National Trophy Series Round 1

Cyclo-Cross , Abergavenny – Sunday, 10 Oct 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

232740

Start Date:

Sun, 10th Oct 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Abergavenny Leisure Centre, Old Hereford Road, Abergavenny, Gwent, NP7 6EP

View map

Results

Confirmed Results

Veteran 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-49 Trophy - Results
1.  Darren Atkins Coventry Road Club Finished Veteran 00:40:32:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:32:00
2.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Veteran 00:41:01:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:01:00
3.  Matt Denby www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:41:11:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:11:00
4.  Philip Roach Coventry Road Club Finished Veteran 00:41:20:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:20:00
5.  Chris Young Ilkley Cycles RT Finished Veteran 00:42:05:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:05:00
6.  Keith Sheridan Corinium Cycling Club Finished Veteran 00:42:25:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:25:00
7.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:42:28:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:28:00
8.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:42:45:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:45:00
9.  Gary Lingard Cycling Club Hackney Finished Veteran 00:42:56:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:56:00
10.  Sean Williams Finished Veteran 00:43:15:00 12

10. Sean Williams -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:15:00
11.  Antony Green GA Cycles Finished N/A 00:43:16:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:16:00
12.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:43:40:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:40:00
13.  Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 00:44:12:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:12:00
14.  Christopher Green Matlock CC Finished 00:45:07:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Time: 00:45:07:000
15.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished N/A 00:45:08:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:08:00
16.  Stephen Brazier MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:45:18:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:18:00
17.  Graham Clark Time RT Finished Veteran 00:45:18:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:18:00
18.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:45:20:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:20:00
19.  Jonathan Marshall Belper BC Finished Veteran 00:45:23:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:23:00
20.  Stephen Barnes Seacroft Wheelers Finished N/A 00:45:25:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:25:00
21.  Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:45:48:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:48:00
22.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:45:56:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:56:00
23.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Veteran 00:46:23:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:23:00
24.  David Perry Go Sports Spex RT Finished Veteran 00:46:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:30:00
25.  Garry Clark Felt Racing Finished Veteran 00:46:38:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:38:00
26.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:46:46:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:46:00
27.  Steven Barron VC Lincoln Finished N/A 00:46:48:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:48:00
28.  Ross Porter Team AC/DC Finished Veteran 00:47:18:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:18:00
29.  Lee Edmonds Rugby Velo Finished Veteran 00:47:28:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:28:00
30.  Stephen Poole www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:47:43:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:43:00
31.  Charles Warren Finished Veteran 00:47:55:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:55:00
32.  David Garrett Rugby Velo Finished Veteran 00:48:28:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:28:00
33.  Julian Ronald Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
34.  Jack Peterson Numplumz Mountainbikers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
35.  Nick Bates Belper BC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Jeffrey Thomas Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
38.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
39.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Veteran 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 50+ Trophy - Results
1.  Steven Davies Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:43:14:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:14:00
2.  Ian Wright Raleigh Racing Team Finished Veteran 00:43:41:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:41:00
3.  Dave McMullen Evans Cycles Race Team Finished Veteran 00:43:56:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:56:00
4.  Michael Rowson Finished N/A 00:44:11:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:11:00
5.  Martin Eadon Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 00:44:37:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:37:00
6.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Veteran 00:45:01:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:01:00
7.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 00:45:10:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:10:000
8.  Andrew Roberts Bioracer-Project GO Finished Veteran 00:45:22:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:22:00
9.  Michael Davies Lichfield City CC Finished Veteran 00:46:18:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:18:00
10.  Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:46:19:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:19:00
11.  Donald Gray Cardiff JIF Finished Veteran 00:46:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:59:00
12.  Robin Delve Finished Veteran 00:47:17:00 0

12. Robin Delve -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:17:00
13.  Ian Evans Clwb Rasio Mona Finished N/A 00:47:40:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:40:00
14.  Timothy Stowe Finished Veteran 00:47:48:00 0

14. Timothy Stowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:48:00
15.  Michael Perrin Ashfield RC Finished Veteran 00:48:23:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:23:00
16.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Veteran 00:49:58:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:58:00
17.  Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Veteran 00:50:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:59:00
18.  Andrew Stubbs Barrow Central Wheelers Finished Veteran 00:51:05:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:05:00
19.  Stuart Hocknell St Ives CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Junior Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Trophy - Results
1.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:40:10:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:10:00
2.  Joe Fox Rapha Cycling Club Finished Junior 00:40:18:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:00
3.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:40:47:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:47:00
4.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:41:04:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:04:00
5.  Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:41:05:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:05:00
6.  Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:41:19:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:19:00
7.  Alexander Welburn VCUK Finished Junior 00:41:46:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:46:00
8.  Jonathan Dibben Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:42:06:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:06:00
9.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:42:10:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:10:00
10.  Hugo Humphreys Mosquito Bikes Finished N/A 00:42:32:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:32:00
11.  Jack Finch VC Deal Finished Junior 00:42:59:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:59:00
12.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Finished Junior 00:43:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:00:00
13.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished Junior 00:43:22:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:22:00
14.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:43:42:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:42:00
15.  Luke Cowley Swindon RC Finished Junior 00:43:50:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:50:00
16.  Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Junior 00:43:58:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:58:00
17.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Finished Junior 00:44:48:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:48:00
18.  Sam Broughton Leicestershire Road Club Finished Junior 00:44:55:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:55:00
19.  William Worrall Towy Riders Finished Junior 00:45:02:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:02:00
20.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Finished Junior 00:45:33:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:33:00
21.  Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Junior 00:47:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:10:00
22.  James Garrett Rugby Velo Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Trophy - Results
1.  Helen Wyman Kona Factory Team Finished Senior 00:35:34:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:35:34:00
2.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished Senior 00:37:37:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:37:37:00
3.  Isla Rowntree Stourbridge CC Finished Veteran 00:38:15:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:38:15:00
4.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Junior 00:38:15:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:15:00
5.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished Junior 00:38:18:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:18:00
6.  Hannah Payton Stourbridge CC Finished Junior 00:38:47:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:47:00
7.  Ruby Miller Forza Cycles Racing Team Finished Senior 00:38:55:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:38:55:00
8.  Paula Moseley Climb On Bikes CC Finished N/A 00:39:25:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:39:25:00
9.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Finished Junior 00:40:18:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:00
10.  Hannah Reynolds Finished N/A 00:40:43:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:43:00
11.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished Junior 00:40:59:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:59:00
12.  Claire Smith Swindon RC Finished Veteran 00:41:49:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:49:00
13.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:42:14:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:14:00
14.  Louise Heywood-Mahé Team Mule Bar Finished Senior 00:42:25:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:25:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Nathan Ford Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  James Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Samuel Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Jessica Roberts Towy Riders Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Brynley Smith Abergavenny Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Mitchell Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Lowri Thomas Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Llewellyn Price Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Rhys Thomas Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
17.  Emily Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
18.  Aled Trott Finished 00:00:00:00 0

18. Aled Trott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Ella Doheny Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
20.  Joseph Perry Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
21.  Tyler Smith Swindon RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
22.  Alex Griffiths Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
23.  Sam Yeates Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
24.  Ashley Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
25.  Ellis Jones Swindon RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
26.  Seren Jones Swindon RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
27.  Eluned King Towy Riders Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
28.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
29.  Anna Doheny Finished 00:00:00:00 0

29. Anna Doheny -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Youth U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth U14 Boys - Results
1.  Arthur Green Matlock CC Finished Youth 00:29:17:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:17:00
2.  Jake Poole Cyclesport/Pygott & Crone Finished Youth 00:29:26:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:26:00
3.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:30:20:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:20:00
4.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:30:29:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:29:00
5.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished Youth 00:31:06:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:06:00
6.  Thomas Craig Team Scott UK Finished Youth 00:32:05:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:05:00
7.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:32:51:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:51:00
8.  Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:33:10:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:10:00
9.  Alister Williams Abergavenny Road Club Finished Youth 00:33:13:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:13:00
10.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished Youth 00:33:21:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:21:00
11.  Sam Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:33:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:24:00
12.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:33:40:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:40:00
13.  Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Youth 00:34:53:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:53:00
14.  Joshua Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:34:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:59:00
15.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:35:35:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:35:00
16.  Ben Beckingsale Abergavenny Road Club Finished N/A 00:36:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:36:30:00
17.  Scott Dunster Finished N/A 00:38:05:00 0

17. Scott Dunster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:05:00
18.  Ben Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
19.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Youth U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth U14 Girls - Results
1.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished Youth 00:23:13:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:23:13:000
2.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished Youth 00:23:55:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:23:55:000
3.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Youth 00:24:01:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:24:01:00
4.  Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 00:25:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:25:00:00
5.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:26:20:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:26:20:00
6.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished Youth 00:28:13:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:13:00
7.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished Youth 00:28:36:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:36:00
8.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:29:09:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:09:00
9.  Megan Lewis VC Jubilee Finished Youth 00:30:06:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:06:00
10.  Rhianna Jones Swindon RC Finished Youth 00:31:58:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:58:00
11.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished Youth 00:34:04:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:04:00

Youth U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth U16 Boys - Results
1.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:27:06:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:06:00
2.  Harry Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:27:22:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:22:00
3.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished Youth 00:27:29:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:29:00
4.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished Youth 00:28:05:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:05:00
5.  Ben Chapman Finished Youth 00:28:10:00 23

5. Ben Chapman -

Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:10:00
6.  Joe Kirkham VC Long Eaton Finished Youth 00:28:25:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:25:00
7.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:28:26:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:26:00
8.  Joshua Parkin VC Londres Finished Youth 00:28:36:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:36:00
9.  Kieron Tennyson www.Bassobikes.co.uk Finished Youth 00:28:38:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:38:00
10.  Danny Fox Solihull CC Finished Youth 00:28:44:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:44:00
11.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished Youth 00:28:44:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:44:00
12.  Adam King Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 00:29:03:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:03:00
13.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:29:13:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:13:00
14.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished Youth 00:29:52:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:52:00
15.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:30:06:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:06:00
16.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:30:06:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:06:00
17.  Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 00:30:15:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:15:00
18.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:30:43:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:43:00
19.  Jack King Langdale Lightweights Finished Youth 00:30:44:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:44:00
20.  Owen James Towy Riders Finished N/A 00:30:45:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:45:00
21.  Joe Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:31:15:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:15:00
22.  Ethan Lee Solihull CC Finished Youth 00:32:25:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:25:00
23.  Harry Crew Derby Mercury RC Finished Youth 00:32:47:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:47:00
24.  Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:33:02:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:02:00
25.  Ben Dunster Finished N/A 00:33:55:00 0

25. Ben Dunster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:55:00
26.  James Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:34:33:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:33:00
27.  William Davies Lichfield City CC Finished Youth 00:35:32:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:32:00

Youth U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth U16 Girls - Results
1.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Youth 00:33:03:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:03:00
2.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:34:20:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:20:00
3.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Youth 00:34:22:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:22:00
4.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Youth 00:34:41:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:41:00
5.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished Youth 00:34:49:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:49:00
6.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished Youth 00:35:17:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:17:00
7.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:35:54:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:54:00
8.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished Youth 00:36:31:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:31:00
9.  Sara Gent VO2 Development Team Finished Youth 00:37:34:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:34:00

Senior / U23 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Trophy - Results
1.  Paul Oldham Colchester Clunkers Finished Senior 01:03:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:43:000
2.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:04:05:00 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:05:00
3.  Kris Lapere BMX United Finished 01:04:40:00 0

3. Kris Lapere - BMX United

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:40:00
4.  Liam Killeen Finished Senior 01:04:40:00 40

4. Liam Killeen -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:40:00
5.  Floris de Tier Finished 01:04:55:00 0

5. Floris de Tier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:55:00
6.  Kenny Geluykens Finished 01:05:04:00 0

6. Kenny Geluykens -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:04:00
7.  Arnaud van den Abeele Finished 01:05:16:00 0

7. Arnaud van den Abeele -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:16:00
8.  Stuart Bowers Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:05:34:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:34:00
9.  Nicholas Craig Team Scott UK Finished Veteran 01:06:02:00 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:06:02:00
10.  Daniel Booth Cult Racing Finished Senior 01:06:25:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:25:000
11.  David Collins Hope Factory Racing Finished N/A 01:06:38:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:38:00
12.  Robert Jebb Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:06:39:00 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:39:00
13.  Lee Williams Team Wiggle Finished Senior 01:06:45:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:45:00
14.  Stuart Wearmouth MTS Cycle Sport Finished Senior 01:07:18:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:18:00
15.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:07:28:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:28:00
16.  Ben Roach Cult Racing Finished Senior 01:07:38:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:38:00
17.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 01:08:05:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:05:00
18.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Senior 01:08:12:00 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:12:00
19.  Luke Gray Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:08:12:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:12:00
20.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Senior 01:08:40:00 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:40:00
21.  Lee Westwood Born To Bike Finished Senior 01:08:52:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:52:00
22.  Crispin Doyle Swindon RC Finished Senior 01:09:04:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:04:00
23.  Andrew Nichols Cambridge University CC Finished Senior 01:09:08:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:08:00
24.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 01:09:11:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:11:00
25.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Finished N/A 01:09:31:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:31:00
26.  Ben Eedy South Pennine RC Finished Senior 01:09:48:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:48:00
27.  Thomas Payton Cult Racing Finished Senior 01:09:56:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:56:00
28.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Senior 01:10:06:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:06:00
29.  Steven Ward MTS Cycle Sport Finished Senior 01:10:19:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:19:00
30.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished Senior 01:10:30:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:30:00
31.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 01:10:53:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:53:00
32.  Scott Chalmers Dream Cycling Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
33.  Steven James Pedalon.co.uk Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
34.  Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
35.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
36.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
37.  John Whittington Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
38.  Keith Murray Hope Factory Racing Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
39.  Thomas Lowe Raleigh Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
40.  Kyle Burleigh Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
41.  Michael Warner Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
42.  Greg Simcock Alpha Road Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
43.  Mark Davies Revo Racing Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
44.  Martin Woffindin Sportcity Velo Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
45.  Paul Sheers Finished Senior 00:00:00:00 0

45. Paul Sheers -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
46.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
47.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
48.  Hugo Hocknell VC Revolution Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
49.  Lawrence Frost Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
50.  Edward Sneddon Team IG - Sigma Sport Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
51.  Matthew Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Closing date 20 September 2010. Discount for full series entry. Under 12s on the day only.

The Races

Veteran 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Veteran 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 10:31 Category B Cyclo-Cross Category B --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 10:31
Category B, Cyclo-Cross Category B
40 mins
Junior Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 11:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 11:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
1 lap Traders Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 12:20 Go-Cross None --- 10 mins
Entry:
Sun 10/10/10 – 12:20
Go-Cross, None
10 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 12:45 Category C None --- 15 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 10/10/10 – 12:45
Category C, None
15 mins
Youth U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 10/10/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Youth U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 10/10/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Youth U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.50)
Sun 10/10/10 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Youth U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 10/10/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Senior / U23 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 14:30 Premier Cyclo-Cross Premier --- 01 hr
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 14:30
Premier, Cyclo-Cross Premier
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

232740

Start Date:

Sun, 10th Oct 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Abergavenny Leisure Centre, Old Hereford Road, Abergavenny, Gwent, NP7 6EP

View map

Results

Confirmed Results

Veteran 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-49 Trophy - Results
1.  Darren Atkins Coventry Road Club Finished Veteran 00:40:32:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:40:32:00
2.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Veteran 00:41:01:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:01:00
3.  Matt Denby www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:41:11:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:11:00
4.  Philip Roach Coventry Road Club Finished Veteran 00:41:20:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:20:00
5.  Chris Young Ilkley Cycles RT Finished Veteran 00:42:05:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:05:00
6.  Keith Sheridan Corinium Cycling Club Finished Veteran 00:42:25:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:25:00
7.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:42:28:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:28:00
8.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:42:45:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:45:00
9.  Gary Lingard Cycling Club Hackney Finished Veteran 00:42:56:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:56:00
10.  Sean Williams Finished Veteran 00:43:15:00 12

10. Sean Williams -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:15:00
11.  Antony Green GA Cycles Finished N/A 00:43:16:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:16:00
12.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:43:40:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:40:00
13.  Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 00:44:12:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:12:00
14.  Christopher Green Matlock CC Finished 00:45:07:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Time: 00:45:07:000
15.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished N/A 00:45:08:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:08:00
16.  Stephen Brazier MTS Cycle Sport Finished Veteran 00:45:18:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:18:00
17.  Graham Clark Time RT Finished Veteran 00:45:18:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:18:00
18.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:45:20:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:20:00
19.  Jonathan Marshall Belper BC Finished Veteran 00:45:23:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:23:00
20.  Stephen Barnes Seacroft Wheelers Finished N/A 00:45:25:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:25:00
21.  Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:45:48:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:48:00
22.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:45:56:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:56:00
23.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Veteran 00:46:23:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:23:00
24.  David Perry Go Sports Spex RT Finished Veteran 00:46:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:30:00
25.  Garry Clark Felt Racing Finished Veteran 00:46:38:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:38:00
26.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:46:46:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:46:00
27.  Steven Barron VC Lincoln Finished N/A 00:46:48:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:48:00
28.  Ross Porter Team AC/DC Finished Veteran 00:47:18:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:18:00
29.  Lee Edmonds Rugby Velo Finished Veteran 00:47:28:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:28:00
30.  Stephen Poole www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:47:43:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:43:00
31.  Charles Warren Finished Veteran 00:47:55:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:55:00
32.  David Garrett Rugby Velo Finished Veteran 00:48:28:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:28:00
33.  Julian Ronald Rugby Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
34.  Jack Peterson Numplumz Mountainbikers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
35.  Nick Bates Belper BC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Jeffrey Thomas Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
38.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
39.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Veteran 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 50+ Trophy - Results
1.  Steven Davies Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:43:14:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:14:00
2.  Ian Wright Raleigh Racing Team Finished Veteran 00:43:41:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:41:00
3.  Dave McMullen Evans Cycles Race Team Finished Veteran 00:43:56:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:43:56:00
4.  Michael Rowson Finished N/A 00:44:11:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:11:00
5.  Martin Eadon Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 00:44:37:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:37:00
6.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Veteran 00:45:01:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:01:00
7.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 00:45:10:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:10:000
8.  Andrew Roberts Bioracer-Project GO Finished Veteran 00:45:22:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:22:00
9.  Michael Davies Lichfield City CC Finished Veteran 00:46:18:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:18:00
10.  Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:46:19:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:19:00
11.  Donald Gray Cardiff JIF Finished Veteran 00:46:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:59:00
12.  Robin Delve Finished Veteran 00:47:17:00 0

12. Robin Delve -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:17:00
13.  Ian Evans Clwb Rasio Mona Finished N/A 00:47:40:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:40:00
14.  Timothy Stowe Finished Veteran 00:47:48:00 0

14. Timothy Stowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:48:00
15.  Michael Perrin Ashfield RC Finished Veteran 00:48:23:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:23:00
16.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Veteran 00:49:58:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:58:00
17.  Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Veteran 00:50:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:59:00
18.  Andrew Stubbs Barrow Central Wheelers Finished Veteran 00:51:05:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:05:00
19.  Stuart Hocknell St Ives CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Junior Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Trophy - Results
1.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:40:10:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:10:00
2.  Joe Fox Rapha Cycling Club Finished Junior 00:40:18:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:00
3.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:40:47:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:47:00
4.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:41:04:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:04:00
5.  Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:41:05:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:05:00
6.  Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:41:19:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:19:00
7.  Alexander Welburn VCUK Finished Junior 00:41:46:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:46:00
8.  Jonathan Dibben Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:42:06:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:06:00
9.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:42:10:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:10:00
10.  Hugo Humphreys Mosquito Bikes Finished N/A 00:42:32:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:32:00
11.  Jack Finch VC Deal Finished Junior 00:42:59:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:59:00
12.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Finished Junior 00:43:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:00:00
13.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished Junior 00:43:22:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:22:00
14.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:43:42:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:42:00
15.  Luke Cowley Swindon RC Finished Junior 00:43:50:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:50:00
16.  Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Junior 00:43:58:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:58:00
17.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Finished Junior 00:44:48:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:48:00
18.  Sam Broughton Leicestershire Road Club Finished Junior 00:44:55:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:55:00
19.  William Worrall Towy Riders Finished Junior 00:45:02:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:02:00
20.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Finished Junior 00:45:33:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:33:00
21.  Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Junior 00:47:10:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:10:00
22.  James Garrett Rugby Velo Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Trophy - Results
1.  Helen Wyman Kona Factory Team Finished Senior 00:35:34:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:35:34:00
2.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished Senior 00:37:37:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:37:37:00
3.  Isla Rowntree Stourbridge CC Finished Veteran 00:38:15:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:38:15:00
4.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Junior 00:38:15:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:15:00
5.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished Junior 00:38:18:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:18:00
6.  Hannah Payton Stourbridge CC Finished Junior 00:38:47:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:47:00
7.  Ruby Miller Forza Cycles Racing Team Finished Senior 00:38:55:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:38:55:00
8.  Paula Moseley Climb On Bikes CC Finished N/A 00:39:25:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:39:25:00
9.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Finished Junior 00:40:18:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:00
10.  Hannah Reynolds Finished N/A 00:40:43:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:43:00
11.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished Junior 00:40:59:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:59:00
12.  Claire Smith Swindon RC Finished Veteran 00:41:49:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:41:49:00
13.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:42:14:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:14:00
14.  Louise Heywood-Mahé Team Mule Bar Finished Senior 00:42:25:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:25:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Nathan Ford Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  James Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Samuel Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Jessica Roberts Towy Riders Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Brynley Smith Abergavenny Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Mitchell Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Lowri Thomas Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Llewellyn Price Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Rhys Thomas Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
17.  Emily Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
18.  Aled Trott Finished 00:00:00:00 0

18. Aled Trott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Ella Doheny Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
20.  Joseph Perry Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
21.  Tyler Smith Swindon RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
22.  Alex Griffiths Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
23.  Sam Yeates Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
24.  Ashley Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
25.  Ellis Jones Swindon RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
26.  Seren Jones Swindon RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
27.  Eluned King Towy Riders Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
28.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
29.  Anna Doheny Finished 00:00:00:00 0

29. Anna Doheny -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Youth U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth U14 Boys - Results
1.  Arthur Green Matlock CC Finished Youth 00:29:17:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:17:00
2.  Jake Poole Cyclesport/Pygott & Crone Finished Youth 00:29:26:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:26:00
3.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:30:20:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:20:00
4.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:30:29:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:29:00
5.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished Youth 00:31:06:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:06:00
6.  Thomas Craig Team Scott UK Finished Youth 00:32:05:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:05:00
7.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:32:51:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:51:00
8.  Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:33:10:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:10:00
9.  Alister Williams Abergavenny Road Club Finished Youth 00:33:13:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:13:00
10.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished Youth 00:33:21:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:21:00
11.  Sam Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:33:24:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:24:00
12.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:33:40:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:40:00
13.  Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Youth 00:34:53:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:53:00
14.  Joshua Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:34:59:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:59:00
15.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:35:35:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:35:00
16.  Ben Beckingsale Abergavenny Road Club Finished N/A 00:36:30:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:36:30:00
17.  Scott Dunster Finished N/A 00:38:05:00 0

17. Scott Dunster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:05:00
18.  Ben Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
19.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Youth U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth U14 Girls - Results
1.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished Youth 00:23:13:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:23:13:000
2.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished Youth 00:23:55:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:23:55:000
3.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Youth 00:24:01:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:24:01:00
4.  Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 00:25:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:25:00:00
5.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:26:20:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:26:20:00
6.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished Youth 00:28:13:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:13:00
7.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished Youth 00:28:36:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:36:00
8.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:29:09:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:09:00
9.  Megan Lewis VC Jubilee Finished Youth 00:30:06:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:06:00
10.  Rhianna Jones Swindon RC Finished Youth 00:31:58:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:58:00
11.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished Youth 00:34:04:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:04:00

Youth U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth U16 Boys - Results
1.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:27:06:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:06:00
2.  Harry Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:27:22:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:22:00
3.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished Youth 00:27:29:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:27:29:00
4.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished Youth 00:28:05:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:05:00
5.  Ben Chapman Finished Youth 00:28:10:00 23

5. Ben Chapman -

Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:10:00
6.  Joe Kirkham VC Long Eaton Finished Youth 00:28:25:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:25:00
7.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:28:26:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:26:00
8.  Joshua Parkin VC Londres Finished Youth 00:28:36:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:36:00
9.  Kieron Tennyson www.Bassobikes.co.uk Finished Youth 00:28:38:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:38:00
10.  Danny Fox Solihull CC Finished Youth 00:28:44:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:44:00
11.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished Youth 00:28:44:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:28:44:00
12.  Adam King Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 00:29:03:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:03:00
13.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:29:13:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:13:00
14.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished Youth 00:29:52:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:52:00
15.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:30:06:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:06:00
16.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:30:06:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:06:00
17.  Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 00:30:15:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:15:00
18.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:30:43:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:43:00
19.  Jack King Langdale Lightweights Finished Youth 00:30:44:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:30:44:00
20.  Owen James Towy Riders Finished N/A 00:30:45:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:45:00
21.  Joe Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:31:15:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:15:00
22.  Ethan Lee Solihull CC Finished Youth 00:32:25:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:25:00
23.  Harry Crew Derby Mercury RC Finished Youth 00:32:47:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:47:00
24.  Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:33:02:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:02:00
25.  Ben Dunster Finished N/A 00:33:55:00 0

25. Ben Dunster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:55:00
26.  James Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:34:33:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:33:00
27.  William Davies Lichfield City CC Finished Youth 00:35:32:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:32:00

Youth U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth U16 Girls - Results
1.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Youth 00:33:03:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:03:00
2.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 00:34:20:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:20:00
3.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Youth 00:34:22:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:22:00
4.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished Youth 00:34:41:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:41:00
5.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished Youth 00:34:49:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:49:00
6.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished Youth 00:35:17:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:17:00
7.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:35:54:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:54:00
8.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished Youth 00:36:31:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:31:00
9.  Sara Gent VO2 Development Team Finished Youth 00:37:34:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:34:00

Senior / U23 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Trophy - Results
1.  Paul Oldham Colchester Clunkers Finished Senior 01:03:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:43:000
2.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:04:05:00 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:05:00
3.  Kris Lapere BMX United Finished 01:04:40:00 0

3. Kris Lapere - BMX United

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:40:00
4.  Liam Killeen Finished Senior 01:04:40:00 40

4. Liam Killeen -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:40:00
5.  Floris de Tier Finished 01:04:55:00 0

5. Floris de Tier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:55:00
6.  Kenny Geluykens Finished 01:05:04:00 0

6. Kenny Geluykens -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:04:00
7.  Arnaud van den Abeele Finished 01:05:16:00 0

7. Arnaud van den Abeele -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:16:00
8.  Stuart Bowers Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:05:34:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:34:00
9.  Nicholas Craig Team Scott UK Finished Veteran 01:06:02:00 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:06:02:00
10.  Daniel Booth Cult Racing Finished Senior 01:06:25:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:25:000
11.  David Collins Hope Factory Racing Finished N/A 01:06:38:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:38:00
12.  Robert Jebb Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:06:39:00 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:39:00
13.  Lee Williams Team Wiggle Finished Senior 01:06:45:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:45:00
14.  Stuart Wearmouth MTS Cycle Sport Finished Senior 01:07:18:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:18:00
15.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:07:28:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:28:00
16.  Ben Roach Cult Racing Finished Senior 01:07:38:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:38:00
17.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 01:08:05:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:05:00
18.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Senior 01:08:12:00 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:12:00
19.  Luke Gray Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:08:12:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:12:00
20.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Senior 01:08:40:00 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:40:00
21.  Lee Westwood Born To Bike Finished Senior 01:08:52:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:52:00
22.  Crispin Doyle Swindon RC Finished Senior 01:09:04:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:04:00
23.  Andrew Nichols Cambridge University CC Finished Senior 01:09:08:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:08:00
24.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 01:09:11:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:11:00
25.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Finished N/A 01:09:31:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:31:00
26.  Ben Eedy South Pennine RC Finished Senior 01:09:48:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:48:00
27.  Thomas Payton Cult Racing Finished Senior 01:09:56:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:56:00
28.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Senior 01:10:06:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:06:00
29.  Steven Ward MTS Cycle Sport Finished Senior 01:10:19:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:19:00
30.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished Senior 01:10:30:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:30:00
31.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 01:10:53:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:53:00
32.  Scott Chalmers Dream Cycling Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
33.  Steven James Pedalon.co.uk Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
34.  Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
35.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
36.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
37.  John Whittington Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
38.  Keith Murray Hope Factory Racing Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
39.  Thomas Lowe Raleigh Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
40.  Kyle Burleigh Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
41.  Michael Warner Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
42.  Greg Simcock Alpha Road Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
43.  Mark Davies Revo Racing Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
44.  Martin Woffindin Sportcity Velo Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
45.  Paul Sheers Finished Senior 00:00:00:00 0

45. Paul Sheers -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
46.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
47.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
48.  Hugo Hocknell VC Revolution Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
49.  Lawrence Frost Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
50.  Edward Sneddon Team IG - Sigma Sport Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
51.  Matthew Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Closing date 20 September 2010. Discount for full series entry. Under 12s on the day only.

The Races

Veteran 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Veteran 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 10:31 Category B Cyclo-Cross Category B --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 10:31
Category B, Cyclo-Cross Category B
40 mins
Junior Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 11:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 11:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 11:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
1 lap Traders Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 12:20 Go-Cross None --- 10 mins
Entry:
Sun 10/10/10 – 12:20
Go-Cross, None
10 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 12:45 Category C None --- 15 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 10/10/10 – 12:45
Category C, None
15 mins
Youth U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 10/10/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Youth U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 10/10/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Youth U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.50)
Sun 10/10/10 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Youth U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 13:30 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 10/10/10 – 13:30
Category B, Cyclo-Cross Category B
Senior / U23 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/10/10 14:30 Premier Cyclo-Cross Premier --- 01 hr
Entry: Postal: (£18.00)
Sun 10/10/10 – 14:30
Premier, Cyclo-Cross Premier
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk