National Trophy Series Round 3

Cyclo-Cross , Leicester – Sunday, 14 Nov 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

232742

Start Date:

Sun, 14th Nov 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Series:

National Trophy

Results

Confirmed Results

Veteran 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-49 Trophy - Results
1.  Chris Young Ilkley Cycles RT Finished Veteran 00:42:37:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:37:00
2.  Darren Atkins Coventry Road Club Finished Veteran 00:42:46:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:46:00
3.  Philip Roach Coventry Road Club Finished Veteran 00:43:08:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:08:00
4.  Gary Lingard Cycling Club Hackney Finished Veteran 00:43:57:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:57:00
5.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:44:32:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:32:00
6.  Matt Denby www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:44:44:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:44:00
7.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:45:03:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:03:00
8.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Veteran 00:45:11:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:11:00
9.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:45:16:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:16:00
10.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:45:29:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:29:00
11.  Dan Cook Carnac-Planet X Finished N/A 00:45:29:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:29:00
12.  Antony Green GA Cycles Finished N/A 00:46:43:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:43:00
13.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:47:26:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:26:00
14.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished Veteran 00:47:50:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:50:00
15.  Stephen Brazier MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:48:06:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:06:00
16.  Garry Clark Felt Racing Finished Veteran 00:48:13:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:13:00
17.  David Perry Go Sports Spex RT Finished Veteran 00:48:17:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:17:00
18.  Graham Clark Time RT Finished Veteran 00:48:40:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:40:00
19.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:49:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:00:00
20.  Harvey Levann Pedal Power Loughborough Finished Veteran 00:49:11:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:11:00
21.  Anthony Goldstraw Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 00:49:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:21:000
22.  Gary Strickland Finished Veteran 00:49:25:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:25:00
23.  Keith Sheridan Corinium Cycling Club Finished Veteran 00:49:42:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:42:00
24.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:49:56:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:56:00
25.  Gary Hipwell Rugby Velo Finished N/A 00:50:02:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:02:00
26.  Stephen Poole www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:50:09:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:09:00
27.  Philip Bromwich Evesham & District Whls CC Finished Veteran 00:50:22:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:22:00
28.  Andy Smith Swindon RC Finished Veteran 00:50:25:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:25:00
29.  Kevin Barker Ciclos Uno Finished Veteran 00:50:37:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:37:00
30.  David Garrett Rugby Velo Finished Veteran 00:50:43:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:43:00
31.  Lee Edmonds Rugby Velo Finished Veteran 00:51:03:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:03:00
32.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Veteran 00:51:07:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:07:00
33.  Steven Barron VC Lincoln Finished N/A 00:51:11:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:11:00
34.  Kieran Dunlea Ciclos Uno Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
35.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
36.  Mark Humphreys Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  Christopher Green Matlock CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
38.  Nick Bates Belper BC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Garry Townsend Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
40.  Julian Ronald Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
41.  Dean Tacey Leicestershire Road Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
42.  Mervyn Dudley SF Racing Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
43.  Simon Whitham Finished Veteran 00:00:00:00 0

43. Simon Whitham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
44.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
45.  Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
46.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Veteran 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 50+ Trophy - Results
1.  Ian Wright Raleigh Racing Team Finished Veteran 00:44:41:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:41:00
2.  Steven Davies Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:44:52:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:52:00
3.  Dave McMullen Evans Cycles Race Team Finished Veteran 00:46:27:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:27:00
4.  Martin Eadon Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 00:46:48:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:48:00
5.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:47:34:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:34:00
6.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Veteran 00:47:47:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:47:00
7.  Michael Rowson Finished N/A 00:47:48:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:48:00
8.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished Veteran 00:48:25:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:25:00
9.  Clifford Featherstone **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished N/A 00:48:28:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:28:000
10.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Veteran 00:48:36:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:36:00
11.  Andrew Roberts Evans Cycles Race Team Finished Veteran 00:49:33:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:33:00
12.  Michael Davies Lichfield City CC Finished Veteran 00:50:23:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:23:00
13.  David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:50:28:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:28:00
14.  Timothy Stowe Finished Veteran 00:50:36:00 0

14. Timothy Stowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:36:00
15.  Andy Jones Wolverhampton Whls Finished Veteran 00:51:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:00:00
16.  Douglas Fox Crawley Wheelers Finished Veteran 00:51:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:24:00
17.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Veteran 00:51:34:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:34:00
18.  Michael Perrin Ashfield RC Finished Veteran 00:51:44:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:44:00
19.  Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:51:46:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:46:00
20.  Geoff Dingley Halesowen A & CC Finished Veteran 00:53:37:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:37:00
21.  John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
22.  Michael Webb Royal Sutton CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  Bryan Hedges Stourbridge CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Michael Ives Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Stuart Hocknell St Ives CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Junior Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Trophy - Results
1.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:42:59:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:59:00
2.  Grant Ferguson dooleys cycles Finished Junior 00:43:25:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:25:00
3.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:43:41:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:41:00
4.  Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:43:49:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:49:00
5.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:44:08:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:08:00
6.  Alexander Welburn VCUK Finished Junior 00:44:41:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:41:00
7.  Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:45:15:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:15:00
8.  Matthew Sumpton CNP - Orbea Finished Junior 00:45:27:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:00
9.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Finished Junior 00:45:33:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:33:00
10.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished Junior 00:45:37:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:37:00
11.  Adam Martin Blackhawk Bikes Finished Junior 00:45:41:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:41:00
12.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Finished Junior 00:45:52:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:52:00
13.  William Worrall Towy Riders Finished Junior 00:45:56:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:56:00
14.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:46:34:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:34:00
15.  Joe Fox Rapha Cycling Club Finished Junior 00:46:43:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:43:00
16.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:46:52:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:52:00
17.  Jack Finch VC Deal Finished Junior 00:47:29:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:29:00
18.  Hugo Humphreys Mosquito Bikes Finished N/A 00:47:36:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:36:00
19.  Scott Lindsay Innerleithen Cycle Club Finished Junior 00:50:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:00:00
20.  Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished N/A 00:51:39:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:39:00
21.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
22.  Sam Broughton Leicestershire Road Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
23.  George Appleby Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
24.  Stuart McCluskey Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Trophy - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished Junior 00:40:30:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:30:00
2.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Finished Junior 00:41:45:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:45:00
3.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Junior 00:41:58:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:58:00
4.  Maddie Horton Certini Finished Senior 00:42:41:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:41:00
5.  Hannah Payton Stourbridge CC Finished Junior 00:43:00:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:00:00
6.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished Junior 00:43:27:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:27:00
7.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:44:25:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:25:00
8.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished Senior 00:44:36:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:36:00
9.  Perrine Phillippe Finished 00:45:15:00 0

9. Perrine Phillippe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:15:00
10.  Ruby Miller Forza Cycles Racing Team Finished Senior 00:45:35:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:35:00
11.  Genevieve Whitson Swindon RC Finished 00:45:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:59:00
12.  Louise Heywood-Mahé Team Mule Bar Finished Senior 00:46:35:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:35:00
13.  Penny Rowson Matrix Pro Cycling Finished Senior 00:48:18:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:18:00
14.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:48:23:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:23:00
15.  Hannah Reynolds Finished N/A 00:48:54:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:54:00
16.  Louise Day Gabby Day Cyclesport Racing Te... Finished Veteran 00:49:23:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:23:00
17.  Erin Billington Welland Valley CC Finished Junior 00:50:06:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:06:00
18.  Ruth Eyles Beacon Roads CC Finished N/A 00:50:20:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:20:00
19.  Nikola Matthews Pedalsport Cycling Club Finished Senior 00:50:22:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:22:00
20.  Rebecca Keogh Solihull CC Finished Junior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys - Results
1.  Arthur Green Matlock CC Finished Youth 00:32:59:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:59:00
2.  Jake Poole Cyclesport/Pygott & Crone Finished Youth 00:33:35:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:35:00
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:33:48:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:48:00
4.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished Youth 00:34:12:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:12:00
5.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:34:37:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:37:00
6.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished Youth 00:35:03:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:03:00
7.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:35:45:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:45:00
8.  Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:35:48:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:48:00
9.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished Youth 00:36:03:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:03:00
10.  Stuart Balfour Peebles CC Finished Youth 00:37:25:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:25:00
11.  Thomas Weeds Sherwood CC Finished Youth 00:37:45:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:45:00
12.  Gregg Booker Matlock CC Finished Youth 00:38:27:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:27:00
13.  Joshua Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:39:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:30:00
14.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:40:25:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:25:00
15.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:40:48:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:48:00
16.  Joshua Waters Plan B Racing Finished Youth 00:40:57:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:57:00
17.  Kelton Aldridge Solihull CC Finished Youth 00:41:46:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:46:00
18.  Thomas Lane Stratford CC Finished Youth 00:42:09:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:09:00
19.  Louis Killworth Welland Valley CC Finished Youth 00:42:39:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:39:00
20.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 00:43:39:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:39:00
21.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:44:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:30:00
22.  Thomas Sewell Swindon RC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls - Results
1.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished Youth 00:27:20:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:20:00
2.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Youth 00:27:51:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:51:00
3.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:29:34:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:34:00
4.  Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 00:29:54:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:54:00
5.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished Youth 00:31:08:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:08:00
6.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:32:39:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:00
7.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:35:15:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:15:00
8.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished Youth 00:36:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:00:00
9.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished Youth 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys - Results
1.  Joe Kirkham VC Long Eaton Finished Youth 00:30:09:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:09:00
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished Youth 00:30:22:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:22:00
3.  Christopher Lawless VCUK Finished Youth 00:30:25:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:25:00
4.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished Youth 00:30:34:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:34:00
5.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:30:34:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:34:00
6.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:31:17:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:17:00
7.  Ben Chapman Finished Youth 00:31:56:00 18

7. Ben Chapman -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:56:00
8.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished Youth 00:31:57:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:57:00
9.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:32:22:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:22:00
10.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:32:30:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:30:00
11.  Harry Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:32:48:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:48:00
12.  Jack King Langdale Lightweights Finished Youth 00:33:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:00:00
13.  Joshua Parkin VC Londres Finished Youth 00:33:04:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:04:00
14.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished Youth 00:33:13:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:13:00
15.  Kieron Tennyson Cycle Mickleover Finished Youth 00:33:17:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:17:00
16.  Cameron Balfour Peebles CC Finished Youth 00:33:22:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:22:00
17.  Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 00:33:24:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:24:00
18.  Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Youth 00:33:35:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:35:00
19.  Liam Cowell VC Londres Finished N/A 00:33:55:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:55:00
20.  Harry Crew Derby Mercury RC Finished Youth 00:34:10:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:10:00
21.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Youth 00:34:17:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:17:00
22.  Matthew Woods Swindon RC Finished Youth 00:35:02:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:02:00
23.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:35:12:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:12:00
24.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished Youth 00:35:44:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:44:00
25.  Jacob Kelly Born To Bike Finished Youth 00:36:02:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:02:00
26.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 00:36:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:36:10:00
27.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 00:36:43:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:36:43:00
28.  James Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:38:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:10:00
29.  Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:39:29:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:29:00
30.  Ethan Lee Solihull CC Finished Youth 00:40:04:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:04:00
31.  Jake Hubbard Welland Valley CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
32.  William Davies Lichfield City CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
33.  Hamish Carrick Kelso Wheelers Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls - Results
1.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Youth 00:35:35:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:35:00
2.  Imogen Buick Thetford MTB Racing Finished Youth 00:39:15:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:15:00
3.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:39:39:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:39:00
4.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished Youth 00:39:55:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:55:00
5.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:41:04:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:41:04:00
6.  Sara Gent VO2 Development Team Finished Youth 00:41:34:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:34:00
7.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished Youth 00:42:33:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:33:00
8.  Ana Gill Heanor Clarion CC Finished N/A 00:43:12:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:12:00
9.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished Youth 00:44:38:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:38:00
10.  Katie Hubbard Welland Valley CC Finished N/A 00:44:57:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:57:00
11.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:46:03:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:03:00

Senior / U23 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Trophy - Results
1.  Nicolas Bazin Finished 00:56:24:00 0

1. Nicolas Bazin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:24:00
2.  Kevin Cant Finished 00:56:37:00 0

2. Kevin Cant -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:37:00
3.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:56:41:00 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:41:00
4.  Lee Williams Team Wiggle Finished Senior 00:56:46:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:46:00
5.  Kristof Kop Finished 00:57:35:00 0

5. Kristof Kop -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:35:00
6.  Floris de Tier Finished 00:57:42:00 0

6. Floris de Tier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:42:00
7.  Kris Lapere Finished 00:57:45:00 0

7. Kris Lapere -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:45:00
8.  Liam Killeen Finished Senior 00:57:50:00 26

8. Liam Killeen -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:50:00
9.  Stuart Bowers Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 00:58:03:00 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:03:00
10.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 00:58:44:00 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:44:00
11.  Daniel Booth Cult Racing Finished Senior 00:59:07:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:07:00
12.  Lewis Craven Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 00:59:32:00 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:32:00
13.  Peter Middlehurst MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 01:00:23:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:23:00
14.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:00:28:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:28:00
15.  Luke Gray Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:00:33:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:33:00
16.  Ben Eedy South Pennine RC Finished Senior 01:00:41:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:41:00
17.  Jamie Newall Alpha Road Club Finished Senior 01:00:44:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:44:00
18.  Thomas Payton Cult Racing Finished Senior 01:00:49:00 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:49:00
19.  Lee Westwood Born To Bike Finished Senior 01:00:57:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:57:00
20.  Matthew Barrett Raleigh Racing Team Finished Senior 01:01:15:00 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:15:00
21.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Senior 01:01:19:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:19:00
22.  Steven Ward MTS Cycle Sport Finished Senior 01:01:46:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:46:00
23.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:01:47:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:47:00
24.  Crispin Doyle Swindon RC Finished Senior 01:01:58:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:58:00
25.  Ben Roach Cult Racing Finished Senior 01:02:02:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:02:00
26.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 01:02:10:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:10:00
27.  Scott Chalmers Dream Cycling Finished Senior 01:02:26:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:26:00
28.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished Senior 01:03:19:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:19:00
29.  Greg Simcock Alpha Road Club Finished Senior 01:03:27:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:27:00
30.  Keith Murray Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:38:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:38:00
31.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Senior 01:03:45:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:45:00
32.  Perry Bowater ASFRA Racing (duplicate) Finished Senior 01:04:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:24:00
33.  Mark Cotton Bycka Sport Racing Finished Senior 01:04:46:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:46:00
34.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:04:58:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:58:00
35.  Thomas Lowe Raleigh Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
36.  Robert McCarthy VC Meudon Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
37.  Richard Wilkinson Probikekit.com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
38.  James Thompson Boneshakers Race Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
39.  Lawrence Frost Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
40.  Simon Maudsley Crosstrax Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
41.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
42.  Sam Allen L'Union Cyclist Hennebont Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
43.  Andrew Nichols Cambridge University CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
44.  Kyle Burleigh Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
45.  Robert Wimble www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
46.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
47.  Martin Woffindin Sportcity Velo Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
48.  James Dalton Thetford MTB Racing Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00

Reports

National Trophy Cyclo-Cross Series 2011-12

Posted 14/06/2012 - British Cycling

Event information, previews, reports, videos and results from the 2011-12 National Trophy Series

View Full Report

National Trophy Cyclo-Cross Series 2011-12 Points Table

Posted 17/01/2012 - British Cycling

Latest series standings

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Closing date 25 October 2010. Under 12 entries on the day only.

The Races

Veteran 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Veteran 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 10:31 Category B Cyclo-Cross Category B --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 10:31
Category B, Cyclo-Cross Category B
40 mins
Junior Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 11:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 11:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 11:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 11:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 12:30 Category C None --- 15 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 14/11/10 – 12:30
Category C, None
15 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 14/11/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 14/11/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.50)
Sun 14/11/10 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 14/11/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Senior / U23 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 14:30 Premier Cyclo-Cross Premier --- 01 hr
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 14:30
Premier, Cyclo-Cross Premier
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

232742

Start Date:

Sun, 14th Nov 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Series:

National Trophy

Results

Confirmed Results

Veteran 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-49 Trophy - Results
1.  Chris Young Ilkley Cycles RT Finished Veteran 00:42:37:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:37:00
2.  Darren Atkins Coventry Road Club Finished Veteran 00:42:46:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:46:00
3.  Philip Roach Coventry Road Club Finished Veteran 00:43:08:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:08:00
4.  Gary Lingard Cycling Club Hackney Finished Veteran 00:43:57:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:57:00
5.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:44:32:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:32:00
6.  Matt Denby www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:44:44:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:44:00
7.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:45:03:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:03:00
8.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Veteran 00:45:11:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:11:00
9.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:45:16:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:16:00
10.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:45:29:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:29:00
11.  Dan Cook Carnac-Planet X Finished N/A 00:45:29:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:29:00
12.  Antony Green GA Cycles Finished N/A 00:46:43:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:43:00
13.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:47:26:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:26:00
14.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished Veteran 00:47:50:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:50:00
15.  Stephen Brazier MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:48:06:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:06:00
16.  Garry Clark Felt Racing Finished Veteran 00:48:13:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:13:00
17.  David Perry Go Sports Spex RT Finished Veteran 00:48:17:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:17:00
18.  Graham Clark Time RT Finished Veteran 00:48:40:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:40:00
19.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:49:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:00:00
20.  Harvey Levann Pedal Power Loughborough Finished Veteran 00:49:11:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:11:00
21.  Anthony Goldstraw Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 00:49:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:21:000
22.  Gary Strickland Finished Veteran 00:49:25:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:25:00
23.  Keith Sheridan Corinium Cycling Club Finished Veteran 00:49:42:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:42:00
24.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:49:56:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:56:00
25.  Gary Hipwell Rugby Velo Finished N/A 00:50:02:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:02:00
26.  Stephen Poole www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:50:09:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:09:00
27.  Philip Bromwich Evesham & District Whls CC Finished Veteran 00:50:22:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:22:00
28.  Andy Smith Swindon RC Finished Veteran 00:50:25:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:25:00
29.  Kevin Barker Ciclos Uno Finished Veteran 00:50:37:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:37:00
30.  David Garrett Rugby Velo Finished Veteran 00:50:43:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:43:00
31.  Lee Edmonds Rugby Velo Finished Veteran 00:51:03:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:03:00
32.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Veteran 00:51:07:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:07:00
33.  Steven Barron VC Lincoln Finished N/A 00:51:11:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:11:00
34.  Kieran Dunlea Ciclos Uno Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
35.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
36.  Mark Humphreys Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  Christopher Green Matlock CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
38.  Nick Bates Belper BC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Garry Townsend Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
40.  Julian Ronald Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
41.  Dean Tacey Leicestershire Road Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
42.  Mervyn Dudley SF Racing Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
43.  Simon Whitham Finished Veteran 00:00:00:00 0

43. Simon Whitham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
44.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
45.  Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
46.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Veteran 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 50+ Trophy - Results
1.  Ian Wright Raleigh Racing Team Finished Veteran 00:44:41:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:41:00
2.  Steven Davies Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:44:52:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:52:00
3.  Dave McMullen Evans Cycles Race Team Finished Veteran 00:46:27:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:27:00
4.  Martin Eadon Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 00:46:48:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:48:00
5.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:47:34:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:34:00
6.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Veteran 00:47:47:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:47:00
7.  Michael Rowson Finished N/A 00:47:48:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:48:00
8.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished Veteran 00:48:25:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:25:00
9.  Clifford Featherstone **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished N/A 00:48:28:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:28:000
10.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Veteran 00:48:36:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:36:00
11.  Andrew Roberts Evans Cycles Race Team Finished Veteran 00:49:33:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:33:00
12.  Michael Davies Lichfield City CC Finished Veteran 00:50:23:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:23:00
13.  David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:50:28:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:28:00
14.  Timothy Stowe Finished Veteran 00:50:36:00 0

14. Timothy Stowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:36:00
15.  Andy Jones Wolverhampton Whls Finished Veteran 00:51:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:00:00
16.  Douglas Fox Crawley Wheelers Finished Veteran 00:51:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:24:00
17.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Veteran 00:51:34:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:34:00
18.  Michael Perrin Ashfield RC Finished Veteran 00:51:44:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:44:00
19.  Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:51:46:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:46:00
20.  Geoff Dingley Halesowen A & CC Finished Veteran 00:53:37:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:37:00
21.  John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
22.  Michael Webb Royal Sutton CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  Bryan Hedges Stourbridge CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Michael Ives Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Stuart Hocknell St Ives CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Junior Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Trophy - Results
1.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:42:59:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:59:00
2.  Grant Ferguson dooleys cycles Finished Junior 00:43:25:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:25:00
3.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:43:41:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:41:00
4.  Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:43:49:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:49:00
5.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:44:08:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:08:00
6.  Alexander Welburn VCUK Finished Junior 00:44:41:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:41:00
7.  Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:45:15:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:15:00
8.  Matthew Sumpton CNP - Orbea Finished Junior 00:45:27:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:00
9.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Finished Junior 00:45:33:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:33:00
10.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished Junior 00:45:37:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:37:00
11.  Adam Martin Blackhawk Bikes Finished Junior 00:45:41:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:41:00
12.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Finished Junior 00:45:52:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:52:00
13.  William Worrall Towy Riders Finished Junior 00:45:56:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:56:00
14.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:46:34:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:34:00
15.  Joe Fox Rapha Cycling Club Finished Junior 00:46:43:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:43:00
16.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:46:52:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:52:00
17.  Jack Finch VC Deal Finished Junior 00:47:29:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:29:00
18.  Hugo Humphreys Mosquito Bikes Finished N/A 00:47:36:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:36:00
19.  Scott Lindsay Innerleithen Cycle Club Finished Junior 00:50:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:00:00
20.  Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished N/A 00:51:39:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:39:00
21.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
22.  Sam Broughton Leicestershire Road Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
23.  George Appleby Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
24.  Stuart McCluskey Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Trophy - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished Junior 00:40:30:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:30:00
2.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Finished Junior 00:41:45:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:45:00
3.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Junior 00:41:58:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:58:00
4.  Maddie Horton Certini Finished Senior 00:42:41:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:41:00
5.  Hannah Payton Stourbridge CC Finished Junior 00:43:00:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:00:00
6.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished Junior 00:43:27:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:27:00
7.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:44:25:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:25:00
8.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished Senior 00:44:36:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:36:00
9.  Perrine Phillippe Finished 00:45:15:00 0

9. Perrine Phillippe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:15:00
10.  Ruby Miller Forza Cycles Racing Team Finished Senior 00:45:35:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:35:00
11.  Genevieve Whitson Swindon RC Finished 00:45:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:59:00
12.  Louise Heywood-Mahé Team Mule Bar Finished Senior 00:46:35:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:35:00
13.  Penny Rowson Matrix Pro Cycling Finished Senior 00:48:18:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:18:00
14.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:48:23:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:23:00
15.  Hannah Reynolds Finished N/A 00:48:54:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:54:00
16.  Louise Day Gabby Day Cyclesport Racing Te... Finished Veteran 00:49:23:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:23:00
17.  Erin Billington Welland Valley CC Finished Junior 00:50:06:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:06:00
18.  Ruth Eyles Beacon Roads CC Finished N/A 00:50:20:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:20:00
19.  Nikola Matthews Pedalsport Cycling Club Finished Senior 00:50:22:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:22:00
20.  Rebecca Keogh Solihull CC Finished Junior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys - Results
1.  Arthur Green Matlock CC Finished Youth 00:32:59:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:59:00
2.  Jake Poole Cyclesport/Pygott & Crone Finished Youth 00:33:35:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:35:00
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:33:48:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:48:00
4.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished Youth 00:34:12:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:12:00
5.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:34:37:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:37:00
6.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished Youth 00:35:03:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:03:00
7.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:35:45:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:45:00
8.  Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:35:48:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:48:00
9.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished Youth 00:36:03:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:03:00
10.  Stuart Balfour Peebles CC Finished Youth 00:37:25:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:25:00
11.  Thomas Weeds Sherwood CC Finished Youth 00:37:45:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:45:00
12.  Gregg Booker Matlock CC Finished Youth 00:38:27:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:27:00
13.  Joshua Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:39:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:30:00
14.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:40:25:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:25:00
15.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:40:48:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:48:00
16.  Joshua Waters Plan B Racing Finished Youth 00:40:57:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:57:00
17.  Kelton Aldridge Solihull CC Finished Youth 00:41:46:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:46:00
18.  Thomas Lane Stratford CC Finished Youth 00:42:09:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:09:00
19.  Louis Killworth Welland Valley CC Finished Youth 00:42:39:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:39:00
20.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 00:43:39:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:39:00
21.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:44:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:30:00
22.  Thomas Sewell Swindon RC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls - Results
1.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished Youth 00:27:20:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:20:00
2.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Youth 00:27:51:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:51:00
3.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:29:34:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:34:00
4.  Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 00:29:54:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:54:00
5.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished Youth 00:31:08:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:08:00
6.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:32:39:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:00
7.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:35:15:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:15:00
8.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished Youth 00:36:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:00:00
9.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished Youth 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys - Results
1.  Joe Kirkham VC Long Eaton Finished Youth 00:30:09:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:09:00
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished Youth 00:30:22:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:22:00
3.  Christopher Lawless VCUK Finished Youth 00:30:25:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:25:00
4.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished Youth 00:30:34:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:34:00
5.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:30:34:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:34:00
6.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:31:17:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:17:00
7.  Ben Chapman Finished Youth 00:31:56:00 18

7. Ben Chapman -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:56:00
8.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished Youth 00:31:57:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:57:00
9.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:32:22:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:22:00
10.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:32:30:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:30:00
11.  Harry Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:32:48:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:48:00
12.  Jack King Langdale Lightweights Finished Youth 00:33:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:00:00
13.  Joshua Parkin VC Londres Finished Youth 00:33:04:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:04:00
14.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished Youth 00:33:13:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:13:00
15.  Kieron Tennyson Cycle Mickleover Finished Youth 00:33:17:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:17:00
16.  Cameron Balfour Peebles CC Finished Youth 00:33:22:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:22:00
17.  Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 00:33:24:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:24:00
18.  Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Youth 00:33:35:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:35:00
19.  Liam Cowell VC Londres Finished N/A 00:33:55:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:55:00
20.  Harry Crew Derby Mercury RC Finished Youth 00:34:10:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:10:00
21.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Youth 00:34:17:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:17:00
22.  Matthew Woods Swindon RC Finished Youth 00:35:02:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:02:00
23.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:35:12:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:12:00
24.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished Youth 00:35:44:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:44:00
25.  Jacob Kelly Born To Bike Finished Youth 00:36:02:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:02:00
26.  Sean Noon Edinburgh RC Finished N/A 00:36:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:36:10:00
27.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 00:36:43:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:36:43:00
28.  James Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:38:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:10:00
29.  Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:39:29:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:29:00
30.  Ethan Lee Solihull CC Finished Youth 00:40:04:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:04:00
31.  Jake Hubbard Welland Valley CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
32.  William Davies Lichfield City CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
33.  Hamish Carrick Kelso Wheelers Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls - Results
1.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Youth 00:35:35:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:35:00
2.  Imogen Buick Thetford MTB Racing Finished Youth 00:39:15:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:15:00
3.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:39:39:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:39:00
4.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished Youth 00:39:55:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:55:00
5.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:41:04:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:41:04:00
6.  Sara Gent VO2 Development Team Finished Youth 00:41:34:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:34:00
7.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished Youth 00:42:33:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:33:00
8.  Ana Gill Heanor Clarion CC Finished N/A 00:43:12:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:12:00
9.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished Youth 00:44:38:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:38:00
10.  Katie Hubbard Welland Valley CC Finished N/A 00:44:57:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:57:00
11.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:46:03:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:03:00

Senior / U23 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Trophy - Results
1.  Nicolas Bazin Finished 00:56:24:00 0

1. Nicolas Bazin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:24:00
2.  Kevin Cant Finished 00:56:37:00 0

2. Kevin Cant -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:37:00
3.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:56:41:00 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:41:00
4.  Lee Williams Team Wiggle Finished Senior 00:56:46:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:46:00
5.  Kristof Kop Finished 00:57:35:00 0

5. Kristof Kop -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:35:00
6.  Floris de Tier Finished 00:57:42:00 0

6. Floris de Tier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:42:00
7.  Kris Lapere Finished 00:57:45:00 0

7. Kris Lapere -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:45:00
8.  Liam Killeen Finished Senior 00:57:50:00 26

8. Liam Killeen -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:50:00
9.  Stuart Bowers Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 00:58:03:00 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:03:00
10.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 00:58:44:00 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:44:00
11.  Daniel Booth Cult Racing Finished Senior 00:59:07:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:07:00
12.  Lewis Craven Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 00:59:32:00 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:32:00
13.  Peter Middlehurst MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 01:00:23:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:23:00
14.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:00:28:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:28:00
15.  Luke Gray Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:00:33:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:33:00
16.  Ben Eedy South Pennine RC Finished Senior 01:00:41:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:41:00
17.  Jamie Newall Alpha Road Club Finished Senior 01:00:44:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:44:00
18.  Thomas Payton Cult Racing Finished Senior 01:00:49:00 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:49:00
19.  Lee Westwood Born To Bike Finished Senior 01:00:57:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:57:00
20.  Matthew Barrett Raleigh Racing Team Finished Senior 01:01:15:00 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:15:00
21.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Senior 01:01:19:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:19:00
22.  Steven Ward MTS Cycle Sport Finished Senior 01:01:46:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:46:00
23.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:01:47:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:47:00
24.  Crispin Doyle Swindon RC Finished Senior 01:01:58:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:58:00
25.  Ben Roach Cult Racing Finished Senior 01:02:02:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:02:00
26.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 01:02:10:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:10:00
27.  Scott Chalmers Dream Cycling Finished Senior 01:02:26:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:26:00
28.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished Senior 01:03:19:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:19:00
29.  Greg Simcock Alpha Road Club Finished Senior 01:03:27:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:27:00
30.  Keith Murray Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:38:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:38:00
31.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Senior 01:03:45:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:45:00
32.  Perry Bowater ASFRA Racing (duplicate) Finished Senior 01:04:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:24:00
33.  Mark Cotton Bycka Sport Racing Finished Senior 01:04:46:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:46:00
34.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:04:58:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:58:00
35.  Thomas Lowe Raleigh Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
36.  Robert McCarthy VC Meudon Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
37.  Richard Wilkinson Probikekit.com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
38.  James Thompson Boneshakers Race Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
39.  Lawrence Frost Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
40.  Simon Maudsley Crosstrax Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
41.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
42.  Sam Allen L'Union Cyclist Hennebont Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
43.  Andrew Nichols Cambridge University CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
44.  Kyle Burleigh Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
45.  Robert Wimble www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
46.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
47.  Martin Woffindin Sportcity Velo Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
48.  James Dalton Thetford MTB Racing Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00

Reports

National Trophy Cyclo-Cross Series 2011-12

Posted 14/06/2012 - British Cycling

Event information, previews, reports, videos and results from the 2011-12 National Trophy Series

View Full Report

National Trophy Cyclo-Cross Series 2011-12 Points Table

Posted 17/01/2012 - British Cycling

Latest series standings

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Closing date 25 October 2010. Under 12 entries on the day only.

The Races

Veteran 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Veteran 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 10:31 Category B Cyclo-Cross Category B --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 10:31
Category B, Cyclo-Cross Category B
40 mins
Junior Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 11:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 11:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 11:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 11:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 12:30 Category C None --- 15 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 14/11/10 – 12:30
Category C, None
15 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 14/11/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 14/11/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.50)
Sun 14/11/10 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 14/11/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Senior / U23 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/10 14:30 Premier Cyclo-Cross Premier --- 01 hr
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 14/11/10 – 14:30
Premier, Cyclo-Cross Premier
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk