  Ross Green Stewartry Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Thomas Jolly Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
25.  Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
26.  Scott Lindsay Innerleithen Cycle Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
27.  Joseph Home K Home International Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Trophy - Results
1.  Victoria Wilkinson Finished Senior 00:39:11:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:39:11:00
2.  Hannah Payton Stourbridge CC Finished Junior 00:39:34:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:34:00
3.  Isla Rowntree Stourbridge CC Finished Veteran 00:40:10:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:10:00
4.  Genevieve Whitson Swindon RC Finished 00:40:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:40:30:00
5.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Finished Junior 00:41:05:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:05:00
6.  Louise Heywood-Mahé Team Mule Bar Finished Senior 00:41:17:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:17:00
7.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished Senior 00:41:48:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:48:00
8.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished Junior 00:42:05:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:05:00
9.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:43:06:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:06:00
10.  Ruby Miller Forza Cycles Racing Team Finished Senior 00:43:28:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:28:00
11.  Claire Smith Swindon RC Finished Veteran 00:43:33:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:33:00
12.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Senior 00:43:35:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:35:00
13.  Katy Winton Glentress Riders Finished Junior 00:44:53:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:53:00
14.  Lauren Creamer Wolverhampton Whls Finished Senior 00:45:57:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:57:00
15.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Junior 00:46:22:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:22:00
16.  Nikola Matthews Pedalsport Cycling Club Finished Senior 00:46:41:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:41:00
17.  Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
18.  Rachael Mellor Holme Valley Whls Finished N/A --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Rebecca Keogh Solihull CC Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
20.  Hilary Bloor Crosstrax Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin Wait City RC (Hull) Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Jacob Feetham Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Bailey Waters Plan B Racing Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Christian Worner Teesdale CRC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Euan Cameron East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Joe Pilling Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
16.  Jake Oldfield Finished 00:00:00:00 0

16. Jake Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
17.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
18.  Isabelle Boon Belper BC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
19.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
20.  Matthew Taylor Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Ffyona Booker Finished 00:00:00:00 0

21. Ffyona Booker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
23.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
24.  Katie Allen Stirling Bike Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
25.  Felicity Gledhill Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
26.  Christian Boon Belper BC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
27.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
28.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
29.  Adam Fortune Finished 00:00:00:00 0

29. Adam Fortune -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
30.  Paul Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
31.  Tom Whitworth Finished 00:00:00:00 0

31. Tom Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
32.  J. Ince Finished 00:00:00:00 0

32. J. Ince -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
33.  Marcus Hiley Finished 00:00:00:00 0

33. Marcus Hiley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
34.  Thomas Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
35.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
36.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
37.  Nathan Fortune Finished 00:00:00:00 0

37. Nathan Fortune -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
38.  Jamie Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
39.  Taylor Nunn Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
40.  Sally Asquith Finished 00:00:00:00 0

40. Sally Asquith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
41.  Jefferson Tear Finished 00:00:00:00 0

41. Jefferson Tear -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys - Results
1.  Arthur Green Matlock CC Finished Youth 00:32:40:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:40:00
2.  Jake Poole Cyclesport/Pygott & Crone Finished Youth 00:34:04:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:04:00
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:34:20:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:20:00
4.  Thomas Craig Team Scott UK Finished Youth 00:34:44:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:44:00
5.  Tomas Franklin Hargroves-Montezuma's Finished Youth 00:35:26:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:26:00
6.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished Youth 00:35:34:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:34:00
7.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished Youth 00:36:18:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:18:00
8.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished Youth 00:37:10:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:10:00
9.  Gregg Booker Matlock CC Finished Youth 00:37:29:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:29:00
10.  William Gascoyne Heanor Clarion CC Finished Youth 00:37:36:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:36:00
11.  Stuart Balfour Peebles CC Finished N/A 00:37:53:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:53:00
12.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished Youth 00:40:01:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:01:00
13.  Joshua Waters Plan B Racing Finished Youth 00:41:50:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:50:00
14.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished Youth 00:41:55:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:55:00
15.  Miles Worner Teesdale CRC Finished Youth 00:42:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:30:00
16.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:42:36:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:36:00
17.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 00:44:19:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:19:00
18.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Ben Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls - Results
1.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished Youth 00:26:29:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:26:29:00
2.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished Youth 00:26:49:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:26:49:00
3.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:27:20:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:20:00
4.  Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 00:27:46:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:46:00
5.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:29:14:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:14:00
6.  Ruby Pilling Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:33:34:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:34:00
7.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:35:10:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:10:00
8.  Megan Lewis VC Jubilee Finished Youth 00:35:46:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:46:00
9.  Erika Allen Stirling Bike Club Finished Youth 00:36:01:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:01:00

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys - Results
1.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:29:10:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:10:00
2.  Christopher Lawless VCUK Finished Youth 00:29:27:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:27:00
3.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished Youth 00:29:58:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:58:00
4.  Harry Franklin Hargroves-Montezuma's Finished Youth 00:30:12:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:12:00
5.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 00:30:32:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:32:00
6.  Matthew Hargroves Hargroves-Montezuma's Finished Youth 00:30:44:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:44:00
7.  Joe Kirkham VC Long Eaton Finished Youth 00:31:30:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:30:00
8.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished Youth 00:31:35:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:35:00
9.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished Youth 00:31:43:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:43:00
10.  Danny Fox Solihull CC Finished Youth 00:31:57:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:57:00
11.  Joshua Parkin VC Londres Finished Youth 00:32:04:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:04:00
12.  Iain Paton Square Wheels Cycles Finished Youth 00:32:05:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:05:00
13.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:32:07:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:07:00
14.  Ross Wilcox Innerleithen Cycle Club Finished Youth 00:32:13:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:13:00
15.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:32:23:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:23:00
16.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished Youth 00:32:32:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:32:00
17.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished Youth 00:32:36:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:36:00
18.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 00:32:55:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:55:00
19.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished Youth 00:33:03:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:03:00
20.  Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Youth 00:33:19:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:19:00
21.  Cameron Balfour Peebles CC Finished Youth 00:33:38:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:38:00
22.  Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 00:33:50:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:50:00
23.  Joe Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:34:01:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:01:00
24.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Youth 00:34:06:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:06:00
25.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:34:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:24:00
26.  Jack King Langdale Lightweights Finished Youth 00:34:31:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:31:00
27.  Harvey Lowe Hargroves-Montezuma's Finished Youth 00:35:56:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:56:00
28.  Craig Owen Peebles CC Finished Youth 00:36:37:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:37:00
29.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 00:37:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:10:00
30.  Hamish Carrick Kelso Wheelers Finished Youth 00:37:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:17:000
31.  Calum Foster Finished Youth 00:37:31:00 0

31. Calum Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:31:00

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls - Results
1.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Youth 00:35:25:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:25:00
2.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Youth 00:36:23:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:23:00
3.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:37:53:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:53:00
4.  Zoe Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:38:11:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:11:00
5.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Youth 00:38:38:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:38:00
6.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished Youth 00:39:17:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:17:00
7.  Imogen Buick Thetford MTB Racing Finished Youth 00:40:23:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:23:00
8.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished Youth 00:41:10:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:10:00
9.  Louise Borthwick Finished Youth 00:41:39:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:39:00
10.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:41:51:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:51:00
11.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:42:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:10:00
12.  Ana Gill Heanor Clarion CC Finished N/A 00:43:47:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:47:00
13.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished Youth 00:45:39:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:39:00

Senior/U23 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior/U23 Trophy - Results
1.  Ian Field Hargroves-Montezuma's Finished Senior 01:02:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:35:000
2.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 01:02:51:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:51:000
3.  Jody Crawforth Hargroves-Montezuma's Finished Senior 01:04:47:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:47:000
4.  Robert Jebb Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:04:53:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:53:000
5.  David van der Poel Finished 01:05:08:00 0

5. David van der Poel -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:08:00
6.  Nicholas Craig Team Scott UK Finished Senior 01:05:59:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:59:00
7.  Lewis Craven Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 01:06:49:00 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:49:00
8.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:07:26:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:26:00
9.  Kris Lapere Finished 01:08:16:00 0

9. Kris Lapere -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:16:00
10.  Robin Seymour Finished 01:08:32:00 0

10. Robin Seymour -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:32:00
11.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Senior 01:08:53:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:53:00
12.  Kenta Gallagher Team Scott UK Finished Senior 01:09:05:00 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:05:00
13.  Peter Middlehurst MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 01:09:14:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:14:00
14.  Ben Eedy South Pennine RC Finished Senior 01:09:26:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:26:00
15.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:09:34:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:34:00
16.  Ben Roach Cult Racing Finished Senior 01:09:45:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:45:00
17.  Steven Ward MTS Cycle Sport Finished Senior 01:09:54:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:54:00
18.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Finished Senior 01:10:04:00 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:04:00
19.  Luke Gray Hargroves-Montezuma's Finished N/A 01:10:11:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:11:00
20.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 01:10:38:00 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:38:00
21.  Jamie Newall Alpha Road Club Finished Senior 01:10:49:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:49:00
22.  Crispin Doyle Swindon RC Finished Senior 01:10:57:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:57:00
23.  Tom Last Team IG - Sigma Sport Finished Senior 01:11:47:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:47:00
24.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
25.  Keith Murray Hope Factory Racing Finished Senior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
26.  Thomas Payton Cult Racing Finished Senior 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
27.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
28.  James Thompson Boneshakers Race Team Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
29.  Steven James 100% ME Finished Senior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
30.  Tony Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
31.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Richard Wilkinson Probikekit.com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
33.  Lee Westwood Born To Bike Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
34.  Andrew Nichols Cambridge University CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
35.  Andrew Hargroves Hargroves-Montezuma's Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Gavin Hardwicke Ashfield RC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
37.  Robert McCarthy VC Meudon Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
38.  Simon Maudsley Crosstrax Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
39.  Malcolm Lewis **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
40.  James Duguid Team IG - Sigma Sport Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
41.  Gareth Whittall Beauvale CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
42.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
43.  Robert Wimble www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
44.  Edward Sneddon Team IG - Sigma Sport Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
46.  Kyle Burleigh Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
47.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
48.  Lawrence Frost Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
49.  Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
50.  Oliver Webster Crosstrax Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
51.  Anthony Morris Evans Cycles Race Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
52.  Gregory May Finished 00:00:00:00 0

52. Gregory May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Closing date 22 November 2010. Under 12s entry on the day only

The Races

Veteran 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Veteran 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 10:31 Category A Cyclo-Cross Category B --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 10:31
Category A, Cyclo-Cross Category B
40 mins
Junior Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 11:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 11:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 11:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 11:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 12:30 Category C None --- 15 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 12:30
Category C, None
15 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 12/12/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 12/12/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.50)
Sun 12/12/10 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 12/12/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Senior/U23 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 14:30 Premier Cyclo-Cross Premier --- 01 hr
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 14:30
Premier, Cyclo-Cross Premier
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

232744

Start Date:

Sun, 12th Dec 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Peel Park, Bolton Road, Bradford, West Yorkshire, BD3 0ND

View map

Results

Confirmed Results

Veteran 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-49 Trophy - Results
1.  Darren Atkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:39:02:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:39:02:00
2.  Chris Young Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:39:24:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:39:24:00
3.  Matt Denby www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:39:45:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:39:45:00
4.  Philip Roach Coventry Road Club Finished Veteran 00:40:19:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:19:00
5.  Gary Lingard Cycling Club Hackney Finished Veteran 00:40:47:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:47:00
6.  Dan Cook Carnac-Planet X Finished N/A 00:41:12:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:41:12:00
7.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:41:16:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:16:00
8.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:41:38:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:38:00
9.  Keith Sheridan Corinium Cycling Club Finished Veteran 00:41:43:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:43:00
10.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:41:48:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:48:00
11.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:43:22:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:22:00
12.  Jonathan Marshall Belper BC Finished Veteran 00:43:29:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:29:00
13.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:43:41:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:41:00
14.  Graham Clark Time RT Finished Veteran 00:44:07:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:07:00
15.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:44:33:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:33:00
16.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 00:44:33:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:33:00
17.  Richard Binks Holme Valley Whls Finished Veteran 00:44:38:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:38:00
18.  Darrell Bradbury Norton Wheelers Finished Veteran 00:44:39:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:39:00
19.  John Mein Derwentside CC Finished Veteran 00:44:42:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:42:00
20.  Stephen Barnes Seacroft Wheelers Finished N/A 00:45:03:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:03:00
21.  David Perry Go Sports Spex RT Finished Veteran 00:45:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:24:00
22.  John Hick Finished N/A 00:45:30:00 0

22. John Hick -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:30:00
23.  Matthew Enticknap Malton Wheelers Road Club Finished Veteran 00:45:35:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:35:00
24.  Kenny Johnson Science In Sport.com Finished Veteran 00:45:38:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:38:00
25.  Alan Dorrington Finished N/A 00:45:56:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:56:00
26.  Brian Tear Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:45:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:59:00
27.  Christopher Green Matlock CC Finished Veteran 00:46:17:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:17:00
28.  Sean Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Veteran 00:46:23:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:23:00
29.  Stephen Brazier MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:47:06:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:06:00
30.  Ian Chapman Moonglu CC Finished Veteran 00:47:22:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:22:00
31.  Darren Bibb Yorkshire Velo Finished Veteran 00:47:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:30:00
32.  Anthony Goldstraw Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:35:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:35:00
33.  Jason Hawkins Coventry Road Club Finished Veteran 00:47:36:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:36:00
34.  Charles Warren Finished Veteran 00:48:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:10:00
35.  Simon Pickard Finished Veteran 00:49:12:00 0

35. Simon Pickard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:12:00
36.  Lee Edmonds Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  Julian Ronald Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
38.  Steven Smales Boneshakers Race Team Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
39.  Andy Smith Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  David Headon Horwich CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
41.  Peter Bromwich West Midlands Cyclo Cross Leag... Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
42.  Martin Worner Teesdale CRC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
43.  Graham Piccavey Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
44.  Kevin Barker Ciclos Uno Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
45.  Simon Whitham Finished Veteran 00:00:00:00 0

45. Simon Whitham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
46.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
47.  Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
48.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
49.  Stephen Sears Sowerby Brothers CRT Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Veteran 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 50+ Trophy - Results
1.  Steven Davies Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:41:13:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:13:00
2.  Ian Wright Raleigh Racing Team Finished Veteran 00:41:32:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:32:00
3.  Malcolm Cross Hargroves-Montezuma's Finished Veteran 00:42:37:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:37:00
4.  Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Veteran 00:42:44:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:44:00
5.  Dave McMullen Evans Cycles Race Team Finished Veteran 00:42:52:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:52:00
6.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 00:42:52:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:52:00
7.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Veteran 00:43:26:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:26:00
8.  Michael Rowson Finished N/A 00:43:57:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:57:00
9.  Martin Eadon Hargroves-Montezuma's Finished Veteran 00:44:06:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:06:00
10.  Michael Davies Lichfield City CC Finished Veteran 00:44:11:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:11:00
11.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Veteran 00:44:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:30:00
12.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:45:27:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:27:00
13.  Steve Wilson MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:46:22:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:22:00
14.  David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:22:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:22:00
15.  Duncan Stuart Keswick Bikes - KMB Finished N/A 00:47:54:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:54:00
16.  Alistair Dow TheBicycleWorks Finished Veteran 00:48:09:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:09:00
17.  Andy Jones Wolverhampton Whls Finished Veteran 00:48:12:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:12:00
18.  Philip Buick Thetford MTB Racing Finished Veteran 00:48:14:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:14:00
19.  Michael Perrin Ashfield RC Finished Veteran 00:48:52:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:52:00
20.  Michael Speirs Horwich CC Finished Veteran 00:49:13:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:13:00
21.  Peter Mooney Raleigh GAC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
22.  Clifford Featherstone **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  Philip Jones Crosstrax Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Junior Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Trophy - Results
1.  Alistair Slater Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:39:50:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:50:00
2.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:40:26:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:26:00
3.  Hugo Robinson XRT - Elmy Cycles Finished Junior 00:41:30:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:30:00
4.  Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:41:52:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:52:00
5.  Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:42:13:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:13:00
6.  Adam Martin Blackhawk Bikes Finished Junior 00:42:22:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:22:00
7.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:42:29:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:29:00
8.  Matthew Adair Finished 00:43:15:00 0

8. Matthew Adair -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:15:00
9.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished Junior 00:43:27:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:27:00
10.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:43:48:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:48:00
11.  Alexander Welburn VCUK Finished Junior 00:43:49:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:49:00
12.  William Worrall Towy Riders Finished Junior 00:43:56:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:56:00
13.  Luke Cowley Swindon RC Finished Junior 00:44:51:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:51:00
14.  Hugo Humphreys Mosquito Bikes Finished N/A 00:44:53:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:53:00
15.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Finished Junior 00:44:58:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:58:00
16.  Matthew Sumpton CNP - Orbea Finished Junior 00:45:27:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:00
17.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:45:27:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:00
18.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:46:17:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:17:00
19.  Grant Ferguson dooleys cycles Finished Junior 00:47:16:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:16:00
20.  Robert Scanlon Finished 00:48:06:00 0

20. Robert Scanlon -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:06:00
21.  Jacob James Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Stuart McCluskey Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
23.  Ross Green Stewartry Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Thomas Jolly Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
25.  Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
26.  Scott Lindsay Innerleithen Cycle Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
27.  Joseph Home K Home International Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Trophy - Results
1.  Victoria Wilkinson Finished Senior 00:39:11:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:39:11:00
2.  Hannah Payton Stourbridge CC Finished Junior 00:39:34:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:34:00
3.  Isla Rowntree Stourbridge CC Finished Veteran 00:40:10:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:10:00
4.  Genevieve Whitson Swindon RC Finished 00:40:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:40:30:00
5.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Finished Junior 00:41:05:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:05:00
6.  Louise Heywood-Mahé Team Mule Bar Finished Senior 00:41:17:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:17:00
7.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished Senior 00:41:48:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:48:00
8.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished Junior 00:42:05:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:05:00
9.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:43:06:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:06:00
10.  Ruby Miller Forza Cycles Racing Team Finished Senior 00:43:28:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:28:00
11.  Claire Smith Swindon RC Finished Veteran 00:43:33:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:33:00
12.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Senior 00:43:35:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:35:00
13.  Katy Winton Glentress Riders Finished Junior 00:44:53:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:53:00
14.  Lauren Creamer Wolverhampton Whls Finished Senior 00:45:57:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:57:00
15.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Junior 00:46:22:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:22:00
16.  Nikola Matthews Pedalsport Cycling Club Finished Senior 00:46:41:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:41:00
17.  Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
18.  Rachael Mellor Holme Valley Whls Finished N/A --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Rebecca Keogh Solihull CC Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
20.  Hilary Bloor Crosstrax Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin Wait City RC (Hull) Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Jacob Feetham Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Bailey Waters Plan B Racing Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Christian Worner Teesdale CRC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Euan Cameron East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Joe Pilling Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
16.  Jake Oldfield Finished 00:00:00:00 0

16. Jake Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
17.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
18.  Isabelle Boon Belper BC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
19.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
20.  Matthew Taylor Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Ffyona Booker Finished 00:00:00:00 0

21. Ffyona Booker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
23.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
24.  Katie Allen Stirling Bike Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
25.  Felicity Gledhill Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
26.  Christian Boon Belper BC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
27.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
28.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
29.  Adam Fortune Finished 00:00:00:00 0

29. Adam Fortune -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
30.  Paul Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
31.  Tom Whitworth Finished 00:00:00:00 0

31. Tom Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
32.  J. Ince Finished 00:00:00:00 0

32. J. Ince -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
33.  Marcus Hiley Finished 00:00:00:00 0

33. Marcus Hiley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
34.  Thomas Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
35.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
36.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
37.  Nathan Fortune Finished 00:00:00:00 0

37. Nathan Fortune -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
38.  Jamie Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
39.  Taylor Nunn Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
40.  Sally Asquith Finished 00:00:00:00 0

40. Sally Asquith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
41.  Jefferson Tear Finished 00:00:00:00 0

41. Jefferson Tear -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys - Results
1.  Arthur Green Matlock CC Finished Youth 00:32:40:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:40:00
2.  Jake Poole Cyclesport/Pygott & Crone Finished Youth 00:34:04:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:04:00
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:34:20:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:20:00
4.  Thomas Craig Team Scott UK Finished Youth 00:34:44:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:44:00
5.  Tomas Franklin Hargroves-Montezuma's Finished Youth 00:35:26:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:26:00
6.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished Youth 00:35:34:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:34:00
7.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished Youth 00:36:18:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:18:00
8.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished Youth 00:37:10:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:10:00
9.  Gregg Booker Matlock CC Finished Youth 00:37:29:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:29:00
10.  William Gascoyne Heanor Clarion CC Finished Youth 00:37:36:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:36:00
11.  Stuart Balfour Peebles CC Finished N/A 00:37:53:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:53:00
12.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished Youth 00:40:01:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:01:00
13.  Joshua Waters Plan B Racing Finished Youth 00:41:50:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:50:00
14.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished Youth 00:41:55:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:55:00
15.  Miles Worner Teesdale CRC Finished Youth 00:42:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:30:00
16.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:42:36:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:36:00
17.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 00:44:19:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:19:00
18.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Ben Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls - Results
1.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished Youth 00:26:29:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:26:29:00
2.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished Youth 00:26:49:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:26:49:00
3.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:27:20:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:20:00
4.  Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 00:27:46:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:46:00
5.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:29:14:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:14:00
6.  Ruby Pilling Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:33:34:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:34:00
7.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:35:10:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:10:00
8.  Megan Lewis VC Jubilee Finished Youth 00:35:46:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:46:00
9.  Erika Allen Stirling Bike Club Finished Youth 00:36:01:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:01:00

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys - Results
1.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:29:10:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:10:00
2.  Christopher Lawless VCUK Finished Youth 00:29:27:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:27:00
3.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished Youth 00:29:58:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:58:00
4.  Harry Franklin Hargroves-Montezuma's Finished Youth 00:30:12:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:12:00
5.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 00:30:32:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:32:00
6.  Matthew Hargroves Hargroves-Montezuma's Finished Youth 00:30:44:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:44:00
7.  Joe Kirkham VC Long Eaton Finished Youth 00:31:30:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:30:00
8.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished Youth 00:31:35:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:35:00
9.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished Youth 00:31:43:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:43:00
10.  Danny Fox Solihull CC Finished Youth 00:31:57:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:57:00
11.  Joshua Parkin VC Londres Finished Youth 00:32:04:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:04:00
12.  Iain Paton Square Wheels Cycles Finished Youth 00:32:05:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:05:00
13.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:32:07:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:07:00
14.  Ross Wilcox Innerleithen Cycle Club Finished Youth 00:32:13:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:13:00
15.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:32:23:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:23:00
16.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished Youth 00:32:32:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:32:00
17.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished Youth 00:32:36:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:36:00
18.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 00:32:55:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:55:00
19.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished Youth 00:33:03:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:03:00
20.  Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Youth 00:33:19:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:19:00
21.  Cameron Balfour Peebles CC Finished Youth 00:33:38:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:38:00
22.  Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 00:33:50:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:50:00
23.  Joe Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:34:01:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:01:00
24.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Youth 00:34:06:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:06:00
25.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:34:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:24:00
26.  Jack King Langdale Lightweights Finished Youth 00:34:31:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:31:00
27.  Harvey Lowe Hargroves-Montezuma's Finished Youth 00:35:56:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:56:00
28.  Craig Owen Peebles CC Finished Youth 00:36:37:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:37:00
29.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 00:37:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:10:00
30.  Hamish Carrick Kelso Wheelers Finished Youth 00:37:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:17:000
31.  Calum Foster Finished Youth 00:37:31:00 0

31. Calum Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:31:00

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls - Results
1.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Youth 00:35:25:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:25:00
2.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Youth 00:36:23:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:23:00
3.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:37:53:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:53:00
4.  Zoe Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:38:11:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:11:00
5.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Youth 00:38:38:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:38:00
6.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished Youth 00:39:17:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:17:00
7.  Imogen Buick Thetford MTB Racing Finished Youth 00:40:23:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:23:00
8.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished Youth 00:41:10:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:10:00
9.  Louise Borthwick Finished Youth 00:41:39:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:39:00
10.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:41:51:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:51:00
11.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:42:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:10:00
12.  Ana Gill Heanor Clarion CC Finished N/A 00:43:47:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:47:00
13.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished Youth 00:45:39:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:39:00

Senior/U23 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior/U23 Trophy - Results
1.  Ian Field Hargroves-Montezuma's Finished Senior 01:02:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:35:000
2.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 01:02:51:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:51:000
3.  Jody Crawforth Hargroves-Montezuma's Finished Senior 01:04:47:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:47:000
4.  Robert Jebb Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:04:53:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:53:000
5.  David van der Poel Finished 01:05:08:00 0

5. David van der Poel -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:08:00
6.  Nicholas Craig Team Scott UK Finished Senior 01:05:59:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:59:00
7.  Lewis Craven Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 01:06:49:00 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:49:00
8.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:07:26:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:26:00
9.  Kris Lapere Finished 01:08:16:00 0

9. Kris Lapere -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:16:00
10.  Robin Seymour Finished 01:08:32:00 0

10. Robin Seymour -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:32:00
11.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Senior 01:08:53:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:53:00
12.  Kenta Gallagher Team Scott UK Finished Senior 01:09:05:00 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:05:00
13.  Peter Middlehurst MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 01:09:14:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:14:00
14.  Ben Eedy South Pennine RC Finished Senior 01:09:26:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:26:00
15.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:09:34:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:34:00
16.  Ben Roach Cult Racing Finished Senior 01:09:45:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:45:00
17.  Steven Ward MTS Cycle Sport Finished Senior 01:09:54:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:54:00
18.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Finished Senior 01:10:04:00 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:04:00
19.  Luke Gray Hargroves-Montezuma's Finished N/A 01:10:11:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:11:00
20.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 01:10:38:00 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:38:00
21.  Jamie Newall Alpha Road Club Finished Senior 01:10:49:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:49:00
22.  Crispin Doyle Swindon RC Finished Senior 01:10:57:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:57:00
23.  Tom Last Team IG - Sigma Sport Finished Senior 01:11:47:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:47:00
24.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
25.  Keith Murray Hope Factory Racing Finished Senior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
26.  Thomas Payton Cult Racing Finished Senior 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
27.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
28.  James Thompson Boneshakers Race Team Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
29.  Steven James 100% ME Finished Senior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
30.  Tony Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
31.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Richard Wilkinson Probikekit.com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
33.  Lee Westwood Born To Bike Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
34.  Andrew Nichols Cambridge University CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
35.  Andrew Hargroves Hargroves-Montezuma's Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Gavin Hardwicke Ashfield RC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
37.  Robert McCarthy VC Meudon Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
38.  Simon Maudsley Crosstrax Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
39.  Malcolm Lewis **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
40.  James Duguid Team IG - Sigma Sport Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
41.  Gareth Whittall Beauvale CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
42.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
43.  Robert Wimble www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
44.  Edward Sneddon Team IG - Sigma Sport Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
46.  Kyle Burleigh Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
47.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
48.  Lawrence Frost Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
49.  Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
50.  Oliver Webster Crosstrax Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
51.  Anthony Morris Evans Cycles Race Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
52.  Gregory May Finished 00:00:00:00 0

52. Gregory May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Closing date 22 November 2010. Under 12s entry on the day only

The Races

Veteran 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Veteran 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 10:31 Category A Cyclo-Cross Category B --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 10:31
Category A, Cyclo-Cross Category B
40 mins
Junior Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 11:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 11:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 11:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 11:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 12:30 Category C None --- 15 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 12:30
Category C, None
15 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 12/12/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 12/12/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.50)
Sun 12/12/10 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 12/12/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Senior/U23 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/12/10 14:30 Premier Cyclo-Cross Premier --- 01 hr
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 12/12/10 – 14:30
Premier, Cyclo-Cross Premier
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk